ترکیه

تاریخچه ترکیه

تاریخچه ترکیه یک بازه زمانی بیش از 4000 ساله را در بر می گیرد. ترک ها ابتدا در آسیای میانه حدود 2000 سال قبل از میلاد مسیح زندگی می کردند. بعداً، برخی از آنها آسیای میانه را ترک کردند و در سرتاسر کشور گسترش یافتند و بسیاری از ایالت ها و امپراتوری ها را در منطقه وسیعی از آسیا و اروپا مستقر کردند. این امپراطوری ها شامل امپراطوری هون بزرگ (تأسیس در قرن سوم قبل از میلاد)، امپراطوری گوتكورك (552- 740)، امپراطوری اویگور (741-840)، امپراطوری آوار (6-9 قرن بعد از میلاد)، امپراطوری هزاره (5 -10 میلادی)، امپراطوری سلجوقی بزرگ (1040 – 1157) و بسیاری دیگر از امپراطوری ها.

تاریخچه ترکیه و ترک های آناتولی
ترک ها از اوایل قرن یازدهم با مهاجرت و هجوم مداوم، در آناتولی مستقر شدند. پیروزی در سال 1071 در برابر بیزانس ها به معنای واقعی کلمه دروازه های آناتولی را به دست ترک ها گشود. در پی این تاریخ است که ترکها به طور کامل کل آناتولی را فتح کردند و دولت سلجوقی آناتولی را در آنجا مستقر کردند (1080-1308). اولین بار کشور ترکیه در آناتولی شکل گرفت و بعضاً پس از سالها پایتخت خود کونیا (قونیه امروزی) نامیده می شد.

دوره عثمانی در تاریخچه ترکیه 1299-1923
با حمله مغولها به آناتولی که در سال 1243 دولت سلجوقی به سرعت رو به شکست می رفت، یک حاکم ترک به نام عثمان در سال 1299 در محوطه Söğüt در اسکیشر در گوشه شمال غربی شبه جزیره امپراطوری را شروع کرد. بیلیک عثمانی به سرعت در طول قرن چهاردهم گسترش یافت و بدین ترتیب امپراطوری عثمانی به وجود آمد که بر قلمرو وسیعی در سه قاره حکمرانی کرد و تا پایان سال اول جنگ جهانی اول دوام آورد. عثمانی ها در سال 1453 قمری، قسطنطنیه (استانبول امروزی) را به دست گرفتند، در زمان سلطنت سلطان مكتب دوم (1451-1481)، امپراتوری بیزانس سقوط كرد، كه این نیز نشانگر پایان قرون وسطی و آغاز عصر جدید بود.

در دوره سلطنت سلطان مفتح دوم، که عنوان “فاتح” را به عهده گرفت، دولت عثمانی وارد عصری از توسعه سریع شد که تا پایان قرن شانزدهم دوام داشت. در اوج خود، عثمانی ها بر آنچه در حال حاضر یونان، بلغارستان، یوگسلاوی، آلبانی و رومانی و بر همه جزایردریای مدیترانه شرقی و بر سر آنچه امروز خاورمیانه است، حکومت می کردند. مرزهای امپراتوری از کریمه در شمال به یمن و سودان در جنوب و از ایران و دریای خزر در شرق تا وین در شمال غربی و اسپانیا در جنوب غربی گسترش یافته بود. با این وجود، از قرن شانزدهم، امپراتوری عثمانی برتری اقتصادی و نظامی خود را در مقایسه با اروپا که با رنسانس به سرعت توسعه یافته بود، با فتح سرزمینهای جدید و دسترسی آن به مواد اولیه و با انقلاب صنعتی از دست داد. امپراتوری عثمانی نتوانست با این تحولات جدید سازگار شود؛ بنابراین ، توازن قدرت به نفع کشورهای اروپایی تغییر کرد. جنبشهای ناسیونالیستی در ترکیه از قرن نوزدهم شروع شد و جنبشهای خودمختاری و شورش ملل بالکان با حمایت قدرتهای اروپایی و روسیه، آرام آرام امپراتوری عثمانی را فروپاشیدند.

تاریخچه ترکیه و جنگ جهانی اول 1914 – 1918
ضعیف امپراتوری عثمانی در ترکیه تا جنگ جهانی اول ادامه یافت و در سال 1914 وارد جنگ جهانی اول شد و در کنار قدرتهای متفقین قرار گرفت و با شکست در جنگ در سال 1918 ظاهر شد و (در تاریخ 30 اکتبر 1918) وادار به امضاء حمله مونتروس شد و تحت شرایط این جنگ، سرزمین های امپراتوری عثمانی توسط انگلیس، فرانسه، روسیه و یونان به اشغال درآمد و این پایان واقعی امپراتوری عثمانی بود.

یک جنبش مقاومت و آزادی بخش ملی به عنوان واکنشی در برابر این اشغال تحت رهبری مصطفی کمال، یک فرمانده نظامی عثمانی ظاهر شد که آناتولی را در جستجوی خودمختاری و استقلال ملی ترکیه بسیج کرد. او گروه های مقاومت پراکنده و متلاشیش را در آناتولی متحد کرد و آنها را به یک ارتش ساختار یافته سازمان داد. تحت رهبری مصطفی کمال که بعداً نام خانوادگی آتاتورک یا “پدر ترک ها” را گرفت مقاومت منسجم شد و ترکها برای نبرد ملی توانستند جنگ را ادامه دهند.

جنگ ملی آزادسازی و تاریخچه ترکیه
ترکیه تلاشی بود برای ایجاد یک کشور جدید از ویرانه های یک امپراطوری، که زندگی آن را به پایان رسانده بود؛ که در آن ارتش کوچکی از داوطلبان جنگید و بر علیه قدرتهای پیشرو آن زمان جنگ کرد و پیروز شد که چهار سال به طول انجامید (1919-1922). پیروزی آتاتورک نه تنها نظامی بلکه دیپلماتیک بود، پیروزی نظامی ترکیه با امضای پیمان صلح لوزان در 24 ژوئیه 1923 با موفقیت دیپلماتیک پلمپ شد. با امضای انگلیس، فرانسه، یونان، ایتالیا و دیگر کشورها، این پیمان به رسمیت شناخته شد که ایجاد و مرزهای بین المللی کشور ترکیه شد و استقلال کامل خود را تضمین کرد.

تاریخچه جمهوری ترکیه
استقلال ترکیه به عنوان یک کشور جمهوری در 29 اکتبر 1923 اعلام شد؛ برای اولین بار در قرن ها، مردم ترکیه از خودکامگی برخوردار بودند. مصطفی کمال به عنوان اولین رئیس جمهور جمهوری ترکیه انتخاب شد و به مدت 15 سال تا زمان مرگش در سال 1938 به عنوان رئیس جمهور منصوب شده بود. مصطفی کمال آتاتورک طیف گسترده ای از اصلاحات را در حوزه های سیاسی، اجتماعی، حقوقی، اقتصادی و فرهنگی معرفی کرد که تقریبا در کشورهای دیگری بی نظیر نبود.

نخستین مجلس بزرگ ملی به رهبری آتاتورک، نظام سیاسی و حقوقی جدیدی را مبتنی بر اصول دموکراسی پارلمانی، حقوق بشر، حاکمیت ملی و تقسیم قدرتها، مالکیت خصوصی و سکولاریسم و ​​جدایی دین و امور دولتی ایجاد کرد. یک سیستم جدید برای آموزش سکولار تأسیس شد، الفبای عربی به الفبای لاتین تغییر یافت و کدهای جدید مدنی و کیفری از مدلهای اروپایی اقتباس شد. زنان ترکیه طبق قانون مانند حق رأی و انتخاب به سمت مناصب مساوی، حقوق مساوی دریافت كردند كه این امر ترکیه را از نظر حقوق زنان بهتر از بسیاری از كشورهای غربی قرار داده است. این انقلابی بود که در زمان خود و حتی امروز بی نظیر بود، یک ملت غالب مسلمان را مطابق با تمدن غربی و ارزش های جهانی قرار داد

شما می توانید برای انتخاب بهترین روش برای مهاجرت به ترکیه با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس بگیرید و از مشاوره تلفنی رایگان بهره مند بشوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *