آمریکا

تابعیت آمریکا از طریق تولد

در حال حاضر راه های متفاوتی برای کسب شهروندی آمریکا وجود دارد. علاوه بر روند طبیعی که برای ساکنین دائم امریکا همانند دارندگان کارت سبز برای کسب شهروندی آمریکا وجود دارد، تولد در ایالات متحده آمریکا نیز یکی دیگر از راه های کسب شهروندی این کشور می باشد. همانطور که می دانید کسب شهروندی امریکا امتیازات ویژه ای از جمله استفاده از حق و حقوق یک شهروند امریکایی و استفاده از اعتبار بالای پاسپورت امریکایی را در پی دارد. با توجه به اهمیت موضوع تابعیت آمریکا از طریق تولد، تیم مشاورین موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در این مقاله به نحوه اخذ تابعیت آمریکا از طریق تولد، قوانین موجود در این رابطه و موارد دیگر مانند امتیازاتی که والدین می توانند از این روش کسب کنند پرداخته اند.

ایالات متحده آمریکا به همراه چندین کشور دیگر از جمله کانادا قوانینی وضع کرده اند که چنانچه فردی در خاک کشورشان متولد شود می تواند شهروند آن کشور باشد؛ لذا متقاضیان علاقه مند جهت استفاده از این قانون با مهاجرت به کشور آمریکا و تولد فرزند خود در این کشور می توانند فرزندی تبعه امریکا داشته باشند و فرزندشان حق و حقوق یک شهروند آمریکایی را کسب کند. البته توجه داشته باشید تولد فرزند در امریکا موجب نمی شود که والدین نیز بتوانند تبعه این کشور شوند اما پس از گذشت چندین سال می توانند برای اقامت دائم این کشور اقدام کنند. توجه داشته باشید که برخی کشورهای اروپایی نیز از این قانون استفاده می کردند اما قوانین آنها برای جلوگیری از افزایش میزان مهاجرت دچار تغییر گشت و این امکان در حال حاضر درکشورهای اروپایی وجود ندارد.

تابعیت آمریکا از طریق خاک یا خون
بصورت کلی دولت های همه کشورها معمولا از قوانین اصل خاک یا اصل خون برای تابعیت فرزند استفاده می کنند. بر طبق اصل خاک، صرف نظر از تابعیت والدین سرزمینی که در آن فرزند متولد می شود اهمیت دارد اما بر طبق اصل خون تابعیت والدین نقش اصلی را تعیین می کند و محل تولد در نظر گرفته نمی شود؛ بدین ترتیب که هر تابعیتی والدین داشته باشند فرزند هم همان تابعیت را خواهد داشت. امروزه بیشتر کشورهای دنیا اصل خون را ملاک قرار داده و اصل خاک را اجرا نمی کنند اما کشور امریکا کماکان این قانون را اجرا می کند و فردی که در قلمرو این کشور به دنیا بیاید تابعیت امریکا را دریافت می کند. از طرفی دیگر فردی که والدین امریکایی داشته باشد در صورت تولد در کشوری دیگر باز شهروند امریکا محسوب شده و بدین ترتیب اصل خاک و خون در کشور امریکا برای تابعیت این کشور اجرا می شود.

طرق تابعیت آمریکا از طریق تولد
بصورت کلی به 4 روش می توان تابعیت ایالات متحده آمریکا را کسب کرد که این روش ها عبارتند از تابعیت از طریق تولد، تابعیت از طریق ازدواج، تابعیت از طریق فرزند خواندگی و در آخر تابعیت از طریق اقامت دائم امکان پذیر است. توجه داشته باشید که اگر فردی حتی در سفارت امریکا یا کشتی متعلق به آمریکا نیز به دنیا بیاید باز جزو محدوده امریکا به شمار می آید و تابعیت این کشور را دریافت می کند. به صورت کلی یک فرد از طریق تولد به سه روش می تواند تابعیت آمریکا را دریافت کند که این روش ها به صورت زیر می باشند:

• فرد در ایالات متحده آمریکا یا یکی از قلمروهایش به دنیا بیاید.

• فرد متولد شده دارای پدر و مادری باشد که حق شهروندی آمریکا را داشته باشند.

• فردی که هر دو والدین یا یکی از والدین حق شهروندی آمریکا را گرفته باشد.

تابعیت آمریکا توسط والدین
همچنین در مواردی ممکن است فرد بدون آنکه بداند حق شهروندی آمریکا را بصورت اتوماتیک دریافت کند که این موارد شامل:

1- افرادی که در کشور امریکا به دنیا آمده اند اما بیشتر زندگی خود را در کشورهای خارجی گذرانده باشند. بعضی افراد به اشتباه گمان می کنند چون مدت زیادی را به زندگی در آمریکا نپرداخته اند بنابراین حق شهروندی آنها باطل شده است.

2- افرادی که به اشتباه گمان می کنند شهروند آمریکا نیستند در حالی که دارای اجداد یا والدین تبعه امریکایی هستند. اگر فردی خود در خارج از امریکا متولد شده باشد و پدربزرگ یا والدین تبعه امریکایی داشته باشند از حق شهروندی امریکایی برخوردار خواهند بود.

3- کودکانی که به اشتباه گمان می کنند به علت سن کم شهروند امریکا نیستند. فرزندان کم تر از 18 سالی که والدین آنها شهروندی امریکا را می گیرند می توانند با کارت سبز شهروندی امریکا را دریافت کنند.

مزایای تابعیت آمریکا
توجه داشته باشید افرادی که اقامت دائم ایالات متحده آمریکا دارند با افرادی که تابعیت این کشور را دارند یکی نیستند و این دو باهم تفاوت دارد. به طور کلی تابعیت یعنی وابستگی حقوقی، معنوی، عاطفی و سیاسی یک فرد نسبت به آن سرزمین و دولت آن سرزمین که فرد از همه جهات تابع آن کشور خواهد بود؛ اما فردی که اقامت دائم آمریکا را دارد فقط بدین معناست که اجازه ماندن در این کشور را دارد. در زیر به طور خلاصه مزایای تابعیت امریکا از طریق تولد را ذکر کرده ایم:

• مزایای تابعیت آمریکا

• امکان اخذ ویزا دائم امریکا برای والدین

• استفاده از حقوق و مزایای شهروندی

• امکان اخذ تابعیت فرزندان از طریق تبدیل کارت سبز

• مسافرت بدون وبزا به بسیاری از کشورها

• داشتن حق رای

• امکان کار و استخدام در سازمان های دولتی و …

• امکان زندگی در کشورهای دیگر بدون از دست دادن حق شهروندی

• امکان درخواست برای مهاجرت اعضای خانواده

تابعیت از طریق اصل خاک
همانطور که گفتیم از طریق استفاده از اصل خاک و تولد در یکی از مناطق آمریکا، می توانید فرزند خود را تابع این کشور کنید. این قانون در امریکا در سال 1868 میلادی پس از اتمام نزاع داخلی بر سر آزادی بردگان مصوب شد؛ بدین ترتیب طبق بند 1 متمم 14 قانون اساس آمریکا بیان شده که ” همه کسانی که در کشور ایالات متحده امریکا متولد می شوند و یا به صورت قانونی در امریکا اقامت دارند شهروند امریکا به حساب می آیند.” این قانون قبل از سال 2004 نیز در کشورهای اروپایی اجرا می شد اما پس از افزایش مهاجرت و پناهندگی این قانون برداشته شد. کماکان امریکا و 29 کشور دیگر از قانون اصل خاک استفاده می کنند که اسامی آنها در جدول زیر آمده است.

کانادا امریکا اروگوئه آرژانتین باربادوس برزیل
چاد شیلی کوبا دومینیکا آنتیگوا باربودا
اکوادور فیجی السالوادور غنا گواتمالا گرنادا
جامائیکا هندوراس مکزیک پاکستان پاناما پرو
سنت کیس لسوسو پاراگوئه گرنادینز ونزوئلا سنت لوسیا

کشور آمریکا با توجه به شرایط فوق العاده و استثنائی خود همواره یک از بهترین کشورها برای زندگی بوده است لذا اقامت در آمریکا و راه های مهاجرت به این کشور همواره مورد درخواست متقاضیان بوده است. چنانچه خواستار مهاجرت به کانادا کشور همسایه امریکا نیز می باشید، می توانید به موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل نمائید و از مشاوره کارشناسان زبده این موسسه بهره مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *