دانمارک

تحصیل در دانمارک

تحصیل در دانمارک و کشورهای حوزه اسکاندیناوی با توجه به پیشرفت چشمگیر این کشورهای در دهه های اخیر مورد توجه دانشجویان بین المللی قرار گرفته است. دانمارک به عنوان کوچک ترین کشور منطقه اسکاندیناوی امروزه از نظر آموزش در اروپا و جهان در سطح بسیار بالایی قرار دارد. در حال حاضر دانشگاه های دانمارک تعدادی از ظرفیت صندلی های خود را به دانشجویان بین المللی اختصاص می دهند و دانشجویان با رعایت شرایط تحصیل و پذیرش می توانند در کشور دانمارک تحصیل کنند. سیستم آموزش دانمارک سطح استاندارد بسیار بالایی از آموزش را ارائه می دهد و برای همه کودکان و دانشجویان ساکن دانمارک رایگان است؛ با این حال، دانشجویان خارج از کشور برای تحصیل در دانمارک مجبور به پرداخت شهریه هستند. در ادامه همراه با همکاران ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت باشید تا درباره تحصیل و مهاجرت به دانمارک بیشتر بدانید.

تحصیل در دانمارک در مقطع پیش دبستانی
همه کودکان زیر 6 سال در دانمارک قادر به ثبت نام در مرکز مراقبت از کودکان و یا مهدکودک هستند. بطور کلی، این مراکز در موسسات محلی یافت می شوند، اگرچه می توانید برخی برنامه ها را در خانه های خصوصی برگزار کنید. اگر ترجیح می دهید فرزندتان در یک برنامه خصوصی شرکت کند، می توانید در روزنامه محلی یا به صورت آنلاین آگهی خود را ارسال کنید. دو سوم هزینه مراقبت از کودک در این مرحله توسط شهرداری شما پرداخت می شود و والدین فقط تقریبا یک سوم از هزینه ها را پرداخت می کنند. بیشتر مراکز مراقبت از کودک و مهد کودکان دارای کارکنان آموزش دیده ویژه ای برای آموزش کودکان هستند.

نظام آموزشی دانمارک
تحصیل در دانمارک بین 7 تا 16 سالگی اجباری است که شامل مقاطع ابتدایی و متوسطه می شود؛ خانواده ها می توانند فرزندان خود را به مدارس دولتی، خصوصی یا بین المللی بفرستند. تحصیل در دانمارک با گزینه پیش دبستانی یا مهد کودک برای کودکان خردسال امکان پذیر است. دانشجویان پس از 16 سالگی می توانند تحصیلات خود را در دوره های زیر ادامه دهند:

✓ برنامه های آموزش متوسطه عمومی و حرفه ای، که دانشجویان را برای آموزش عالی آماده می کند.

✓ برنامه های آموزش و حرفه ای در درجه اول با هدف آماده سازی دانشجویان برای کار در یک تجارت یا صنعت خاص می باشد.

برای والدینی که مایل به ارسال فرزندان خود به مدارس خصوصی یا بین المللی در دانمارک هستند، گزینه های جایگزین نیز وجود دارد.

تحصیل در مدارس دانمارک
همانطور که اشاره کردیم مدارس دانمارک به دو مقطع ابتدایی و متوسطه تقسیم می شود.

دوره ابتدایی: در دانمارک ترکیب مختلفی از مدارس ابتدایی وجود دارد؛ این مدارس تقریبا 87٪ از کل کودکان دانمارکی را به طور رایگان آموزش می دهند. هیچ مقررات سختی در رابطه با كودكان در مدارس وجود ندارد و آنها مجاز به ثبت نام در مدرسه محلی خود یا در عوض مدرسه دیگری در همان شهرداری یا یك شهرداری دیگر هستند. برنامه درسی برای آموزش ابتدایی در دانمارک شامل تعدادی از دوره های اجباری و همچنین برخی از دوره های اختیاری برای گروه های سنی بالاتر است. دانش آموزان به طور معمول از سال سوم تا نهم یادگیری زبان انگلیسی را شروع می کنند، در حالی که از سال هفتم به بعد آنها اغلب شروع به یادگیری یک زبان خارجی اضافی، معمولاً آلمانی یا فرانسوی می کنند.

دوره متوسطه: دوره ژیمناسیون 3 ساله (STX) و دوره 2 ساله عالی بالاتر (HF) متداول ترین مسیرها برای دانش آموزانیست که تصمیم می گیرند برای شرکت در دوره متوسطه عالی شرکت کنند. این دوره ها طیف وسیعی از دوره های آموزشی را برای دانش آموزان شامل می شود تا آنها را برای تحصیل در دانشگاه آماده کند. هر دوره موضوعات اجباری خود را دارد که همه دانش آموزان موظف به گذراندن آنها و همچنین طیف وسیعی از موضوعات اختیاری را دارند. این دوره ها معمولا به زبان دانمارکی تدریس می شوند، اگرچه دوره هایی به زبان های انگلیسی، آلمانی و فرانسوی نیز موجود هستند.

تحصیل عالی در دانمارک
سه نوع مختلف از موسسه آموزش عالی در دانمارک وجود دارد که همه آنها دارای سطح بالایی از تدریس هستند و تحصیل عالی را ممکن می سازند.

دانشگاه های دانمارک: مانند بسیاری از دانشگاه های اروپا، آموزش را با تحقیق ترکیب می کنند تا دانشجویان بتوانند در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکترا تحصیل کنند. دوره های در دسترس از رشته های سنتی آکادمیک گرفته تا دوره های میان رشته ای مدرن تر و خلاقانه تر متفاوت می باشد. دانشگاه ها معمولا در شهرهای بزرگ دانمارک و اطراف آن واقع شده و غالباً پیوندهای محکمی با مشاغل، صنعت و سایر موسسات تحقیقاتی دارند.

آکادمی آموزش عالی حرفه ای: این موسسات دوره هایی را ارائه می دهند که مطالعه دانشگاهی را با تمرین تلفیق می کند. رشته های تحصیلی معمولی شامل تجارت، IT، فناوری، غذا و گردشگری است. چنین آکادمی هایی در هر دو شهر بزرگ و کوچک قرار دارند و پیوندهای خوبی با مشاغل محلی و صنعت دارند. دوره ها به طور کلی دو سال به طول انجامیده و دوره های پاره وقت برای بزرگسالان نیز ارائه می شود.

کالج های دانشگاهی: کالج های دانشگاهی در دانمارک مطالعه تئوریک را با تمرین در طیف گسترده ای از موضوعات ترکیب می کند. دوره های درسی به طور کلی در زمینه هایی مانند مشاغل، آموزش، IT، پرستاری و کار اجتماعی ارائه می شود. دانشجویان با اعزام به محل های کار به عنوان بخشی از دوره خود، برای ورود به دنیای واقعی کار در حرفه مورد نظر خود آماده می شوند. مدت دوره ها معمولا حدود چهار سال است، هرچند ممکن است تغییرات جزئی وجود داشته باشد. دانشجویان برای دستیابی به لیسانس حرفه ای تلاش می کنند، ضمن اینکه این امکان وجود دارد که دانشجویان بتوانند تحصیلات تکمیلی را نیز به صورت نیمه وقت انجام دهند.

شرایط تحصیل در دانمارک
تا زمانی که یک مدرک تحصیلی برابر با سطح مورد نیاز در دانمارک داشته باشید، می توانید برای ثبت نام در دوره های مختلف عالی در دانشگاه های دانمارک اقدام کنید. در هر حال بایستی دانشگاه دانمارکی که مایل به تحصیل در آن هستید را بررسی کنید تا از شرایط پذیرش مطالع شوید. زبان تحصیل در دانشگاه های دانمارک دانمارکی و انگلیسی است؛ باید سطح بالایی از زبان داشته باشید و برای دوره هایی که به زبان دانمارکی تدریس می شود نیاز به شرکت در آزمون مطالعه زبان دانمارکی مانند آزمون دانمارکی سطح 2 ( Danskprøve 2) هستید؛ در برخی موارد، ممکن است آزمون دانمارکی 3 نیاز باشد. برای دوره های مربوط به یک رشته خاص، شاید لازم باشد اثبات کنید که تجربه کافی دارید، همچنین ارائه مدرک تحصیلی معتبر مورد نیاز می باشد. به صورت کلی شرایط عمومی تحصیل در دانمارک به صورت زیر است:

• ارائه مدرک معتبر تحصیلی با معدل GPA بالا

• ارائه مدرک معتبر زبان آیلتس برای تحصیل به زبان انگلیسی

• ارائه مدرک معتبر زبان دانمارکی برای تحصیل به زبان دانمارکی

• در صورت نیاز شرکت در آزمون ورودی برای برخی از رشته ها

همچنین در نظر داشته باشید هر موسسه آموزش عالی در دانمارک شرایط پذیرش خاص خود را دارد، بنابراین برای کسب اطلاعات بیشتر از جمله جزئیات مربوط به مدارک تحصیلی، آزمون ورودی و انتقال اعتبار باید با موسسه مربوطه مشورت کنید.

تحصیل در مقاطع مختلف عالی در دانمارک
تحصیل عالی در دانشگاه های دانمارک در سه سطح لیسانس، فوق لیسانس و دکترا ارائه می شود. مدرک لیسانس دانشگاهی پس از اتمام یک برنامه کارشناسی سه ساله، که بطور معمول در یک یا دو حوزه موضوعی انجام می شود، اعطا می شود. تدریس مبتنی بر تحقیق است و یک پایه علمی گسترده و همچنین دانش تخصصی را در اختیار دانشجویان قرار می دهد؛ این برنامه برای ورود به بازار کار یا ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، آماده می کند. کارشناسی ارشد در دانمارک یک دوره پیشرفته و مبتنی بر تحقیق است که دو سال طول می کشد. جهت دریافت مدرک دکترا در دانمارک معمولاً به سه سال تحصیل نیاز دارید، این دوره در مؤسسات تحقیقاتی و دانشگاه هایی که مدرسه دکتری تاسیس کرده اند، ارائه می شود. این مؤسسات آموزشی همه از امکانات عالی برای تحقیقات، کتابخانه و آزمایشگاه برخوردار هستند. شما می توانید با نظارت تخصصی و با دسترسی به آخرین تجهیزات و اطلاعات، تحقیقات خود را انجام دهید.

مقطع تحصیلی/ مدت زمان
کارشناسی/ 3 الی 4 سال
کارشناسی ارشد/ 2 سال
دکترا/ 3 سال

تحصیل در دانشگاه های برتر دانمارک
دانشگاه های برتر دانمارک در سال 2020 جزو 200 دانشگاه برتر جهان رده بندی شده اند و این رتبه بندی نشان از کیفیت بسیار بالای این دانشگاه ها دارد. در اینجا طبق رده بندی های معتبر، برترین دانشگاه های کشور دانمارک معرفی شده اند.

رتبه/ نام دانشگاه/ رده بندی QS 2020 /رده بندی TIMES 2020
1 دانشگاه کپنهاگن 81 101
2 دانشگاه فنی دانمارک 112 184
3 دانشگاه آرهوس 145 115
4 دانشگاه آلبورگ 324 201
5 دانشگاه دانمارک جنوبی 372 251
6 دانشگاه روسکیلد – 601
7 موسسه تجارت کپنهاگن – 201

هزینه تحصیل در دانمارک
هزینه تحصیل در دانمارک در دانشگاه های دولتی این کشور برای شهروندان دانمارک و عضو اتحادیه اروپا و همچنین شهروندان سوئیس رایگان می باشد. اما شهروندان دیگر کشورها برای تحصیل در این دانشگاه با توجه به رشته و مقطع تحصیلی می بایستی در حدود 6,000€ (یورو) الی 20,000€ (یورو) شهریه بپردازند. البته این دانشجویان می توانند از فرصت هایی مانند بورسیه تحصیلی و وام های دانشجویی برای کم کردن هزینه ها استفاده کنند. به جز هزینه تحصیل در دانمارک متقاضیان بایستی دیگر هزینه های زندگی و اقامت در دانمارک را نیز لحاظ کنند.

برای مقایسه شرایط تحصیل در دانمارک و دیگر کشورها می توانید از مشاورین ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت کمک بگیرید و بهترین مقصد را برای اقامت تحصیلی خود انتخاب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *