آمریکا

تحصیل در آمریکا

تحصیل در آمریکا آرزوی متقاضیان و دانشجویان زیادی در سراسر دنیاست که برخی از افراد دستیابی به این آرزو را غیر ممکن می دانند، اما متقاضیان می توانند با بررسی دقیق شرایط و قوانین تحصیل در آمریکا اقدامات لازم را جهت اخذ پذیرش تحصیلی و ویزای دانشجویی این کشور انجام دهند. کشور آمریکا به دلیل پیشرفت در مباحث علمی و فناوری، شرایط مطلوب اقتصادی، فرصت های شغلی مناسب و سطح رفاهی بالا هر ساله پذیرای مهاجران زیادی از سراسر دنیا است. خاطر نشان می شود اخذ پذیرش از دانشگاه های آمریکا کار ساده ای نیست که این خود دلیلی بر کیفیت بالای موسسات آموزش عالی این کشور می باشد، دانشجویان با تحصیل در آمریکا می توانند جهت ادامه تحصیل پذیرش سایر دانشگاه های دنیا را به دست بیاورند. مقاله ای که در ادامه مطالعه می کنید به همت کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در رابطه با تحصیل در آمریکا گردآوری شده است.

مقاطع مختلف تحصیلی و تحصیل در آمریکا
دانشجویان خارجی و بین المللی که قصد مهاجرت به آمریکا از طریق تحصیل را دارند می توانند در هر 3 مقطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ادامه تحصیل دهند. شرایط تحصیل در هر یک از مقاطع تحصیلی متفاوت است که در جدول زیر به این شرایط اشاره می کنیم.

مقطع کارشناسی/ طول مدت تحصیل در این مقطع 4 ساله است و دانشجویان باید در آزمون SAT شرکت کنند. یکی دیگر از شرایط مهم برای اخذ پذیرش تحصیلی از مقطع کارشناسی ارائه مدرک معتبر زبان انگلیسی می باشد. متقاضیانی که دارای مدرک تحصیلی دیپلم هستند باید پیش از ورود به دانشگاه دوره پیش دانشگاهی را در آمریکا بگذرانند
مقطع کارشناسی ارشد/ طول مدت تحصیل در این مقطع 2 ساله است، دانشجویان برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد باید دارای مدرک تحصیلی 12 ساله دیپلم و پیش دانشگاهی و مدرک تحصیلی 4 ساله مقطع کارشناسی باشند. علاوه بر این برای اخذ پذیرش تحصیلی به مدرک معتبر زبان انگلیسی نیاز می باشد. آزمون های ورودی در مقطع کارشناسی ارشد به شرح ذیل هستند:
آزمون MCAT : جهت اخذ پذیرش از دانشگاه های پزشکی
آزمون GRE: جهت ادامه تحصیل در رشته های فنی و مهندسی
آزمون GMAT: جهت اخذ پذیرش از رشته های مدیریت
آزمون LSAT : جهت اخذ پذیرش از رشته حقوق
مقطع دکتری/ طول مدت تحصیل در این مقطع بین 4 تا 5 سال می باشد، در 2 سال اول تحصیل دانشجویان موظف به شرکت در کلاس ها و سمینارها می باشند و پس از آن دانشجو باید به تحقیق و پژوهش جهت ارائه پایان نامه بپردازند. برای اخذ پذیرش تحصیلی در مقطع دکتری ارائه مدرک زبان IELTS 7 و مدرک تحصیلی مقطع کارشناسی ارشد الزامی است. برای اخذ پذیرش از بیشتر دوره ها باید نتیجه آزمون GMAT یا GRE ارائه شود.

هزینه تحصیل و کار در آمریکا
دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در کشور آمریکا را دارند باید هزینه های تحصیل و زندگی در این کشور را بررسی کنند، شهریه دانشگاه های آمریکا با توجه به نوع دانشگاه (دولتی/ خصوصی)، رشته و مقطع تحصیلی متغیر می باشد. اما به طور کلی هزینه های تحصیل در آمریکا بالاست، هزینه های تحصیل در ایالت های مختلف این کشور نیز متفاوت می باشد. شهریه سالانه دانشگاه های آمریکا در مقطع کارشناسی بین 14000$ (دلار) تا 20000$ (دلار)، مقطع کارشناسی ارشد بین 15000$ (دلار) تا 22000$ (دلار)، مقطع دکتری بین 15000$ (دلار) تا 22000$ (دلار) و گرایش های رشته پزشکی بین 35000$ (دلار) تا 50000$ (دلار) برآورد شده است. یکی از مزایای تحصیل در دانشگاه های آمریکا این است که دانشجویان واجد شرایط می توانند با اخذ بورسیه تحصیلی هزینه های تحصیل و زندگی را کاهش دهند و در برخی از موارد به صورت رایگان ادامه تحصیل دهند.

اگر موفق به اخذ بورسیه تحصیلی دانشگاه های آمریکا نشدید نگران نباشید، زیرا شما می توانید در طول سال تحصیلی در مشاغل پاره وقت مشغول به کار شوید و بخشی از هزینه های تحصیل و زندگی خود را تامین کنید. دانشجویان می توانند با توجه به مقطع تحصیلی بین 10 تا 30 ساعت در طول هفته کار کنند و در طول تعطیلات بدون محدودیت مشغول به کار شوند، به ازای هر ساعت کار متقاضی مبلغی بین 9$ (دلار) تا 11$ (دلار) دریافت می کند. هزینه سالانه زندگی در برخی از شهر های آمریکا به شرح ذیل است:

• بوستون/ میامی بین 20000$ (دلار) تا 25000$ (دلار)

• فیلادلفیا بین 20000$ (دلار) تا 22000$ (دلار)

• سانفرانسیسکو بین 20000$ (دلار) تا 26000$ (دلار)

• شیکاگو بین 16000$ (دلار) تا 22000$ (دلار)

• اوهایو 18000$ (دلار) تا 23000$ (دلار)

• نیویورک و واشنگتن بین 22000$ (دلار) تا 30000$ (دلار)

رده بندی جهانی دانشگاه های آمریکا در سال 2020
دانشگاه های کشور آمریکا جزء برترین دانشگاه ها در دنیا محسوب می شوند در این کشور بیش از 4 هزار دانشگاه و موسسات آموزش عالی در حال فعالیت هستند و طیف گسترده ای از رشته های تحصیلی را ارائه می دهند. از بین 20 دانشگاه برتر در دنیا نام 10 دانشگاه کشور آمریکا دیده می شود، البته دانشجویان ایرانی به این نکته توجه داشته باشند که برخی از دانشگاه های کشور آمریکا برای سال تحصیلی 2020-2021 مورد تایید وزارت علوم و وزارت بهداشت ایران هستند. در جدول زیر به رده بندی بهترین دانشگاه های آمریکا در جهان در سال 2020 می پردازیم.

دانشگاه/ رتبه در جهان
Massachusetts Institute of Technology (MIT) 1
Stanford University 2
Harvard University 3
California Institute of Technology (Caltech) 5
University of Chicago 10
Princeton University 13
Cornell University 14
University of Pennsylvania 15
Yale University 17
Columbia University 18
University of Michigan-Ann Arbor 21

ویزای دانشجویی و تحصیل در آمریکا
همانطور که گفته شد دانشجویان خارجی برای مهاجرت تحصیلی به آمریکا علاوه بر گواهی اخذ پذیرش از یکی از دانشگاه های این کشور به ویزای دانشجویی آمریکا احتیاج دارند. اخذ ویزای دانشجویی یا سایر ویزاها از طریق سفارتخانه یا کنسولگری کشور آمریکا امکان پذیر است، ویزای دانشجویی کشور آمریکا در انواع مختلفی ارائه می شود که عبارتند از:

ویزای F1: معروف ترین ویزای دانشجویی آمریکا می باشد و دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در کالج و دانشگاه های این کشور را دارند باید اقدامات لازم را در جهت اخذ این ویزا انجام دهند. برای اخذ ویزای F1 باید پس از دریافت I-20 فرم DS-160 را تکمیل کنید.

ویزای M1: شرایط اخذ این ویزا همانند ویزای F1 بوده اما تنها تفاوت آن است که این ویزا برای برخی از رشته های خاص فنی و حرفه ای صادر می شود. دارندگان این ویزا اگر بخواهند برای همسر و فرزندان خود ویزای همراه دریافت کنند باید اقدامات لازم را در جهت اخذ ویزای M2 انجام دهند. جهت اخذ ویزای M1 باید فرم DS-160 را تکمیل کنید.

ویزای J1: این ویزا با نام ویزای فرصت مطالعاتی نیز شناخته می شود، متقاضیانی که قصد تحقیق و یا تدریس در دانشگاه های آمریکا را دارند باید این ویزا را دریافت کنند. مدت اعتبار ویزای J1 با توجه به طول دوره متغیر خواهد بود اما طبق قوانین متقاضی باید پس از 24 ماه کشور آمریکا را ترک کند. با اخذ ویزای J2 می توانید به همراه اعضای خانواده در کشور آمریکا اقامت داشته باشید. برای اخذ ویزای J1 فرد باید تمکن مالی خود را اثبات نماید و اعلام کند که پس از اتمام دوره به کشور مبدا باز می گردد.

اقامت پس از تحصیل در آمریکا
مهاجرت تحصیلی به آمریکا از رایج ترین روش های مهاجرت به این کشور محسوب می شود اما فرد با ویزای تحصیلی می تواند در مدت کوتاهی در این کشور اقامت داشته باشد و باید پس از فارغ التحصیلی این کشور را ترک کند اما اگر فردی قصد داشته باشد پس از اتمام دوره همچنان در این کشور اقامت داشته باشد باید ویزای تحصیلی خود را به ویزای کار یا ویزای سرمایه گذاری آمریکا تغییر دهد. اما بیشتر متقاضیان پس از تحصیل تلاش می کنند شغلی مرتبط با رشته تحصیلی خود پیدا کنند و در ادامه مهاجرت به آمریکا از طریق استخدام را انتخاب میکنند. دانشجویان خارجی و بین المللی که تصمیم دارند پس از فارغ التحصیلی در این کشور اقامت داشته باشند باید فرم 765 را تکمیل کرده و درخواست خود را به طور واضح و روش اعلام کنند.

هموطنان عزیز که قصد مهاجرت تحصیلی به آمریکا یا سایر کشورهای دانشجویی در دنیا را دارند می توانند برای کسب اطلاعات تخصصی در رابطه با شرایط تحصیل و انجام پرونده های مهاجرتی خود همه روزه با تیم موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در ارتباط باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *