مهاجرت تحصیلی آمریکا

تحصیل در آمریکا

تحصیل در آمریکا

متقاضیان می توانند با بررسی دقیق شرایط و قوانین تحصیل در آمریکا اقدامات لازم را جهت اخذ پذیرش تحصیلی و ویزای دانشجویی این کشور انجام دهند. کشور آمریکا به دلیل پیشرفت در مباحث علمی و فناوری، شرایط مطلوب اقتصادی، فرصت های شغلی مناسب و سطح رفاهی بالا هر ساله پذیرای مهاجران زیادی از سراسر دنیا است. خاطر نشان می شود اخذ پذیرش از دانشگاه های آمریکا کار ساده ای نیست که این خود دلیلی بر کیفیت بالای موسسات آموزش عالی این کشور می باشد.

دانشجویان با تحصیل در آمریکا می توانند جهت ادامه تحصیل پذیرش سایر دانشگاه های دنیا را به دست بیاورند. مقاله ای که در ادامه مطالعه می کنید به همت کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در رابطه با تحصیل در آمریکا گردآوری شده است.

مقاطع مختلف تحصیلی و تحصیل در آمریکا

دانشجویان بین المللی که قصد مهاجرت به آمریکا از طریق تحصیل را دارند می توانند در هر 3 مقطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ادامه تحصیل دهند. شرایط تحصیل در 2 مقطع اصلی کارشناسی و کارشناسی ارشد متفاوت است که در جدول زیر به این شرایط اشاره می کنیم:

مقطع کارشناسی مقطع کارشناسی ارشد
طول مدت تحصیل در این مقطع 4 ساله است. دانشجویان باید در آزمون SAT شرکت کنند. یکی دیگر از شرایط مهم برای اخذ پذیرش تحصیلی از مقطع کارشناسی ارائه مدرک معتبر زبان انگلیسی می باشد. طول مدت تحصیل در این مقطع 2 ساله است. دانشجویان برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد باید دارای مدرک تحصیلی 12 ساله دیپلم و پیش دانشگاهی و مدرک تحصیلی 4 ساله مقطع کارشناسی باشند.

آزمون های ورودی در مقطع کارشناسی ارشد به شرح ذیل هستند:

  • آزمون MCAT : جهت اخذ پذیرش از دانشگاه های پزشکی
  • آزمون GRE: جهت ادامه تحصیل در رشته های فنی و مهندسی
  • آزمون GMAT: جهت اخذ پذیرش از رشته های مدیریت
  • آزمون LSAT : جهت اخذ پذیرش از رشته حقوق

هزینه تحصیل و کار در آمریکا

دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در کشور آمریکا را دارند باید هزینه های تحصیل و زندگی در آمریکا را بررسی کنند، شهریه دانشگاه های آمریکا با توجه به نوع دانشگاه (دولتی/ خصوصی)، رشته و مقطع تحصیلی متغیر می باشد. اما به طور کلی هزینه های تحصیل در آمریکا بالاست. هزینه های تحصیل در ایالت های مختلف این کشور نیز متفاوت می باشد. شهریه سالانه دانشگاه های آمریکا در مقطع کارشناسی بین 14000$ الی 20000$ (دلار)، مقطع کارشناسی ارشد بین 15000$ الی 22000$ (دلار)، مقطع دکتری بین 15000$ الی 22000$ (دلار) و گرایش های رشته پزشکی بین 35000$ الی 50000$ (دلار) برآورد شده است.

اگر موفق به اخذ بورسیه تحصیلی دانشگاه های آمریکا نشدید نگران نباشید، زیرا شما می توانید در طول سال تحصیلی در مشاغل پاره وقت مشغول به کار شوید. بخشی از هزینه های تحصیل و زندگی خود را تامین کنید. دانشجویان می توانند با توجه به مقطع تحصیلی بین 10 تا 30 ساعت در طول هفته کار کنند. در طول تعطیلات بدون محدودیت مشغول به کار شوند، به ازای هر ساعت کار متقاضی مبلغی بین 9$ الی 11$ (دلار) دریافت می کند.

هزینه سالانه زندگی در برخی از شهرهای آمریکا به شرح ذیل است:

  • بوستون/ میامی بین 20000$ الی 25000$ (دلار)
  • فیلادلفیا بین 20000$ الی 22000$ (دلار)
  • سانفرانسیسکو بین 20000$ الی 26000$ (دلار)
  • شیکاگو بین 16000$ الی 22000$ (دلار)
  • اوهایو 18000$ الی 23000$ (دلار)
  • نیویورک و واشنگتن بین 22000$ الی 30000$ (دلار)

هزینه تحصیل و کار در آمریکا

رده بندی جهانی دانشگاه های آمریکا

دانشگاه های کشور آمریکا جزء برترین دانشگاه ها در دنیا محسوب می شوند. در این کشور بیش از 4000 دانشگاه و موسسات آموزش عالی در حال فعالیت هستند. از این رو طیف گسترده ای از رشته های تحصیلی را ارائه می دهند. از بین 20 دانشگاه برتر در دنیا نام 10 دانشگاه کشور آمریکا دیده می شود. البته دانشجویان ایرانی به این نکته توجه داشته باشند که برخی از دانشگاه های کشور آمریکا برای سال تحصیلی 2022-2021 مورد تایید وزارت علوم و وزارت بهداشت ایران هستند.

در جدول زیر به رده بندی بهترین دانشگاه های آمریکا در جهان در سال 2022 می پردازیم:

دانشگاه رتبه در جهان
1 Massachusetts Institute of Technology (MIT)
2 Stanford University
3 Harvard University
4 California Institute of Technology (Caltech)
10 University of Chicago
13 Princeton University
14 Cornell University
15 University of Pennsylvania
17 Yale University
18 Columbia University
21 University of Michigan-Ann Arbor

ویزای دانشجویی و تحصیل در آمریکا

همانطور که گفته شد دانشجویان خارجی برای مهاجرت تحصیلی به آمریکا علاوه بر گواهی اخذ پذیرش از یکی از دانشگاه های این کشور به ویزای دانشجویی آمریکا احتیاج دارند. اخذ ویزای دانشجویی یا سایر ویزاها از طریق سفارتخانه یا کنسولگری کشور آمریکا امکان پذیر است.

ویزای دانشجویی کشور آمریکا در انواع مختلفی ارائه می شود که عبارتند از:

ویزای F1 معروف ترین ویزای دانشجویی آمریکا می باشد. دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در کالج و دانشگاه های این کشور را دارند باید اقدامات لازم را در جهت اخذ این ویزا انجام دهند. برای اخذ ویزای F1 باید پس از دریافت I-20 فرم DS-160 را تکمیل کنید.
ویزای M1 شرایط اخذ این ویزا همانند ویزای F1 بوده اما تنها تفاوت آن است که این ویزا برای برخی از رشته های خاص فنی و حرفه ای صادر می شود. دارندگان این ویزا اگر بخواهند برای همسر و فرزندان خود ویزای همراه دریافت کنند باید اقدامات لازم را در جهت اخذ ویزای M2 انجام دهند. جهت اخذ ویزای M1 باید فرم DS-160 را تکمیل کنید.
ویزای J1 این ویزا با نام ویزای فرصت مطالعاتی نیز شناخته می شود. متقاضیانی که قصد تحقیق و یا تدریس در دانشگاه های آمریکا را دارند باید این ویزا را دریافت کنند. مدت اعتبار ویزای J1 با توجه به طول دوره متغیر خواهد بود. با اخذ ویزای J2 می توانید به همراه اعضاء خانواده در کشور آمریکا اقامت داشته باشید.

اقامت پس از تحصیل در آمریکا

مهاجرت تحصیلی به آمریکا از رایج ترین روش های مهاجرت به این کشور محسوب می شود. اما فرد با ویزای تحصیلی می تواند در مدت کوتاهی در این کشور اقامت داشته باشد. از این رو باید پس از فارغ التحصیلی این کشور را ترک کند. اما اگر فردی قصد داشته باشد، پس از اتمام دوره همچنان در این کشور اقامت داشته باشد باید ویزای تحصیلی خود را به ویزای کار یا ویزای سرمایه گذاری آمریکا تغییر دهد. اما بیشتر متقاضیان پس از تحصیل تلاش می کنند شغلی مرتبط با رشته تحصیلی خود پیدا کنند.

در ادامه مهاجرت به آمریکا از طریق استخدام را انتخاب می کنند. دانشجویان خارجی و بین المللی که تصمیم دارند پس از فارغ التحصیلی در این کشور اقامت داشته باشند باید فرم 765 را تکمیل کرده و درخواست خود را به طور واضح و روش اعلام کنند. هموطنان عزیز که قصد مهاجرت تحصیلی به آمریکا یا سایر کشورهای دانشجویی در دنیا را دارند می توانند برای کسب اطلاعات تخصصی در رابطه با شرایط تحصیل و انجام پرونده های مهاجرتی خود همه روزه با تیم موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در ارتباط باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
Enter Captcha Here :