آمریکا

تاریخچه آمریکا

✓ آیا از تاریخچه کشور آمریکا اطلاعاتی دارید؟

✓ آیا میدانید کشور آمریکا در چه سالی بنیان گذاری شده است؟

✓ بنیان گذاران کشور آمریکا چه کسانی می باشند؟

✓ روند تاریخی مهاجرت به کشور آمریکا چگونه بوده است؟

✓ قانون اساسی کشور آمریکا از چه سیستمی پیروی میکند؟

✓ آمریکا برای مهاجرت چگونه کشوری است؟

درباره کشور آمریکا
آمریکا یا ایالات متحده فرقی نمی کند، این نام کشور نخست و برتر جهان می باشد؛ اقتصاد آمریکا سالهاست که بر اریکه اقتصاد اول جهانی تکیه زده است. این کشور علاوه بر اقتصاد همچنین هم به لحاظ مساحتی و هم به لحاظ بعد جمعیتی نیز رکوردار جهانی میباشد؛ به طوری که آمریکا با 3.8 میلیون مایل مربع چهارمین کشور بزرگ دنیا و با 328 میلیون نفر نیز سومین کشور پرجمعیت جهان به شمار می رود. همان طور که مستحضرید پایتخت این کشور شهر واشنگتن و بزرگترین شهر آن نیویورک سیتی میباشد. کلا آمریکا از 50 ایالت یا استیت مختلف و یک بخش فدرال و پنج قلمرو خود گردان تشکیل شده است. هم اکنون این کشور از لحاظ (آموزش، کار، سرمایه گذاری، کارآفرینی و …) کشور ایده آل مهاجران خارجی است.

تاریچه پیدایش کشور آمریکا
گفتنی است که کشور آمریکا در وهله ی اول ریشه ای اروپایی دارد، بدین صورت که تقریبا همزمان با عصر مدرنیزه و شکوفایی صنعتی در اروپا گروهی از تجاران اروپایی که برای اکتشاف سفر میکردند توانستند با کشف قاره آمریکا یکی از بزرگترین تحولات زمان خود را در جهان رقم بزنند. این کشف باعث شد تا سرمایه گذارن زیادی برای اکتشاف بیشتر به این سرزمین قدم بگذارند، مهاجرانی که از کشورهای مختلف اروپایی بودند مردمی از بخش های مختلف انگلیس و سایر اقوام در جزایر بریتانیا. این مهاجرت قومی در قرن 17 میلادی اتفاق افتاد و در آن برهه حدود 500000 نفر به این سرزمین مهاجرت کردند. به صورت کلی می توان گفت 5/9 % انگلیسی ها، 5/3 % را ولزی ها، 5/8 % اولستر اسکاتلندی 3/4 % اسکاتلندی، 7/4 % ایرلند جنوبی، 2/7 % آلمانی ها، 7/2 % هلندی ها، 7/1 % فرانسوی ها و 2 % سوئدی ها جمعیت مهاجران به این سرزمین را تشکیل می دادند.

مهاجران با ورود یه این سرزمین با مشکلات زیادی روبرو بودند، مشکلاتی که می توان گفت از هجوم آن ها به این سرزمین شروع شده بود. بله درست است این مهاجران برای ساکنان اصلی این سرزمین یعنی سرخ پوست ها یک دشمن به حساب می آمدند، بومی هایی که سال های سال در این سرزمین سکونت داشتند و این قاره متعلق به آن ها بود. باید شنیده باشید که سال های زیادی بین مهاجران و بومی ها جنگ های زیادی در می گرفت که باعث قربانی شدن هزاران انسان شده بود. در این میان توافق و صلح های بسیاری صورت می گرفت ولی در نهایت با عهد شکنی این صلح به پایان می رسید.

تاثیر اکتشاف طلا در تاریخچه کشور آمریکا
تاریخچه کشور آمریکا با اکتشافات معادن طلا در این کشور گره زده شده و گویا بعد از کشف این حقیقت که این سرزمین مملو از معادن طلا می باشد، سرمایه گذاران بیشتری به همراهی کارگران زیاد به این سرزمین هجوم آوردند و با گذشت زمان و با احداث خط آهن و برپایی معادن های طلا توانستد ثروت فراوانی را برای خود به جیب بزنند. این آغازی بود برای مردم اروپا بر اهدافی بلندتر و قدمی برای اکتشاف، ساخت و ساز در این سرزمین پهناور و کارآفرینی در آمریکا. در حقیقت پس از این اکتشاف بزرگ زمینه برای توسعه و پیشرفت صنایع مختلف و رشد بخش خدماتی و مالی در آمریکا فراهم شد. در خصوص پرداختن به مسائلی که بعد از کشف این قاره و مهاجرات تعداد زیادی از مردم کشورهای مختلف و کشف طلا و احداث خط آهن میتوان به طور جداگانه ای تحلیلی انجام داد.

تاریخچه استقلال کشور آمریکا از انگلستان
با توجه به اینکه در گذشته کشور انگلیس به عنوان قدرت برتر اروپا نام داشت در این کشف بزرگ نیز کشور انگلیس با برتری نفراتی و محموله های که فرستاده بود بخش اعظم درآمد به دست آمده از هر آنچه که از ابتدای کشف قاره آمریکا به دست آمده بود را از آن خود می کرد. بعد از گذشت مدت ها و شکل گیری گروه های سیاسی مختلف ساکنان جدید این سرزمین تصمیم گرفتند که با اعلام استقلال خود دیگر زیر استعمار امپراطوری بریتانیا نباشند و استقلال کشور آمریکا شمالی را اعلام نمایند. اما این امر لازمه مقدمه چینی و تمهیداتی بود برای همین گروهی از رهبران سیاسی آمریکا بودند که در سال 1776 معاهده ای را با عنوان استقلال آمریکا امضا کردند و در واقع راهی را برای انقلاب در راستای آزادی سازی آمریکا از استعمار امپراطوری بریتانیا باز کردند .

گفتنی است که این تغییرات زیر نظر 7 نفر با اسامی بنجامین فرانکلین، جرج واشینگن، جان آدامز، جیمز مدیسون، جان جی، الکساندر همیلتون و توماس جفرسون شکل گرفت. در بین تمامی این اسامی به جرج واشینگتن اشاره میکنیم که فرماندهی کل قوا نیروهای بین قاره ای را بر عهده داشت و ژنرال لافابت هم در این جنگ از تجهیز و آماده سازی نیرو ها پشتیبانی میکرد. در نهایت این درگیری در سال 1783 با پیروزی جدایی طلبان به پایان رسید و زمینه اصلی استقلال کشور آمریکا را از بریتانیای کبیر فراهم ساخت.

تاریخچه جنگ های کشور آمریکا
بعد از آزادی و استقلال عمل آمریکای شمالی از بریتانیا، بزرگترین مشکلی که گریبان گیر دولت آمریکا بود درگیری در بین نیروهای آمریکای جنوبی و شمالی بود که دلیل آن هم برده داری در آمریکا جنوبی و مخالفت رئیس جمهور وقت آمریکا آبراهام لینکن با این موضوع بود. این جنگ که موسوم به جنگ داخلی یا Civil War بوده از خونین ترین درگیری های طول تاریخ آمریکا می باشد که در نهایت با پیروزی نیروهای شمالی به رهبری آبراهام لینکن پایان یافت.

اما در جنگ های جهانی اول و دوم آمریکا کشوری بود که به صورت غیر مستقیم وارد جنگ می شد. در جنگ جهانی اول با شکست آلمان جنگ پایان یافت؛ در جنگ جهانی دوم نیز آمریکا در ابتدا نقشی در جنگ نداشت و با حمله متحد رایش سوم یعنی ژاپن به پایگاه پاول هاور و کشته شدن افراد زیاد و خسارات وارد شده شدید به آن ها، آمریکا در این جنگ به متفقین ملحق شد و در نهایت با پیروزی متفقین این جنگ نیز در تاریخ 2 سپتامبر سال 1945 به اتمام رسید.

قانون اساسی ایاالات متحده و تاثیر آن در تاریخچه کشور آمریکا
اولین قانون اساسی و در واقع آخرین قانون اساسی که در ساختار سیاسی کشور آمریکا نوشته شد در سال 1789 بعد اتمام جنگ استقلال آمریکا نوشته شد و به تصویب رسید و بسیار جالب است بدانید که این مصوبه بعد از گذشت 220 سال به قوت خود باقی است، گفتنیست که هیچکدام از بندهای این قرار داد تا به حال تغییر نکرده و تنها در بخش هایی از آن اصلاحی صورت گرفته است. قانون اساسی این کشور به عنوان یک میراث برای مردم ایالات متحده ثبت شده، قانون اساسی کشور آمریکا از 7 فصل کلی تشکیل شده و هر فصل آن به بخش های مختلفی تقسیم شده است ولی به طور کل در آخر به 3 بند تشریح می شود:

1 . تفکیک قوا در کشور آمریکا

2 . نظام انتخاباتی در کشور آمریکا

3 . نظام شورای کشور آمریکا

نقش ریاست جمهوری در تاریخچه آمریکا
در زمینه تفکیک قوا در آمریکا به نقش رئیس جمهوری و تاثیر تصمیمات آن بر روی شرایط داخلی و خارجی این کشور تاکید بیشتری شده است. چرا که نظام سیاسی این کشور رئیس جمهوری فدرال می باشد. ریاست جمهورهای آمریکا از زمان تشکیل این کشور تاکنون عبارتند از:

نام رئیس جمهور      حزب        تاثیر گذاری
جورج واشینگتن        فاقد حزب        پدر ایالات متحده
جان آدامز        فدرالیست
توماس جفرسون          دموکرات ، جمهوری خواه           نویسنده اصلی اعلامیه استقلال آمریکا
جیمز مدیسون            دموکرات ، جمهوری خواه           از نویسندگان قانون اساسی آمریکا
جیمز مونرو                دموکرت ، جمهوری خواه
جان کوینزی آدامز        دموکرات ، جمهوری خواه
اندرو جکسون             دموکرات
مارتین ون بورن           دموکرات
ویلیلم هریسون          حزب ویگ                           سیاست مدار ، رهبر ارتش آمریکا
جان تایلر                    حزب ویگ
جیمز ناکس پولک          دموکرات
زاکری تیلور                  دموکرات
میلارد فیلمور              حزب ویگ
فرانکلین پیرس            دموکرات
جیمز بوکانان             دموکرات
آبراهام لینکن           حزب جمهوری خواه و متحد ملی           پایان دادن به برده داری رسمی در آمریکا
اندرو جانسون           دموکرات و ملی گرا
یولی سیز سایمون گرات          حزب جمهوری خواه
رادفور هیز                   جمهوری خواه              فرماندار وقت
جیمز آبرام گارفیلد         جمهوری خواه
چستر آلن آرتور             جمهوری خواه
استیفن گراور                دموکرات
بنیامین هریسون           جمهوری خواه
ویلیلم وکنلی                جمهوری خواه
تئودور روزولت                جمهوری خواه
ویلیلم هووارد               حزب دموکرات
توماس وودرو ویلسون           دموکرات
وارن هاردینگ              جمهوری خواه                سیاست مدار
جان کولیج                  جمهوری خواه
هربرت هور                  جمهوری خواه
فرانکلین دلانو              حزب دموکرات             دولت مرد ، رهبر سیاسی
هری اس ترومن           دموکرات
دوایت آیزنهاور              جمهوری خواه             ژنرال 5 ستاره و سیاست مدار
جان اف کندی             دموکرات
لیندون جانسون           دموکرات
ریچارد نیکسون            جمهوری خواه
جرالد فورد                  جمهوری خواه
جیمی کارتر               دموکرات
ویلسون ریگان            جمهوری خواه
جورج واکر بوش           جمهوری خواه
بیل کلینتون                دموکرات
جورج بوش                جمهوری خواه
باراک اوباما               دموکرات
دونالد ترامپ            جمهوری خواه            تاثیر گذاری

تاثیر پدیده مهاجرت برروی تاریخچه آمریکا
جدا از مباحث فوق، نمی توان از کنار تاثیر پدیده مهاجرت بر روی تشکیل و پایه گذاری کشوری مثل آمریکا بطور ساده ای رد شد. چراکه اصلا یکی از ارکان رشد و توسعه کشور آمریکا مهاجرت دسته های مختلف متخصصان و دانشمندان خارجی به این کشور بوده است. جالب است بدانید که ایالات متحده از نظر جمعیت مهاجران خارجی جزء کشورهایی است که بیشترین جمعیت مهاجران را در سطح کشورهای جهان دارد؛ به طوری که در جمعیت شناسی آمریکا هم اکنون 19.1% از جمعیت این کشور را مهاجران خارجی تشکیل می دهند. جدول زیر نشانگر انواع ویزای مهاجرت به آمریکا در سال 2020 می باشد:

نوع ویزا             زیردسته ها
ویزای توریستی                ویزای B1 با هدف تجاری یا بیزینس
ویزای B2 با هدف گردشگری
ویزاهای دانشجوئی           ویزای F1 برای دانشجویان تمام وقت
ویزای F2 بستگان دارندگان ویزای F1
ویزای M1 برای اهداف کارآموزی
ویزاهای ویزیتور تبادلی       ویزای J1
ویزای Q
ویزاهای کار موقتی           ویزای H1B ( مخصوص متخصصان دانشگاهی با تخصص بالا)
ویزای H1B1 ( ویژه شهروندان شیلی و سنگاپور)
ویزای H-2A ( ویژه کارگران کشاورزی موقتی )
ویزای H-2B ( مخصوص کارگران فصلی)
ویزای H-3 ( ویژه کارآموزان)
ویزای L1 ( مختص مدیران بین شرکتی)
ویزاهای O ( ویژه نخبگان علمی و هنری و بستگانشان)
ویزاهای P خاص ورزشکاران
ویزاهای TN/TD مختص اتباع مکزیکی یا کانادایی
ویزاهای E3 ویژه شهروندان استرالیایی
ویزای I خاص کارکنان رسانه های خارجی و روزنامه نگاران
ویزای سرمایه گذاری           E1 و E2
ویزاهای دیپلماتیک              A1 و A2
ویزا برای قربانیان جنایت و خشونت انسانی            T و U
ویزاهای ترانزیت                    C و D
ویزاهای خانوادگی               F2A ، F2B ، IR-2 ، IR5 ، F1 ، F3 ،F4 ،K3 ، IR1 و CR1

در صورتی که شما عزیزان خواهان کسب اطلاعات بیشتر درمورد مهاجرت به آمریکا و شرایط این کشور هستید با تماس با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت و مشاوره با همکاران ما از اطلاعات بیشتری بهره مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *