آلمان

تابعیت آلمان از طریق تولد فرزند

دقت در انتخاب مسیر مهاجرت برای افرادی که قصد مهاجرت دارند، اولین قدم محسوب می شود. پس باید در قدم اول هدف افراد را برای مهاجرت به آلمان در نظر گرفت و سپس بهترین کشور را پیشنهاد داد. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با داشتن کارشناسان ارشد حقوق بین الملل سعی بر این دارد تا مسیر اخذ تابعیت آلمان از طریق تولد را برای شما تشریح کند.

این روزها بسیاری افراد هدفشان، تولد فرزند در خارج از کشور خودشان می باشد و به علت ندانستن قوانین تولد همه کشورهای خارجی را برای تولد فرزند انتخاب می نمایند که در ادامه باید گفت بر اساس قوانین مبتنی بر سیستم خاک و خون همه کشورها با تولد فرزند منجر به اقامت و یا پاسپورت نمی شوند و قبل از هر اقدامی باید تحقیق نمود کدام یک از کشورها با تولد فرزند به افراد پاسپورت اعطا می کند و همچنین به اقامت پدر و مادر نیز کمک می نماید.

قوانین مبتنی بر سیستم تابعیت آلمان از طریق تولد
اصل خاک: اصل خاک بهترین و کلیدی ترین اصل به منظور اخذ تابعیت از طریق تولد می باشد زیرا که بر طبق این اصل هر شخصی که در قلمرو و یا سرزمین کشوری متولد شود به راحتی می تواند، تابعیت و یا شهروندی آن کشور که همان ( اخذ پاسپورت آلمانی ) است را دریافت نماید. اصل خاک عمدتا در کشورهای مهاجر پذیر مقبول شده که این کشورها به کنوانسیون کاهش بی تابعیتی پیوسته اند که حتی اگر شخصی در کشتی صاحب پرچم و یا هواپیما نیز متولد شود به او تابعیت اعطا می شود.

اصل خون: اصل خون دقیقا در مقابل اصل خاک می باشد و یکی دیگر از شیوه های اعطای پاسپورت و یا تابعیت هست اما باید دقت شود که بر مبنای این اصل هر شخصی که فرزند یکی از اتباع کشوری باشد، تابعیت آن کشور را دارا می شود؛ البته این نکته را باید خاطر نشان سازی که بسیاری از کشورها برای جلوگیری از بی تابعیتی افراد تلفیقی از اصل خون و خاک هستند.

سیستم تولد و تابعیت کشور آلمان
آلمان از تاریخ 1 ژانویه 2000 اعلام نمود که اگرحداقل یکی از والدین اقامت دائمی این کشور را داشته و این اقامت را به مدت 3 سال نگه دارد و حداقل به مدت 8 سال در خاک کشور آلمان زندگی کند، اقامت این کشور را کسب خواهد نمود.

با توجه به اینکه آلمان کشوریست که بسیاری از مردم مایل به زندگی، کار و تحصیل در آن هستند، می خواهند بدانند که چگونه می توانند تابعیت آلمان را بدست آورند. آلمان کشوری مملو از رویه های بوروکراتیک است، بنابراین به طور طبیعی، حتی وزارت امور خارجه فدرال آلمان اعلام می کند که قانون شهروندی این کشور کاملاً پیچیده است افراد باید قوانین مربوط به اخذ اقامت و تابعیت را رعایت نمایند.

داشتن تابعیت آلمان به شما حق و آزادی هایی را می دهد که غیر شهروندان این آزادی ها را نخواهند داشت. افراد با تابعیت آلمان دارای حقوق زیر خواهند بود:

• تحقق حق رای در انتخابات مجلس و پارلمان

• تحقق حق رفت و آمد در طول اروپا و شنگن به صورت آزاد

• حق استخدام در کنسولگری و مناصب سیاسی

• امکان کار درآلمان بدون محدودیت

• حق خرید املاک منقول و غیر منقول

علاوه بر حقوق بر حقی که در بالا برای هر شهروند آلمانی وجود دارد، حقوق مضاعف دیگری همچنین برای افراد و شهروندان از جمله تاسیس انجمن های مردمی و NGO ها، رعایت و احترام به کلیه حقوق و قوانین بشر دوستانه و حتی رفتن به سربازی وجود خواهد داشت.

نحوه اخذ تابعیت آلمان از طریق تولد
نحوه اخذ تابعیت آلمان از طریق تولد به سه دسته تقسیم می شود:

1- تابعیت آلمان با متولد شدن در خلال زندگی زناشویی (نکاح) Wedlock

گروه اول: شامل کودکانی است که در طول تاریخ 1 ژانویه 1914 الی 31 دسامبر 1974 در آلمان متولد شده اند، این افراد تابعیت آلمان را تنها در صورتی به دست می آوردند که پدر در زمان تولد یک شهروند آلمانی باشد، گروه دوم: شامل کودکانی است از یک مادر آلمانی که درطول تاریخ 1 ژانویه 1964 الی 31 دسامبر 1974 متولد شده اند و تنها در صورتی که بی وطن یا اصطلاحا بی تابعیت باشند، می توانند تابعیت آلمان را دریافت نمایند، گروه سوم: شامل کودکانی که در طول تاریخی پس از یک ژانویه سال 1975 در ازای یک رابطه زناشویی متولد شده اند و در صورتی که یکی از والدین در زمان تولد شهروند آلمان باشد ، تابعیت آلمان را بدست می آورند.

همچنین گروه چهارم: شامل کودکانی که بین اول آپریل 1953 تا 31 دسامبر 1974 از یک رابطه زناشویی مادر آلمانی و یک پدر غیر آلمانی متولد شده، که با بدو تولد شهروندی آلمان دریافت نکرده اند، در طول سال های 1975 ، 1976 و 1977 ، والدین آنها می توانند تابعیت آلمان را برای آنها مطالبه کنند. مهلت این روش برگشت ناپذیر در 31 دسامبر 1977 به پایان رسید.

2- قوانین مربوط به تولد خارج از زندگی زناشویی (نکاح) Out of wedlock

گروه اول: شامل کودکانی که پس از اول ژانویه 1914 از یک مادر آلمانی در خارج از آلمان متولد شده اند، می توانند تابعیت آلمان را بدست آورند، گروه دوم: شامل کودکانی که پس از اول ژوئیه 1993 از یک رابطه به غیر از زناشویی (نکاح) از یک پدر آلمانی متولد شده اند می توانند تابعیت آلمان را بدست آورند، گروه سوم: شامل کودکانی که قبل از اول ژوئیه 1993 از پدر آلمانی متولد شود، ممکن است تابعیت آلمان را با اعلامیه قبل از تولد 23 سالگی به دست آورند، در صورتی که حداقل سه سال به زندگی در آلمان پرداخته باشند با اعلام محل سکونت میتوانند درخواست شهروندی آلمان را دهند.

3- تابعیت آلمان از طریق فرزند خواندگی

اگر حداقل یک شهروند آلمانی در طول تاریخ اول ژانویه سال 1977 فرد خردسالی را به عنوان فرزند خواندگی قبول کرده باشد، آن خردسال حتی اگر خارج از آلمان باشد امکان اخذ تابعیت آلمان را خواهد داشت. کودکانی که بین اول ژانویه 1959 تا 31 دسامبر 1976 توسط یک والدین آلمانی به فرزند خواندگی پذیرفته شده باشد، میتوانند با اعلام این موضوع تا 31 دسامبر 1977 شهروندی آلمانی را به دست آورند. کودکانی که قبل از 1 ژانویه 2000 از والدین خارجی در آلمان به دنیا آمده اند تابعیت آلمان را به دست نمی آورند و نمی توانند به طور مکرر درخواست تابعیت کنند.

شرایط تابعیت آلمان از طریق تولد بعد از زندگی در آلمان
اگر طبق مقرراتی که در بالا ذکر شد فردی تابعیت آلمانی را به دست آورد، در زمان رسیدن به 21 سالگی، نامه ای از مرجع ذیصلاح دریافت خواهد کرد که از شما خواسته می شود اعلام کند که آیا می خواهید تابعیت آلمان را حفظ کنید یا تابعیت خارجی (به اصطلاح “روش انتخاب” ، بخش 29 قانون ملیت) ، مگر اینکه:

• هشت سال به طور عادی در آلمان اقامت داشته

• شش سال در مدارس آلمان درس خوانده

• آموزش های حرفه ای را در آلمان گذرانده باشید.

در صورتی که علاوه بر تابعیت آلمان ، تابعیت یک کشور دیگر اتحادیه اروپا یا سوئیس را نیز داشته باشید، از روش انتخاب معاف خواهید بود. والدینی که آلمانی نیستند باید حداقل 8 سال در آلمان زندگی کرده باشند تا یک شهروند شده سپس اگر اقدام به تولد فرزند نمایند، فرزند آن ها آلمانی خواهد شد.

در نوشتار بالا سعی شد تمامی قوانین مربوط به تولد در کشور آلمان خدمت شما عزیزان توضیح داده و از آنجایی که قوانین تولد در هر کشور به قوانین داخلی آن کشور بستگی دارد، افرادی که هدفشان صرفا مهاجرت و تابعیت از طریق ازواج هست باید به قوانین کشور آلمان تسلط یابد و موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت برای ورود افراد و شروع زندگی در آلمان راه های کم ریسک و کم هزینه ای چون اخذ ویزای کار آلمان و همچنین اخذ ویزای تحصیلی آلمان در مقاطع مختلف به شما عزیزان پیشنهاد می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *