آمریکا

تحصیل در آمریکا به زبان انگلیسی

تحصیل در آمریکا به زبان انگلیسی هم برای متقاضیان تحصیل پزشکی و هم برای متقاضیان تحصیل غیرپزشکی می تواند بسیار جذاب اما سخت باشد، چرا که شرایط تحصیل در این کشور برتر جهان بگونه ای است که دانشجو باید برای اخذ پذیرش حتما مدرک تحصیلی، مدرک زبان انگلیسی (آیلتس یا تافل) و مدارک شناسایی خود را به دانشگاه ارائه نماید. ایضا اینکه داوطلبان تحصیل پزشکی در آمریکا بایستی از آزمون پزشکی (MCAT) و دانشجویان غیرپزشکی نیز در آزمون ارزیابی علمی (SAT) قبول شوند تا صلاحیت ورود به دانشگاه های آمریکا را کسب کنند. کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در این مقاله ضمن تحلیل شرایط تحصیلی دانشجویان خارجی در آمریکا شما عزیزان را همچنین با فرآیند اخذ ویزای تحصیلی آمریکا (F1 Visa) نیز آشنا می کنند.

شرایط تحصیل در آمریکا به زبان انگلیسی
آمریکا کماکان از بهترین نظام های آموزش عالی در کل دنیا برخوردار است و تحصیل در این کشور هدف و اولویت اصلی دانشجویان از سراسر جهان محسوب می شود. جالب است بدانید که طبق رنکینگ برترین دانشگاه های جهان (QS) هر 3 دانشگاه برتر جهان یعنی دانشگاه هاروارد، دانشگاه استنفورد و موسسه فناوری ماساچوست هستند و هر 3 نیز از ایالات متحده می باشند. دانشجویان خارجی می توانند در هر 3 مقطع تحصیلی و در این دانشگاه ها و دانشگاه های دیگر آمریکا پذیرش خود را بگیرند. اما شرایط تحصیل در رشته های پزشکی و غیرپزشکی آمریکا کمی متفاوت از هم می باشد و دانشجویان در هنگام انتخاب دانشگاه و برنامه تحصیلی باید بدان توجه نمایند:

• شرایط تحصیل پزشکی: ارائه مدرک دیپلم متوسطه، قبولی در آزمون MCAT مدرک زبان آیلتس بالای 6

• شرایط تحصیل غیرپزشکی: ارائه مدرک دیپلم متوسطه با معدل (GPA) بالای 2، قبولی در آزمون SAT، مدرک زبان آیلتس 5.5 و تافل 46 و 59

همان طوری که در مطالب فوق نیز بیان شد، تحصیل در آمریکا به زبان انگلیسی به معنای تحصیل در برترین کالج ها و دانشگاه های جهان است؛ دانشگاه هایی که از هر لحاظ نمونه و الگوی کاملی برای سایر نظام های آموزش عالی جهان هستند. در اینجا جهت آشنایی بهتر شما عزیزان، لیست برترین دانشگاه ها و کالج های آمریکا مطابق رنکینگ معروف QS در سال 2020 معرفی می گردد:

دانشگاه/ رتبه دانشگاه
دانشگاه هاروارد 1
دانشگاه استانفورد 2
موسسه فناوری ماساچوست 3
دانشگاه کالیفرنیا (برکلی) 4
دانشگاه کلمبیا 5
دانشگاه کالیفرنیا (لس آنجلس) 6
دانشگاه ییل 7

هزینه تحصیل در آمریکا به زبان انگلیسی
با اینکه گفته می شود که هزینه تحصیل در کشور آمریکا بالاست اما نباید فراموش کرد که اولا در به ازای تحصیل در بهترین دانشگاه های دنیا و زندگی در کشوری با بالاترین شاخص کیفیت زندگی این سطح از هزینه ها معقول نیز به نظر می رسد. ثانیا دانشجویان حاضر در آمریکا از مزایا و امتیازات ایده عالی مثل کار ضمن تحصیل و برنامه های بورسیه تحصیلی دولتی و غیردولتی برخوردار هستند که در کمتر کشوری از جهان چنین امتیازات گسترده ای در اختیار دانشجویان قرار می گیرد. همانند هر کشور دیگری هزینه تحصیل در آمریکا نیز به دانشگاه و برنامه تحصیلی شما بستگی دارد. مطابق آمارهای موجود، متوسط شهریه سالیانه دانشجویان بین المللی در دانشگاه های آمریکا در سال 2020 از این قرار است که دانشجوهای دانشگاه های دولتی به طور میانگین 39890 دلار در سال و هزینه تحصیل در آمریکا در دانشگاه های خصوصی به طور سالانه 49320 دلار می باشد. اما هزینه زندگی در آمریکا برای دانشجویان خارجی به گونه ای است که متوسط کل مخارج آنها در این کشور از 1000 تا 1500$ (دلار) متغیر است. دانشجویان عزیز بایستی این نکته مهم را مدنظر خود قرار دهند که بیشترین سهم از بودجه مالی آنها با حدود 34% متعلق به اجاره مسکن در آمریکا است. برای اطلاع از آخرین وضعیت بهای اجاره خانه در آمریکا 2020 توصیه می شود که جدول زیر را ملاحظه نمائید:

نوع آپارتمان/ اجاره خانه ماهانه (دلار)
آپارتمان تک خواب وسط شهر 1360$
آپارتمان تک خواب حومه شهر 1086$
آپارتمان سه خواب وسط شهر 2180$
آپارتمان سه خواب حومه شهر 1723$

تحصیل و کار همزمان در آمریکا
مطابق قوانین کشور آمریکا، ویزای تحصیلی این کشور به دارنده آن اجازه کار نیمه وقت دانشجوئی تا 20 ساعت در هفته را می دهد؛ دانشجویان در زمان تعطیلات تابستانی نیز می توانند به صورت تمام وقت در آمریکا کار کنند. توجه کنید که امکان کار دانشجویی در سال اول فقط به صورت دانشگاهی یا On-campus می باشد اما از سال دوم دانشجو حق کار خارج از دانشگاه یا Of-campus را نیز دارد؛ دانشجویان از این طریق می توانند قسمتی از هزینه های خود را در آمریکا پرداخت کنند. اما پس از اتمام تحصیلات نیز دانشجویان می توانند در آمریکا مقیم شده و با دریافت پیشنهاد کاری از کارفرمای آمریکایی در این کشور کار و زندگی کنند. برای این منظور، فارغ التحصیلان جهت دریافت اقامت آمریکا پس از تحصیل دو راه پیش رو دارند:

• اقامت 29 ماهه فارغ التحصیلان رشته های STEM

• اقامت 12 ماهه فارغ التحصیلان سایر رشته های تحصیلی

در واقع دانشجویان خارجی دارنده ویزای F1 می توانند ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری آمریکا تبدیل کنند، برای این منظور آنها بایستی قبل از اتمام اقامت تحصیلی خود در برنامه کارآموزی اختیاری (OPT) ثبت نام کنند تا بتوانند ضمن کارآموزی همچنین در آمریکا کار هم انجام بدهند و پس از آن با یافتن پیشنهاد کاری از شرکت آمریکایی ازطریق درخواست از اداره مهاجرت ایالات متحده، ویزای تحصیلی F1 Visa خود را به ویزای کاری آمریکا H1B Visa تبدیل کنند.

اخذ ویزا جهت تحصیل در آمریکا به زبان انگلیسی
اخذ پذیرش از دانشگاه آمریکایی تنها شرط لازم برای ورود به این کشور و ادامه تحصیل در آنجا نیست بلکه پس از اخذ نامه مذکور از دانشگاه های مورد تایید SEVIP (برنامه دانشجوئی و تبادل ویزیتور)، شما بایستی نسبت به اخذ ویزای تحصیلی آمریکا (نوع F1) اقدام نمائید. اخذ این ویزا هم 4 پیش شرط اصلی یعنی اخذ نامه پذیرش، ارائه مدارک شناسائی، اثبات تمکن مالی و نیز مهارت زبان انگلیسی در پی دارد. کل فرآیند اخذ این ویزای کشور آمریکا در سال 2020 به این ترتیب می باشد که پس از دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه های آمریکا، باید اقدام به پرداخت هزینه های SEVIP و اخذ فرم I-20 و فرم درخواست ویزای F1 کنید و سپس وقت مصاحبه از سفارت بگیرید.

اما مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزای تحصیلی شامل پاسپورت معتبر، فرم درخواست ویزای غیرمهاجرتی (DS-160)، دو قطعه عکس، رسید پرداخت هزینه ویزا، فرم تکمیل شده I-20 به اضافه کلیه مدارک تحصیلی و مدرک زبان انگلیسی (آیلتس و تافل) می باشد. توجه داشته باشید که مهلت ارائه درخواست دقیقا 120 روز قبل از شروع برنامه تحصیلی متقاضیان است. هزینه های مربوط به این ویزا نیز از قرار ذیل می باشد:

هزینه ها/ مبلغ به دلار
هزینه درخواست ویزای F1 160$
هزینه SEVIS I-190 200$

سوالاتی در خصوص تحصیل در آمریکا به زبان انگلیسی
پرسش های متداول متقاضیان تحصیل دانشجویان ایرانی در آمریکا به زبان انگلیسی مهم و از قرار ذیل می باشد:

✓ 3 دانشگاه برتر آمریکا کدامند؟ برترین دانشگاه های آمریکا شامل دانشگاه هاروارد، دانشگاه استنفورد و موسسه فناوری ماساچوست می باشد.

✓ آزمون های لازم برای اخذ پذیرش تحصیل در آمریکا به زبان انگلیسی چیست؟ آزمون SAT مخصوص متقاضیان غیر پزشکی و آزمون MCAT مخصوص دانشجویان پزشکی برای اخذ پذیرش از برترین دانشگاه های آمریکایی است.

✓ سطح شهریه دانشگاهای آمریکا برای دانشجویان خارجی چقدر میباشد؟ هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی آمریکا سالیانه حدود 49320$ (دلار) و در دانشگاه های دولتی آمریکا حدود 39890$ (دلار) است.

✓ شرایط کار دانشجویی در آمریکا به چه نحوی است؟ اجازه کار نیمه وقت دانشجویی تا 20 ساعت در هفته را می دهد. دانشجویان در زمان تعطیلات تابستانی نیز می توانند به صورت تمام وقت در آمریکا کار بکنند.

✓ هزینه درخواست ویزای تحصیلی آمریکا F1 Visa در سال جدید چقدر می باشد؟ امسال هزینه این ویزا حدود 160 $ (دلار) می باشد.

مشاوره ها و راهنمائی های حرفه ای کارشناسان و وکلای موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در خصوص روش های مهاجرت به آمریکا میتواند گره گشای مشکلات و موانع بر سر راه متقاضیان عزیز باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *