فرانسه

تحصیل در فرانسه

کشور فرانسه یکی از پیشروترین کشورها در جهان به لحاظ آموزش عالی می باشد و هر ساله دانشجویان زیادی را از سراسر دنیا جذب خود می کند. از این روی دانستن شرایط تحصیل در فرانسه می تواند یکی از مهمترین کارها در صورت انتخاب این کشور برای ادامه تحصیل می باشد. این کشور با شش کشور دیگر همچون: آلمان، بلژیک و لوکزامبورگ از شمال شرقی، سوئیس و ایتالیا از جنوب شرقی و اسپانیا از جنوب غربی همسایه است؛ فرانسه همچنین از طریق کانال مانش نیز با انگلیس ارتباط دارد. کشور فرانسه از محبوب ترین مقاصد گردشگری در جهان می باشد؛ دلایل زیادی وجود دارد که بسیاری از مردم از دیدن این کشور لذت می برند، از جمله زیبایی های طبیعی و موزه های هنری و گالری ها و موارد دیگر. همچنین فرانسه به دلیل داشتن غذاهای مختلف در جهان شهره است.

 

شرایط تحصیل در فرانسه برای دانشجویان بین المللی
هزینه های تحصیل از مهم ترین نکاتیست که هر دانشجوی خارجی قبل از انتخاب یک کشور برای ادامه تحصیل می بایست بررسی نماید. همانطور که می دانید واحد پول فرانسه یورو می باشد؛ نرخ شهریه در موسسات دولتی توسط دولت تعیین شده و مقرون به صرفه است. در واقع، دانشجویان داخلی و بین المللی در دانشگاه های دولتی فرانسه نرخ شهریه یکسانی را می پردازند. هزینه تحصیل هر مقطع در ابتدای هر سال تعیین می شود؛ در سال 2020 ، متوسط هزینه های تحصیل سالانه برای دوره کارشناسی کمتر از 250$ (دلار) بوده؛ برای دوره های کارشناسی ارشد، این نرخ ها در حدود 350$ (دلار) و برای دوره های دکترا حدود 500$ (دلار) است. دانشجویان اغلب ملزم به پرداخت هزینه های مدیریتی خاصی هستند که هزینه های تحصیل را اندکی افزایش می دهد؛ با وجود این نکته، تحصیل در فرانسه همچنان یکی از ارزان ترین و باکیفیت ترین گزینه ها برای دانشجویان بین المللی است.

برخلاف نرخ شهریه موسسات آموزشی، هزینه های زندگی در فرانسه بیشتر از کشورهای همسایه است. خوشبختانه، دانشجویان در فرانسه در رستوران ها و استفاده از سیستم حمل و نقل از تخفیف برخوردارند. همچنین برای سکونت دانشجویان بین المللی که مایل مهاجرت به فرانسه از طریق تحصیل هستند مسکن ویژه ای در نظر گرفته شده است. مانند تمام کشورهای دیگر هزینه زندگی در شهرهای کوچک فرانسه ارزانتر می باشد که باید هنگام تصمیم گیری در مورد شهر محل تحصیل به خاطر سپرد. دانشجویان بین المللی چندین گزینه برای اقامت در کشور فرانسه خواهند داشت؛ آنها می توانند ماهیانه حدود 150$ (دلار) برای محل اقامت در دانشگاه پرداخت کرده و در آنجا بمانند، اما چون تقاضا برای این موارد بسیار زیاد است، انتخاب براساس معیارهای اجتماعی انجام گرفته و یا به دانشجویان مهمان و یا بورسیه داده می شود. درصورت تکمیل ظرفیت خوابگاه ها دانشجویان می توانند اقدام به اجاره یک آپارتمان کوچک خصوصی کنند که حدود 600$ (دلار) هزینه دارد.

ویزا و دانش زبان مهم ترین شرایط تحصیل در فرانسه
برای متقاضیان تحصیل در فرانسه، مهم است که در مورد تمام شرایط احتمالی ویزا آگاه باشند؛ دولت فرانسه موارد مربوط به ویزا را تعیین می کند که این مقررات بستگی زیادی به تابعیت فرد دارد. برای تحصیل شهروندان اتحادیه اروپا و سوئیس، نروژ، ایسلند و لیختن اشتاین، در فرانسه دریافت ویزا لازم نیست؛ اما متقاضیان ایرانی باید ویزای تحصیلی دریافت کنند، که شامل اجازه اقامت (VLS-TS) است؛ این ویزا یک سال اعتبار دارد و در صورت لزوم می تواند تمدید شود. برای به دست آوردن ویزای تحصیلی فرانسه فرم های درخواست می بایست تکمیل شده و گواهی عدم سوء پیشینه کیفری ارائه شود، همچنین اگر دوره تحصیل متقاضی به زبان فرانسوی باشد، وی می بایست توانایی زبان فرانسوی خود را توسط امتحانات مختلف و کسب نمره مناسب اثبات کند. توانایی مالی متقاضیان نیز باید توسط مدارک ارائه شده بانکی تایید و ترجمه آن تحویل سفارت گردد.

بسیاری از فرانسوی ها به غیر از زبانهای خود به زبانهای دیگر صحبت می کنند؛ با این حال، برای برقراری ارتباط موثر و تحصیل در این کشور باید زبان رسمی فرانسه دانست. دانشجویان بین المللی که به زبان فرانسه تسلط دارند در تحصیل و زندگی روزمره مشکلی نخواهند داشت. معاشرت با مردم محلی نیز روش خوبی برای بهبود توانایی زبان متقاضیانی است که سطح زبان فرانسه پایینی دارند. آنها می توانند به زبان انگلیسی نیز تحصیل و ارتباط برقرار کنند؛ با این حال، دانشجویان بین المللی هنوز هم به یادگیری زبان فرانسه و ارتقا مهارتهای زبانی خود ترغیب می شوند. صد البته این چالش بعدها در صورت اقامت دائم دانشجویان دوره های لیسانس و بالاتر، به آنها در پیدا کردن کار در فرانسه کمک خواهد کرد و نکته ای بسیار مثبت در رزومه آنها خواهد بود.

نمودار زیر رتبه فرانسه را در میان جذاب ترین کشورهای اروپای برای ادامه تحصیل نشان می دهد:

محبوبیت فرانسه در بین دانشجویان

بهترین شهرهای فرانسه برای تحصیل
شهرهای فرانسه زیبا و مدرن بوده، بنابراین تجربه منحصر به فردی را به همه دانشجویان بین المللی ارائه می دهند. پاریس به عنوان اولین و بهترین شهر فرانسه برای تحصیل، غیر از دانشگاه های با کیفیت، دارای غذا و فرهنگی غنی می باشد. به عنوان یک دانشجو، شما در یک شهر که از لحاظ فرهنگی ثروتمند است، تحصیل خواهید کرد؛ این شهر از محبوب ترین مقاصد گردشگری در جهان شناخته شده است. پاریس پایتخت دانشگاه ها و موسسات عالی است که بسیاری از آنها در موضوعات خاص تخصص دارند؛ زندگی در پاریس یک فرصت عالی را برای دانشجویان بین المللی فراهم می کند که مایل به تحصیل در موسسات معتبر بین المللی هستند. در کنار پاریس، شهر لیون نیز از شهرهای دانشجویی معروف کشور فرانسه می باشد که در نزدیکی مرز فرانسه با ایتالیا و سوئیس واقع شده و عنوان پایتخت آشپزی فرانسه را کسب کرده.

لیون همچنین مقرون به صرفه ترین شهر برای دانشجویان بوده و دارای آثار معماری خیره کننده ای است که به ثبت جهانی یونسکو رسیده اند. دانشجویان بین المللی که طبیعت و ورزش های زمستانی را دوست دارند، مجاورت کوه های آلپ فرانسه را نیز می پسندند. شهر لیل در شمال غربی فرانسه نیز به عنوان یک پایگاه عالی تحقیقاتی در سایر کشورها و همچنین کشورهای اروپای شمالی شناخته شده است. این شهر زمانی به عنوان یکی از مراکز اصلی صنعتی فرانسه شناخته می شد؛ در سالهای اخیر، این شهر فرهنگ و جنبه های تجاری خود را گسترش داده و در عین حال به اندازه برخی از شهرهای بزرگ مانند پاریس شلوغ و گران نیست.

علاقه مندان به کسب اطلاعات بیشتر در خصوص شرایط مهاجرت به فرانسه از روش تحصیل می توانند با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس بگیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *