آمریکا

تحصیل دندانپزشکی در آمریکا

برای تحصیل دندانپزشکی در آمریکا سالانه میلیون‌ها متقاضی از سراسر جهان درخواست ادامه تحصیل می دهند. با توجه به کیفیت سیستم آموزشی، سطح بالای زندگی و امکانات رفاهی بالا در آمریکا مهاجرت تحصیلی به این کشور بسیار ایده آل می باشد. البته لازم به ذکر است که مهاجرت تحصیلی به آمریکا آسانترین و سریعترین روش برای مهاجرت به این کشور میباشد. برای تحصیل در رشته دندانپزشکی در آمریکا دانشجویان ابتدا باید مدرک کارشناسی در یکی از رشته های مرتبط با پزشکی نظیر زیست شناسی یا شیمی خود را دریافت کنند. متقاضیان دانشکده دندانپزشکی باید در درس‌های پیش نیاز مانند زیست شناسی، شیمی معدنی و آلی، فیزیک و بیوشیمی نمرات بالایی کسب کنند. مشاورین موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت آماده مشاوره و پاسخگوئی به سوالات هموطنان عزیز درباب انواع ویزاهای مهاجرتی می باشند.

شرایط تحصیل دندانپزشکی در آمریکا 2020
دانشجویان بعد از دریافت مدرک رشته پیش نیاز و در صورت قبولی در آزمون MCAT می توانند تحصیلات خود را در این زمینه به مدت 2 سال به صورت کارآموزی ادامه دهند. تحصیل در دندان پزشکی شامل دو دوره پیش بالینی و بالینی است؛ در دوره پیش بالینی دانشجو مفاهیم پایه ای و تئوری را آموخته و در دوره بالینی با کارآموزی در بیمارستان‌ها به صورت عملی آموزش دیده می شود. رقابت برای تحصیل در رشته دندانپزشکی در آمریکا بسیار زیاد است و از طرفی دانشگاه ‌های آمریکا متعهدند تا ابتدا شهروندان متقاضی آمریکا را بپذیرند؛ بنابراین دانشجویانی که اقامت دانم آمریکا و معدل بالای دیپلم را داشته باشند شانس بیشتری برای ورود به این رشته ها دارند.

برای ورود به دوره بالینی دانشجویان باید پس از دریافت مدرک کارشناسی بین دو گرایش جراحی دندانپزشکی (DDS) Doctor of Dental Surgery یا برنامه دکتر دندانپزشکی (DMD) Doctor of Dental Medicine یکی را انتخاب نمایند. بهتر است بدانید برنامه های DDS و DMD هیچ تفاوتی با هم ندارند و هر دو برنامه برای آماده سازی بیشتر متقاضیان طراحی شده اند. بهترین دانشگاه‌ های آمریکا در رشته دندان پزشکی به همراه رتبه جهانی آنها‌ در جدول زیر نشان داده شده است:

دانشگاه/ رتبه جهانی/ رتبه دانشکده پزشکی در جهان
University of Michigan-Ann Arbor 21 3
Harvard University 3 5
University of Washington 72 12
New York University 14
University of North Carolina, Chapel Hill 95 18
University of Pennsylvania 16 22
University of California, Los Angeles (UCLA) 36 27
Columbia University 19 35
University of Minnesota Twin Cities 177 37
University of Iowa 420 49
University of Southern California 121 49

دروس دوره های پیش بالینی و بالینی دندانپزشکی در آمریکا
در برخی کشورها تحصیل دندانپزشکی محدودیت سنی وجود ندارد و افراد می توانند تا 35 سالگی برای ورود به این دوره درخواست دهند، اما بهترین سن جهت پذیرش در رشته دندان پزشکی 20 سال می باشد. برای درخواست و اخذ پذیرش در رشته دندان پزشکی آمریکا، ارائه نمره قبولی در آزمون MCAT، مدرک زبان IELTS حدود 6.5 به بالا، رزومه و انگیزه نامه، توصیه نامه، ارائه ترجمه مدارک قبلی و پرداخت هزینه بررسی مدرک الزامی می باشد. دانشجویان قبل از ورود به برنامه های DDS و DMD، ملزم به گذراندن دروس تخصصی زیر می باشند:

• آناتومی دندانپزشکی

• فیزیولوژی

• آسیب شناسی

• بیولوژی مولکولی

• میکروبیولوژی دهان

• علوم اعصاب

• رادیولوژی

• فارماکولوژی

• بی حسی دندان

دانشجویان متقاضی همچنین در مورد جنبه های مختلف عملی دندانپزشکی مانند پریودنتیکس، ارتودنسی، اندودنتیکس، دندانپزشکی کودکان و کودکان، پروتز بینی و جراحی دهان و دندان می آموزند. برنامه های دندانپزشکی همچنین بر نحوه مدیریت یک عمل و کار با انواع مختلف بیماران متمرکز است. در طول برنامه خود، دانشجویان دندانپزشکی در آمریکا کارآموزی و دوره چرخش بالینی را تکمیل می کنند که به آن‌ها اجازه می دهد با بیماران واقعی کار کنند تا یادگیری خود را به کار گیرند؛ در مرحله دوم متقاضیان باید دوره های کارآموزی را در بیمارستان ‌ها و مراکز درمانی سپری نمایند.

گرفتن تخصص دندانپزشکی در کشور آمریکا
بعد از اتمام دوره دندان پزشکی متقاضیان می توانند برای تخصص در این رشته اقدام نمایند، دوره تخصص به صورت رزیدنتی و کارآموزی برگزار می شود. این دوره بسیار رقابتیست و تنها دانشجویان بسیار قوی می توانند نمره قبولی برای ورود به این دوره را به دست آمورند، تخصص در رشته دندان پزشکی در آمریکا شامل رشته هایی نظیر تخصص اندودنتیکس، تخصص جراحی، تخصص آسیب شناسی دهان و فک و صورت، تخصص ارتودنسی و ارتوپدی دندانی، تخصص بهداشت عمومی دهان و دوره تخصص رادیولوژی می باشد.

هزینه تحصیل دندانپزشکی در آمریکا
سطح آموزشی بالای کشور آمریکا، ارائه امکانات رفاهی مناسب و وجود دانشگاه‌های برتر جهانی در این کشور موجب شده تا تحصیل در این کشور بسیار گران تر از کشورهای اروپایی باشد. همچنین با توجه به اینکه بورسیه تحصیلی به دانشجویان بین المللی متقاضی رشته دندان پزشکی تعلق نمی گیرد، از بزرگ‌ترین چالش مربوط به تحصیل شهریه های بالای این دانشگاه‌ ها است؛ البته دانشجویان بین المللی مشمول دریافت وام‌ برای پرداخت هزینه تحصیل در آمریکا نیز نمی باشند. علاوه بر آن اثبات تمکن مالی 250000$ (دلار) در سال برای کسب ویزای تحصیلی این رشته الزامی می باشد.

شهریه سالانه در رشته دندان پزشکی در دانشگاه‌ها و ایالات مختلف آمریکا متفاوت می باشد، اما به طور کلی میانگین شهریه سالانه تحصیل دندانپزشکی در دانشگاه‌های خصوصی آمریکا بیش از 40000$ (دلار آمریکا) در سال و در دانشگاه های دولتی بیش از 50000$ (دلار آمریکا) در سال و میانگین شهریه سالانه رشته دندانپزشکی در مقطع دکتری آمریکا 60000$ (دلار آمریکا) در سال می باشد. طبق آمار دفتر کار، حقوق متوسط ​​یک دندانپزشک ایالات متحده نزدیک به 156.240$ (دلار) می باشد، دندانپزشکان متخصص در زمینه هایی مانند جراحی دهان و فک و صورت و ارتودنسی معمولاً مبلغی نزدیک به 208000$ (دلار) یا بیشتر دریافت می کنند.

هزینه زندگی دانشجویان دندانپزشکی در آمریکا
علاوه بر شهریه های ذکر شده، میانگین هزینه ماهانه در آمریکا برای زندگی دانشجویی نیز نسبتا بالاست و یک دانشجوی دندان پزشکی به طور میانگین برای یک سال چیزی حدود 10860$ (دلار آمریکا) باید بپردازد که صرف هزینه های شخصی مانند مسکن، غذا و حمل و نقل می شود. با توجه به آمارها در سال 2020 تمام طول دوره دندان پزشکی چیزی حدود 82000$ (دلار آمریکا) هزینه خواهد داشت. برای اطلاع از برخی هزینه های زندگی در کشور آمریکا برای دانشجویان دندانپزشکی توصیه می شود که حتما به جدول زیر توجه نمائید:

آیتم ها/ هزینه ها
یک لیتر شیر 0.85$ (دلار)
یک عدد نان 500 گرم تازه 2.73$ (دلار)
یک کیلو برنج 4.06$ (دلار)
یک کیلو پنیر 11.00$ (دلار)
یک کیلو فیله مرغ 9.00$ (دلار)
بلیط یک طرفه (حمل و نقل محلی) 2.40$ (دلار)
اجاره آپارتمان یک خواب وسط شهر 1362.77$ (دلار)
همان طوری که در جدول فوق هم به خوبی مشاهده می شود، آیتم اجاره خانه بالاترین هزینه از هزینه های زندگی دانشجوئی را در آمریکا به خود اختصاص می دهد.

علاقه مندان به مهاجرت به آمریکا یا اخذ ویزای تحصیلی آمریکا (F-1 Visa) میتوانند با تماس با کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت راهنمایی های لازم را دریافت کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *