ترکیه

تبدیل اقامت ترکیه به تابعیت

ترکیه دارای موقعیت منحصر به فرد جغرافیاییست که نیمی از آن در آسیا و نیمه دیگری از آن در اروپا قرار دارد. خاص بودن این کشور و شرایط توریست پذیر بودن، زیبایی شهرهای مهم آن از جمله آنکارا که پایتخت ترکیه است، همچنین دیگر شهرها مانند ازمیر، استانبول و آنتالیا باعث جذب بسیاری از مردم از سراسر جهان شده است. این موضوع مطرح است که کشور ترکیه به دلیل داشتن مسافت کم و نزدیک بودن به کشور ما از جمله مقاصدیست که تعداد زیادی از ایرانیان این کشور را درالویت خود برای مهاجرت قرار میدهند؛ به همین علت در این مقاله به تبدیل اقامت ترکیه به تابعیت میپردازیم.

اگر متقاضی مهاجرت به ترکیه هستید و اقامت این کشور و پس از آن تابعیت برای شما اهمیت دارد، متوجه این موضوع باشید که برای گرفتن پاسپورت این کشور راه های متفاوتی وجود دارد؛ از جمله این روش ها سرمایه گذاری و خرید املاک و مستغلات در ترکیه است. این نکته قابل توجه است که شخص میتواند تابعیت ترکیه را برای همسر و فرزندان خود البته با بازه ی سنی (فرزندان زیر 30 سال و تحت شرایطی که حضانت فرزند بر عهده شخص تابع باشد، و هچنین گرفتن اقامت برای همسر شرایط خاص خود را دارد) بگیرد؛ به علاوه این مسئله اهمیت دارد که تمام شرایط شخص متقاضی باید در قوانین وزارتخانه درج شده باشد.

خرید ملک در ترکیه و تبدیل اقامت به تابعیت
یکی از روش های رایج تبدیل اقامت به تابعیت در بسیاری از کشورهای دنیا سرمایه گذاری از طرق مختلف است، که البته یکی از روش های مهم سرمایه گذاری خرید ملک است. شخص متقاضی باید به سن قانونی (که قانون کشور ترکیه آن را مشخص میکند) رسیده باشد، معمولا این سن بالای 18 سال است. البته حداقل مقدار برای سرمایه گذاری و یا خرید ملک متفاوت است و هر روزه دست خوش تغییرات است، حداقل مبلغ برایخرید ملک در ترکیه در سال گذشته از 1 میلیون دلار به مبلغ 250 هزار دلار تغییر کرده است. در ادامه باید به این توضیح اشاره کرد که مبلغ خرید ملک برای افراد خارجی که میخواهند توسط آن به تابعیت برسند متفاوت است.

تبدیل اقامت ترکیه به تابعیت 5 سال زمان میبرد و در طول این مدت فرد متقاضی نباید از کشور خارج شود (البته در کل این زمان، جمعا 12 ماه میتواند بیرون از ترکیه باشد). شخص متقاضی دریافت اقامت ترکیه از طریق خرید ملک باید از لحاظ سلامت هیچ مشکل و مریضی نداشته باشد؛ همچنین باید رفتار و عادات درستی داشته باشد و رفتاری که هیچگونه ضرر و مشکلی برای محیط اطراف و برای جامعه ایجاد نکند. یکی از مهم ترین نکته ها برای مهاجرت و شروع زندگی در کشوری جدید داشتن اطلاعات حدودی در خصوص فرهنگ مردم و توانایی صحبت کردن به زبان آن کشور است.

گرفتن تابعیت ترکیه از طریق سرمایه گذاری
یکی از سیستم هایی که کشور ترکیه آن را از سال 2018 راه اندازی کرده سرمایه گذاری در ترکیه است؛ حداقل مبلغ ممکن برای سرمایه گذاری در این کشور باید 500000 دلار باشد که این مبلغ باید برای مدت 3 سال در این کشور بماند. افرادی که واجد شرایط این سرمایه گذاری هستند همچنین میتوانند با راه اندازی شرکت و استخدام حداقل 50 پرسنل ترک، سرمایه گذاری خود را در این کشور ادامه دهند.این راه که امکان ایجاد شغل برای خیلی از ترک زبانان را فراهم میکند، یکی از بهترین راه های اخذ تابعیت ترکیه است.

تحصیل در ترکیه و دریافت اقامت
همانطور که قبل تر ذکر شد ترکیه از جمله کشور هاییست که مهاجرت کردن به آن شرایط بهتر و آسان تر و ارزانتری نسبت به کشوهای اروپایی دارد. افرادی که قصد مهاجرت تحصیلی به ترکیه را دارند باید به این نکته توجه کنند که دانشگاه ها و کالج ها و مدارس این کشور به چند نوع دولتی و خصوصی و نیمه خصوصی تقسیم میشوند. از مسائل مهمی که باید به آن اشاره شود این است که دریافت ویزای کشور ترکیه بسیار راحت تر و آسان تر از سایر کشورها می باشد؛ قدم اول برای دریافت ویزای تحصیلی این است که شما باید پذیرش از یک کالج یا دانشگاه های ترکیه بگیرید؛ همچنین این نکته قابل ذکر است که از پایین ترین مقطع تا بالاترین مقطع برای ایرانیان اجازه تحصیل در این کشور وجود دارد.علاوه بر آن بعضی از دانشگاه ها هستند که بورسیه تحصیلی به دانشجویان خارجی اعطا میکنند؛ در جدول زیر به برخی از آنان اشاره میکنیم:

دانشگاه آمریکایی (GAU)/ شامل هزینه ی تحصیل و کمک هزینه تحصیل
دانشگاه بین المللی قبرس(CIU) در ترکیه/ فقط کمک هزینه ترم بهار و پاییز
از مدارک مورد نیاز برای گرفتن پذیرش تحصیلی در مدارس ترکیه کارنامه ی تحصیلی آخرین مقطع است، تحصیل در بیشتر مدارس به زبان ترکی است و البته هزینه ی آن هم نسبت به مدارس انگلیسی زبان ارزان تر می باشد. دانش آموزان گزینه های متفاوتی برای تحصیل درترکیه دارند، از جمله تحصیل در مدارس ایرانی، تحصیل در مدارس بین المللی که یکی از معتبر ترین دیپلم ها را دارد. بعد از اتمام تحصیل و اخذ مدرک، شخص متقاضی میتواند بدنبال کار بگردد و بعد از پیدا کردن کار اقامت خود را تمدید کند.

گرفتن تابعیت ترکیه از طریق تولد
زمانی که مادر یا پدر نوزاد تابعیت کشور ترکیه را اخذ کرده باشند، فرزند بدون توجه به محل تولد تابعیت ترکیه را کسب میکند. بسیاری از والدین با هدف دریافت اقامت ترکیه از طریق تولد اقدام به تولد فرزند در این کشور می کنند، اما باید توجه کنند که اگر پدر و مادر نوزاد خارجی باشند و فرزند در خاک ترکیه متولد شود، تنها اقامت موقت این کشور به نوزاد اعطا می شود و والدین هیچگونه حق اقامتی در ترکیه ندارند. طبق قوانینی که اخیرا اصلاح شده در صورتی که نوزاد متولد شده در ترکیه نتواند تابعیت پدر یا مادر خارجی خود را دریافت کند، یک شهروند ترکیه محسوب می شود.

همانطور که گفته شد برای گرفتن اقامت و همچنین تابعیت ترکیه شرایط و مراحل مختلفی وجود دارد، که هر کدام از آن ها نیازمند تمکن مالی، زمان و شرایط متفاوتی است. اما از آن جا که کشور ترکیه با پذیزفتن افراد مهاجر به اقتصاد و سرمایه کشور کمک میکند این راه را برای افراد باز گذاشته و افراد با شرایط بسیار آسان تر امکان مهاجرت چه از نوع تحصیلی چه سرمایه گذاری و خرید ملک را خواهند داشت.

موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با داشتن سابقه چندین ساله در زمینه مهاجرت به ترکیه، کارشناسان و وکیلان خبره ی خود را در اختیار شما عزیزان قرار داده تا با بهترین شرایط ممکن به خواسته خود در زمینه مهاجرت برسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *