چین

تحصیل دندانپزشکی در چین

کشور چین امروز با داشتن نظام آموزشی با کیفیت و استانداردهای جهانی و امکانات فراوان همراه با هزینه های مقرون به صرفه یکی از کشورهای مورد توجه برای خارجیان از سراسر دنیا جهت تحصیل است. مدارک اعطا شده توسط دانشگاه ها، کالج ها و موسسات چین در سراسر جهان به رسمیت شناخته می شود و چین با کشورهای بسیار زیادی روابط علمی و همکاری های تحقیقاتی و آموزشی برقرار کرده است. شهریه و هزینه زندگی در کشور چین در مقایسه با دانشگاه های آمریکایی و کالج های اروپایی مقرون به صرفه است. امکان بورسیه تحصیلی نیز برای دانشجویان بین المللی، در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری که در دانشگاه ها و کالج های چین خواستار تحصیل هستند، فراهم شده است. رشته های پزشکی از جمله رشته دندانپزشکی در چین نیز طرفداران زیادی دارد از این رو این مقاله برای علاقمندان تحصیل دندانپزشکی در چین توسط تیم موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده است.

ورود به دانشگاه های چینی نیاز به آزمون های انگلیسی تافل و یا ایلتس ندارد و تحصیل به زبان انگلیسی در چین علاوه بر زبان چینی در این دانشگاه ها امکان پذیر است. همچنین دانشکاه های چینی برای رشته های پزشکی از جمله دندانپزشکی آزمون ورودی ندارد و این مزیت مسبب افزایش متقاضیان تحصیل در این رشته شده است. برنامه های پزشکی که به زبان انگلیسی در دانشگاه های چینی تدریس می شود که دوره های پزشکی MBBS (لیسانس پزشکی و لیسانس جراحی)، BDS دندانپزشکی (لیسانس جراحی دندانپزشکی) ،بهداشت دهان ،پزشکی دهان، داروسازی و پرستاری، MDS (کارشناسی ارشد جراحی دندان) یا کارشناسی ارشد دندانپزشکی بالینی، کارشناسی ارشد جراحی عمومی (MS)، فناوری پزشکی، طب پیشگیری، طب سنتی چینی (TCM) و رشته های دیگر را شامل می شود.

دوره های BDS دندانپزشکی در چین
دوره های دندانپزشکی در چین BDS که مخفف Bachelor of Dental Surgery یا همان کارشناسی جراحی دندان است در دانشگاه های چین برای متقاضیان رشته دندانپزشکی برگذار می شود. این دوره ها در دانشگاه های چینی حدود 5 سال به طول می انجامد که 4 سال آن شامل آموزش تئوری و سال آخر آن شامل کاراموزی در بیمارستان ها و کلینیک ها است که زیر نظر دانشگاه می باشند که با آنها همکاری میکنند. نظام آموزش کشور چین هم اکنون در رتبه 4 جهان قرار گرفته و دوره های پزشکی و دندانپزشکی در چین نیز در سطح و کیفیت بسیار بالایی ارائه می شود. این دوره ها در ماه سپتامبر آغاز و در ماه ژوئن به اتمام می رسد و ماه های ژانویه تا آپریل زمان مناسب برای اخذ پذیرش از دانشگاه های چین می باشد. پس از اتمام دوره های دندانپزشکی در چین و شرکت در آزمون نهایی و قبولی آن به دانشجویان مدرک اعطا می شود.

واحد های اصلی دوره های BDS در چین
بیوشیمی فیزیولوژی میکروب شناسی پزشکی آسیب شناسی پزشکی آزمایش علوم کاربردی پزشکی
داروشناسی تشخیص بالینی آناتومی دهان بافت شناسی دهان ارتودنسی
پزشکی عمومی لثه درمانی آسیب شناسی دهان جراحی فک و دهان دندانپزشکی ترمیمی
تعویض و کار گذاری دندان مصنوعی علم مواد دندان دندان سازی مطالعه بیماری مخاطی دهان طب دندانپزشکی

تحصیل دندانپزشکی در دانشگاه های چینی مورد تایید ایران
هم اکنون دانشجویان زیادی در حال تحصیل دوره های دندانپزشکی BDS در چین هستند، این دوره ها توسط اساتید سطح بالا و حرفه ای با استفاده از امکانات پیشرفته و مدرن ارائه می شود. مدارک پزشکی ارائه شده از دانشگاه های چینی توسط بسیاری از سازمان ها مانند سازمان بهداشت جهانی WHO، شورای پزشکی هند MCI، یونسکو و بسیاری دیگر مورد تایید هستند. هم چنین برخی از دانشگاه های پزشکی چین نیز توسط وزارت بهداشت کشور ایران نیز مورد تایید هستند که هر سال نام آنها توسط این وزارت اعلام می شود. توجه داشته باشید که سال ورود شما باید با دانشگاه اعلام شده توسط وزارت انطباق داشته باشد. جدول زیر دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت کشور ایران در سال 2020-2019 می باشد.:::

Shanghai jiaotong University Fudan University Peking University
Sun Yat-Sen University Shanghai University Tsinghua University
Central South University Nanjing University Zhejiang University
Wuhan University Tongji University Sichuan University
China agricultural university University of Science and Technology of China Huazhong University of Science and Technology
Soochow University University of Chinese Academy of Science Xiamen University
Tianjin University Nanjing Medical University Nankai University
Jinan University Ocean University of China Capital Medical University
Xian jiaotong University Zhengzhou University Nanjing Agriculture University
Jilin University Southeast University Shandong University
University Hong Kong Chinese University Hong Kong Beijing Normal University
China Pharmaceutical University East china university of science and technology
China Med University Beijing university of Chinese medicine(رشته داروسازی و طب سنتی)

مهارت های دوره های دنداپزشکی در چین
دندانپزشکی شاخه ای از رشته پزشکی است که شامل مطالعه، تشخیص، پیشگیری و معالجه بیماری های مربوط به دهان، اختلالات و شرایط حفره دهان، مخاط دهان، ساختارها و بافتهای مجاور و مرتبط با آن در ناحیه فک و صورت است. همانطور که اشاره شد دوره های دندانپزشکی BDS واحد های متفاوت و ویژه ای را در ارتباط با موارد ذکر شده ارائه می دهد. دانشجویان با شرکت در این دوره ها از جمله مهارت ها و توانایی های زیر را بدست می آورند.

• آموزش دانش تئوری و مهارت های تجربی پزشکی بالینی و پیش بالینی

• آموزش دانش تئوری و مهارت عملیاتی بالینی رشته های مختلف دندانپزشکی

• تشخیص بیماری شایع دندانپزشکی، درمان و پردازش اولیه همانند علائم فوری، میزان دشواری و شدت

• آموزش دانش بنیادین در مورد کار دندانپزشکی و مهارت های عمومی

• آموزش تحقیق و جستجو با ادبیات و زبان پزشکی، روش های اصلی جراحی با استفاده از تحقیقات اولیه پزشکی دهان و دندان

شرایط تحصیل دندانپزشکی در چین
خوشبختانه امروز دانشگاه های چینی برای پذیرش متقاضیان تحصیل در رشته دندانپزشکی هیچ گونه آزمون ورودی برگذار نمی کنند و برای ورود به این دانشگاه های نیاز به شرکت در آزمون نیست. اما برای پذیرش در این دانشگاه ها باید یک سری شرایط را داشته باشید؛ از جمله این شرایط می توان به نمرات دروس اصلی حداقل 60 % نمرات فیزیک، شیمی، زیست و ریاضی در دوره تحصیلی دبیرستان اشاره کرد. هم چنین مدرک تحصیلی دوره متوسطه و نمره معدل بالای 12 برای پذیرش امری مهم می باشد. سن متقاضی نیز باید بین 18 تا 25 سال باشد و فرد متقاضی هیچ گونه سابقه کیفری نداشته باشد. هم چنین تسلط به زبان چینی و یا انگلیسی نیز می تواند برای پذیرش فرد متقاضی بسیار کمک کننده باشد. البته برای پذیرش نیاز به نمرات ایلتس و یا تافل نمی باشد اما در صورت داشتن آن ارائه آن شانس پذیرش را بیشتر می کند.

دانشگاه های برتر پزشکی در چین
امروز در چین، تعداد دانشجویان در موسسات آموزش عالی از تعداد آنها در هند و ایالات متحده آمریکا بیشتر شده که با داشتن دانشجویان زیاد و دانشگاه های فراوان، چین را به بزرگترین سیستم آموزش عالی جهان تبدیل کرده است به طوری که سالانه میلیون ها فارغ التحصیل از دانشگاه های چینی وارد بازار کار می شوند. همواره به دلیل تعداد زیاد دانشگاه های چینی شاید متقاضیان برای انتحاب دانشگاه جهت ورود و درخواست پذیرش دچار سردرگمی شوند اما در اینجا لیستی از بهترین دانشگاه های پزشکی چین که توسط رده بندی شانگهای در سال 2019 منتشر شده است را ذکر کرده ایم.

• Peking Union Medical College

• Capital Medical University

• Nanjing Medical University

• Southern Medical University

• Tianjin Medical University

• China Medical University

• Harbin Medical University

• Shanghai University of Traditional Chinese Medicine

• Chongqing Medical University

• Dalian Medical University

• Beijing University of Chinese Medicine

• Hebei Medical University

• Wenzhou Medical University

• Guangzhou Medical University

• Anhui Medical University

• Nanjing University of Chinese Medicine

• Fujian Medical University

• Guangxi Medical University

• Guangzhou University of Chinese Medicine

• Zhejiang Chinese Medical University

هزینه تحصیل دندانپزشکی در چین
هزینه تحصیل در چین امروز نسبت به دیگر دانشگاه های هم سطح خود با توجه به کیفیت خوب آموزش و اعتبار مدارک خود بسیار مقرون به صرفه می باشد. هزینه تحصیل دندانپزشکی با توجه به سطح دانشگاه و شهر محل تحصیل متفاوت است اما به طور کلی سالانه 30,000 RMB الی 40,000 RMB (یوان) شهریه دانشگاه ها می باشد. هم چنین هزینه اقامت سالیانه و هزینه زندگی در چین مجموعا به طور متوسط 6000$ (دلار) هزینه در پی دارد. همچنین تحصیل به زبان انگلیسی شهریه ایی بالاتر نسبت به تحصیل به زبان چینی دارد. در نظر داشته باشید نوع اقامت(خوابگاه، اقامت دانشجویی و …) می تواند در میزان هزینه شما اثرگذار باشد. هم چنین انواع بورسیه تحصیلی نیز به دانشجویان ممتاز و شایسته توسط دولت چین و دانشگاه های چینی ارائه می شود. در جدول زیر می توانید شهریه برخی از دانشگاه ها در رشته دندانپزشکی را مشاهده کنید.

دانشگاه/ شهر/ برنامه/ شهریه سالانه (یوان)
Dalian Medical University/ دالیان/ BDS (انگلیسی)/ 42,000 RMB
Wenzhou Medical College/ ونژو/ BDS (انگلیسی)/ 28,000 RMB
Sichuan University/ چنگدو/ لیسانس بهداشت و دهان/ 36,000 RMB
Zhengzhou University/ ژنگژو/ BDS (انگلیسی)/ 40,000 RMB
Xian Jiaotong University/ زیان/ BDS (انگلیسی)/ 50,000 RMB

مدارک مورد نیاز تحصیل دندانپزشکی در چین
مدارک مورد نیاز تحصیل در رشته دندانپزشکی در چین به صورت زیر می باشد:

• ارائه اسکن مدارک تحصیلی

• ارائه ریز نمرات ترجمه شده

• ارائه عکس جهت پاسپورت

• ارائه مدارک هویتی مانند گذرنامه

• ارائه فرم درخواست پذیرش

• ارائه نامه پذیرش دانشگاه چینی

• پرداخت هزینه های مربوط به اخذ ویزای چین

امیدواریم این مقاله اطلاعات کافی را در اختیار متقاضیان رشته دندانپزشکی در چین قرار داده باشد همچنین جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد تحصیل در کشورهای اروپایی و آمریکایی نیز می توانید با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس گرفته و از مشاوره رایگان با کارشناسان و وکیلان مجرب این موسسه بهره مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *