آلمان

تحصیل دندانپزشکی در آلمان

کشور آلمان به دلیل سیستم آموزش کم هزینه خود (یا به اصطلاح رایگان)، یکی از پر طرفدارترین کشورها در حوزه ی مهاجرت تحصیلی می باشد، از آنطرف رشته های پزشکی و دندانپزشکی به دلیل بازار کار فراوان و درآمدهای بالا در میان دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در کشور آلمان را دارند بسیار محبوب هستند؛ از همین رو شاید بد نباشد در مورد تحصیل دندانپزشکی در کشور آلمان کمی بیشتر بدانیم. آلمان صاحب یکی از قطب های اقتصادی دنیاست که آمار بیکاری آن زیر 4% می باشد، همین امر باعث می شود تا فارغ التحصیلان دانشگاه های این کشور، بعد از تحصیل، فرصت های شغلی مناسبی داشته و بعد از مدت کوتاهی بتوانند مشغول به کار شوند. با این وجود بهتر است بدانید به طور کلی اخذ پذیرش در رشته های پزشکی و دندانپزشکی در کشور آلمان برای متقاضیان ایران کمی دشوار است. خبر خوب این که این امر با وجود دشواری ها، غیر ممکن نبوده و سالانه تعداد زیادی از متقاضیان ایرانی قادر به اخذ پذیرش از دانشگاه های این کشور شده و به ادامه تحصیل در رشته های پزشکی یا دندانپزشکی در کشور آلمان می پردازند. در ادامه به تمامی ابعاد موجود برای تحصیل در رشته ی دندانپزشکی در کشور آلمان خواهیم پرداخت. در نمودار زیر، به دلایل اصلی که دانشجویان علاقه مند به تحصیل در آلمان هستند اشاره می کنیم.

علت تحصیل در آلمان

ساختار تحصیل دندانپزشکی در آلمان
خبر خوب این است که این امر با وجود دشواری ها، غیر ممکن نبوده و سالانه تعداد زیادی از متقاضیان ایرانی قادر به اخذ پذیرش از دانشگاه های این کشور شده و به ادامه تحصیل در رشته های پزشکی یا دندانپزشکی در کشور آلمان می پردازند. در ادامه به تمامی ابعاد موجود برای تحصیل در رشته ی دندانپزشکی در کشور آلمان خواهیم پرداخت. معمولا دلایل اصلی که دانشجویان علاقه مند تحصیل در آلمان هستند شامل هزینه پایین تحصیلی، بورس تحصیلی، کار دانشجوئی، اقامت پس از تحصیل می باشد. باید عرض کنیم که کلا کورس دندانپزشکی در کشور آلمان یک دوره 6 ساله از قرار ذیل می باشد:

دسته بندی دوره/ محتوای آموزش
2 سال اول/ آموزش علوم طبیعی و مبانی علم پزشکی
3 سال دوم/ کار آزمایشگاهی، کنفرانس و سمینار کلاسی
1 سال آخر/ آموزش کیلینیکی 48 هفته ای در مطب یا بیمارستان
اما برای اخذ پذیرش دانشجویان دندانپزشکی از دانشگاه های برتر آلمان توجه به شرایط و الزامات پذیرشی زیر ضروری است:

• گذراندن دوره آمادگی زبان آلمانی Studienkollegو اخذ مدرک پایان دوره

• قبولی در آزمون ورودی دانشگاه داندانپزشکی بنام Aufnahmeprüfung

• ارائه مدرک دیپلم ترجیحا تجربی با حداقل معدل 75%

• ارائه مدرک زبان آلمانی b1 (برای دارندگان مدرک مهارت زبان آلمانی)

• پاسپورت معتبر ملی

دانشگاه های برتر تحصیل دندانپزشکی در آلمان
دانشگاه های کشور آلمان از بهترین دانشگاه ها در سطح جهان هستند؛علاوه بر رتبه ی برتر این دانشگاه ها، کم هزینه بودن آنها نیز یک مزیت بسیار مهم و با ارزش است. دانشگاه ها به طور کلی در کشور آلمان به دو دسته خصوصی و دولتی تقسیم می شوند، هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی در آلمان رایگان نمی باشد و مستلزم پرداخت شهریه است. از آنجایی که مبحث ما در مورد رشته ی دندانپزشکی است، خوب است بدانید که رشته های پزشکی به طور کلی بیشتر در دانشگاه های دولتی ارائه می شوند که تمامی این دانشگاه ها آزمون ورودی دارند. نکته دیگر این است که دانشگاه های دولتی در کشور آلمان اکثراً به زبان آلمانی تدریس می کنند و به همین منظور داشتن مدرک زبان رسمی آلمان برای پذیرش از آنها الزامی است. در ادامه لیستی از دانشگاه های برتر در رشته دندانپزشکی در آلمان آورده شده:

• دانشگاه هایدلبرگ

• دانشگاه هومبولت زو برلین

• دانشگاه لودویگ ماکسیملیانس مونیخ

• دانشگاه مینه سوتا فرانکفورت

• دانشگاه ابرهارد کریل تایتینگن

• دانشکده پزشکی هانور

• دانشگاه بن

• دانشگاه کلن

• دانشگاه گوتینگن

• دانشگاه آخن RWTH

• دانشگاه اولم

• دانشگاه مونستر

• دانشگاه آلبرت لودویگز فریبورگ

• دانشگاه هامبورگ

• دانشگاه آزاد برلین

شرایط لازم برای تحصیل در دندانپزشکی در کشور آلمان
برای تحصیل در رشته دندانپزشکی می توان از دو راه اقدام کرد، راه اول این است که در کنکور ورودی دانشگاه که دو ماه قبل از شروع به تحصیل برگزار می شود شرکت کرد، دقت داشته باشید این کنکور به زبان آلمانی است، که خود زبان هم از موارد امتحانی می باشد و بنابراین سطح زبان آلمانی شما برای شرکت در این کنکور باید حداقل سطح B2 باشد. راه دوم شرکت در دوره های یکساله کالج که به نام M-Kurs شناخته می شوند است، این دوره ها همانطور که گفته شد یکساله بوده و در دو ترم برگزار می شود، که طی این دو ترم دانشجو دروس زیست، شیمی، ریاضی، فیزیک و زبان آلمانی را فرا میگیرد. این دوره ها در واقع دوره های آماده سازی برای کنکور دندانپزشکی دانشگاه های آلمان می باشند و فاقد شهریه هستند، اما برای پذیرش در این کالج ها نیز داشتن زبان آلمانی الزامی است. پذیرش در دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی یک بار در سال در ماه سپتامبر می باشد. لازم به ذکر است برای قبولی در هر کدام از دوره ها علاوه بر مدرک زبان آلمانی، داشتن پیشینه تحصیلی قوی حائز اهمیت است.

شرایط سنی برای تحصیل دندانپزشکی در آلمان
تحصیل در دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی در آلمان دارای محدودیت سنی نمی باشند، ولی به این نکته توجه کنید که فاصله تحصیلی برای سفارت کشور آلمان بسیار پر اهمیت است، به این معنا که اگر شخصی بین دوره های تحصیلش فاصله باشد امکان رد درخواست ویزای تحصیل وی وجود دارد. به همین دلیل افرادی که قصد پذیرش جهت تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در این کشور را دارند، بهتر است زیر 26 سال سن داشته باشند. رشته های پزشکی معمولاً 6 ساله و رشته ی دندانپزشکی 5 ساله می باشند.

تقسیم ترمیک رشته ی دندانپزشکی
رشته های دندانپزشکی در کشور آلمان از نظر ترمیک دارای 3 مرحله می باشند که به شرح ذیل است.

دوره پیش بالینی:

این دوره به مدت 5 ترم می باشد. دروس تدریس شده در این ترمها شامل اصول و پایه های علوم طبیعی، پزشکی و لوازم دندانپزشکی هستند. پس از این دوره فرد می بایست اولین آزمون دندانپزشکی را بگذراند.

دوره بالینی:

این دوره در واقع بخش اصلی تحصیلات است که به مدت 5 ترم می باشد. مباحث اصلی دندانپزشکی در این دوره به صورت سخنرانی، دروس عملی، کارآموزی و سمینار تدریس می شوند.

آزمون ایالتی:

آخرین مرحله برای دریافت مدرک دندانپزشکی در آلمان، شرکت در این آزمون است. پس از گذراندن این آزمون فرد می تواند نسبت به دریافت مدرک و مجوز خود اقدام کند و به عنوان یک دندانپزشک معتبر مشغول به کار شود.

هزینه زندگی در آلمان
هزینه زندگی در آلمان در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی بسیار منطقی است، هزینه متوسط زندگی برای یک دانشجوی بین المللی در کشور آلمان حدود 800€ تا 1000€ (یورو) می باشد. البته دانشجویان در طول دوران تحصیل خود در مقطع کارشناسی، حداکثر 10 و در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری، حداکثر 20 ساعت در هفته اجازه ی کار دانشجویی دارند. در جدول زیر به مقایسه برخی از هزینه های خورد و خوراک، اجاره و رفت و آمد در شهر های مونیخ، برلین، هامبورگ و فرانکفورت به صورت نمونه می پردازیم.

فرانکفورت/ هامبورگ/ برلین/ مونیخ:::
اجاره 868.91 – 2€ 838.94 – 3€ 795.90 – 4€ 1,094.30€ -1
نان سفید (500g) 1.29€ – 2€ 1.27 -3€ 1.27-3€ 1.43€ -1
یک وعده رستوران 12€ – 2 10€ – 3 8.00€ – 4 €1_12.25
شیر (1 لیتر) 0.77€ – 3 0.71€ – 4 €2 – 0.79 0.84€ – 1
تخم مرغ (12عدد) 1.61€ – 4 1.78€ – 1 1.77€ – 2 1.71€ – 3
برنج سفید (1 کیلوگرم) 1.97€ – 3 2.15€ – 1 1.79€- 4 2.14€ – 2
گوجه (1 کیلوگرم) 2.64€ – 2 2.61€ – 4 2.62€ – 3 2.82€ – 1
سیب زمینی (1 کیلوگرم) 1.29€ – 2 1.04€ – 3 1.32€ – 1 1.00€ – 4
تاکسی (1 کیلومتر) 2.00€ – 1 2.00€ – 1 2.00€ – 1 1.90€ -4

در این مقاله سعی شد چشم اندازی از تحصیل در رشته دندانپزشکی در کشور کانادا در اختیار شما عزیزان قرار داده شود، بدیهی است در صورت وجود هر گونه ابهام و و یا سوال، و یا در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر درمورد روش های مهاجرت به آلمان، می توانید با کارشناسان ما در موسسه ی حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل فرماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *