آلمان

تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی

تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی در سال 2020 برای کسانی که مایل به تحصیل در این کشور هستند یکی از بهترین گزینه هاست. کشور آلمان با برخورداری از نظام تحصیلی رایگان یکی از پرطرفدارترین کشورها برای تحصیل ایرانیان می باشد. با توجه به نرخ پایین بیکاری در آلمان، این کشور همواره به عنوان کشوری برای زندگی و مهاجرت انتخاب شده است؛ اما یکی از مشکلات متقاضیان تحصیل در آلمان شاید مسئله زبان باشد. در اغلب دانشگاه های آلمان تحصیل به زبان آلمانی رایگان است، اما برای بسیاری از دانشجویان که قصد تحصیل به زبان انگلیسی را دارند ممکن است ابهاماتی در زمینه تحصیل به زبان انگلیسی در آلمان وجود داشته باشد. ابهاماتی چون:

• تحصیل در چه مقاطعی در کشور آلمان به زبان انگلیسی ممکن است؟

• تحصیل در چه دانشگاه هایی در کشور آلمان رایگان است؟

• هزینه تحصیل به زبان انگلیسی در آلمان چقدر است؟

در گفتار زیر تیم ترجمه موسسه سفیران سروش سعادت به بسیاری از سوالات شما پاسخ داده اند. در صورت هرگونه ابهام و سوال می توانید با مشاورین موسسه سفیران سروش سعادت تماس بگیرید.

 

تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی
کشور آلمان به عنوان یکی از کشورهای خوب در حوزه اروپا مقصد بسیاری از دانشجویان است. در مقطع دبیرستان تقریبا تمامی مدارس این مقطع را به زبان آلمانی برگزار می کنند؛ در مقطع لیسانس نیز دانشجویان باید به زبان آلمانی تا سطح B2 مسلط باشند، البته برخی دانشگاه ها پذیرش به زبان انگلیسی دارند اما باید توجه داشت که تحصیل به زبان انگلیسی دیگر رایگان نیست. همه رشته ها به زبان انگلیسی ارائه نمی شوند تنها برخی از رشته ها را می توان به زبان انگلیسی تحصیل کرد؛ البته برای این دروس نیز باید حتما مدرک آیلتس 6.5 ارائه شود. رشته های خاصی به زبان انگلیسی ارائه می شوند که در زیر به معرفی این رشته ها می پردازیم. این رشته ها عبارتند از:

• پزشکی

• هنر

• زبان و مطالعات فرهنگی

• مطالعات هنر

• دامپزشکی

• ورزش

البته به طور کلی می توان برخی از رشته های مربوط به مهندسی را در مقطع کارشناسی در آلمان به زبان انگلیسی تحصیل کرد. این رشته ها در کشور آلمان عبارتند از دروسی چون مهندسی الکترونیک، فناوری اطلاعات، هوا فضا و مهندسی مکانیک؛ که البته به طور کلی به دلیل کمبود نیروی کار در رشته های مربوط به کامپیوتر، نرم افزار و مهندسی فناوری اطلاعات و برنامه نویسی امکان کار به زبان انگلیسی نیز برای این رشته ها وجود دارد. این رشته ها در بعضی از دانشگاه های آلمان به زبان انگلیسی ارائه می شوند. این دانشگاه ها عبارتند از:

✓ Rheinisch-Westfälische Technische Hochschule Aachen(دانشگاه فنی آخن)

✓ Karlsruhe Institute of Technology (دانشگاه فناوری کارلسروهه)

✓ Universität Bremen (دانشگاه برمن)

✓ Universität Mannheim (دانشگاه مانهایم آلمان)

گفتنیست دانشگاه های فوق در رتبه بندی جهانی دارای اعتبار بسیار خوبی هستند، بنابراین دانشجویان پس از فارغ التحصیلی دو مسیرادامه تحصیل در مقطع بالاتر و کار در شرکت های خوب آلمان را پیش رو دارند.

هزینه تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی
باتوجه به اینکه هزینه تحصیل در آلمان در دانشگاه های دولتی رایگان است، تحصیل به زبان انگلیسی نیز همچون زبان آلمانی رایگان است، البته این مسئله بستگی به رشته و خود دانشگاه دارد. هزینه تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه ها و شهرهای مختلف آلمان متفاوت است. به طور کلی دانشگاه های دولتی که به طور اختصاصی به زبان انگلیسی نیز دروسی را ارائه میکنند هزینه ای بالغ بر 50 الی 100€ (یورو) در ماه دریافت می کنند؛ لذا به دلیل قابل اغماض بودن این میزان شهریه به طور کلی به این دانشگاه ها رایگان گفته می شود. اما برای تحصیل به زبان انگلیسی در دیگر دانشگاه های آلمان (دانشگاه های غیردولتی) شهریه ای به صورت سالیانه 20000€ (یورو) الی 30000€ (یورو) باید پرداخت گردد.

هزینه های زندگی دانشجویان خارجی
هزینه های زندگی دانشجویی در آلمان بستگی زیادی به شهر محل زندگی و سبک زندگی فرد دارد؛ به طور معمول هر فرد در ماه هزینه ای بالغ بر 800€ (یورو) خواهد داشت. هزینه زندگی در آلمان برای دانشجویان بین المللی شامل هزینه اجاره خانه و خوابگاه، هزینه غذا، حمل و نقل و دیگر هزینه های جاری زندگی ست. در جدول زیر ریز هزینه های زندگی در آلمان ذکر شده است.

عنوان/ هزینه به € (یورو)
هزینه اجاره خوابگاه و آپارتمان فلت در مرکز و حومه شهر 300-700
هزینه اجاره آپارتمان در مرکز و حومه شهر 700-2500
هزینه هر مسیر تاکسی 1.55-2.50
1 قرص نان 500 گرمی 1.24
1 کیلو برنج 2.03
1 کیلو گوشت گوساله 11.65
12 عدد تخم مرغ 1.64
همانطور که گفتیم هزینه تحصیل و زندگی در آلمان به شرایط گوناگونی وابسته است؛ هزینه تحصیل بستگی زیادی به دانشگاه مورد انتخاب و رشته مورد تحصیل فرد دارد. از سویی سازمان هایی هم در دانشگاه های آلمان وجود دارند که به فرد برای تامین هزینه های زندگی کمک می کنند؛ یکی از بورسیه های معروف آلمان DAAD به دانشجویان برتراعطا شده، هزینه زندگی و تحصیل در آلمان را پوشش می دهد. همچنین دانشجویان در حین تحصیل در آلمان باتوجه به مقطع تحصیلی از حق کار برخوردارند؛ به طور معمول برای هرساعت کار دانشجویی در این کشور 9 الی 15€ (یورو) درآمد دارد. در جدول زیر میزان حق کار هر یک از مقاطع تحصیلی در هفته ذکر شده است:

مقطع تحصیلی/ میزان ساعت کار
کارشناسی 10 ساعت
کارشناسی ارشد 15 ساعت
دکترا 20-30ساعت

قوانین سفارت در مورد تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی
سفارت آلمان در ایران در مقطع کارشناسی قوانین سختگیرانه و پیچیده ای دارد؛ به طور معمول دانشجویان در صورت داشتن پذیرش و مدرک زبان حتی b2 آلمانی بیش از 12 ماه در نوبت مصاحبه سفارت خواهند ماند. اما برای کسانی که برای مقطع کارشناسی ارشد، دکترا و فرصت های مطالعاتی اقدام می کنند، اگر مدرک زبان آلمانی و انگلیسی تایید شده توسط دانشگاه مورد پذیرش را ارائه دهند این زمان به چیزی در حدود 3 الی 4 هفته تقلیل می یابد. مدت زمان سفارت برای دوره کارشناسی، دوره های فنی و دیگر گزینه ها اغلب بیش از 11 ماه به طول می انجامد.

وقت سفارت آلمان از کشور دیگر
در حال حاضر باتوجه به سخت بودن پروسه ویزای آلمان و تعصب سفارت بر زبان آلمانی، شرایطی نیز برای یادگیری سریعتر این زبان و گرفتن وقت سفارت در مدت کمتر وجود دارد. طبق قوانین بین المللی اقدام برای گرفتن وقت سفارت از برخی کشورها برای آلمان بعد از مقیم شدن فرد در کشور ثانی وجود دارد؛ به این معنی که در صورتی که فرد در یک کشور دیگر به مدت شش ماه اقامت داشته باشد می تواند از طریق کشور ثانی اقدام به گرفتن وقت سفارت آلمان نماید. در حال حاضر این امکان در کشورهالی مجارستان و ترکیه وجود دارد. بنابراین افراد می توانند با گرفتن پذیرش در دوره های زبان آلمانی در این کشور نسبت به گرفتن وقت سفارت فوری اقدام نمایند؛ معمولا وقت سفارت در این کشورها چیزی در حدود 2 هفته الی دوماه طول می کشد.

شما می توانید با تماس با مشاوران خبره موسسه حقوقی مهاجرتی سفیران سروش سعادت در مورد مهاجرت به کشور آلمان و شرایط تحصیل در این کشور اطلاعات لازم را بدست آورید؛ مشاورین ما راهنمای شما در تمام امور مهاجرتی خواهند بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *