نروژ

بورسیه تحصیلی در نروژ

آگاهی از شرایط بورسیه تحصیلی در نروژ امکان تحصیل در یک کشور اسکاندیناوی را که برای بسیاری از دانشجویان مانند یک رویا است، هر چه بهتر امکان پذیر خواهد کرد. دانشگاه های نروژ تعداد زیادی دوره و برنامه برای دانشجویان بین المللی ارائه می دهند. این کشور با تحصیلات در سطح جهانی و تاریخ غنی ، نوعی تجربه آموزشی را ارائه می دهد که هیچ کشور دیگری ارائه نمی کند. برای ورود به یک موسسه آموزش عالی نروژ، دانشجویان باید شرایط ورود را داشته باشند تا موفق به دریافت پذیرش از دانشگاه های نروژ شوند. دانشگاه های نروژ دانشجویان را ملزم به خودکفایی مالی می کنند تا بتوانند هزینه های تحصیل و زندگی خود را پرداخت کنند. به همین دلیل، دانشجویان بین المللی باید توانایی مالی خود را به دانشگاه های مورد نظرشان ثابت کنند. اما برای آنهایی که استطاعت مالی مناسبی ندارند، بورسیه های تحصیلی راهی برای آینده باز خواهد کرد.

بورس های تحصیلی مهم در نروژ
علاوه بر رایگان بودن تحصیلات در برخی دانشگاه ها، انواع بورس های تحصیلی در کشور دست و دلباز و پیشرفته نروژ که بیشتر درآمد آن بر پایه صادرات نفت و محصولات وابسته به آن است، برای مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا برای دانشجویان بین المللی وجود دارد. که اسامی آنها به شرح زیر است:

• بورس تحصیلی دوره اراسموس آسیایی (SECCLO Erasmus Mundus Asia-LDC Scholarship)

• بورس تحصیلی CLIFF-GRADS Scholarship

• بورس تحصیلی بانک مرکزی اروپا برای زنان

• بورس تحصیلی Jelvix برای دوره لیسانس

• بورس تحصیلی Privacy Matters برای دوره لیسانس

• بورس تحصیلی ServiScape برای دوره لیسانس

برای دریافت بورس های فوق الذکر رعایت یک سری شرایط مشترک برای همه آنها لازم است. این شرایط شامل بالای 18 سال بودن دانشجو و نگارش یک نامه می باشد که به روشنی به زبان انگلیسی توضیح می دهد که چرا متقاضی واجد شرایط بورس تحصیلی است و این چگونه به رشد مهارت های وی کمک می کند، این نامه باید حداکثر یک صفحه A4 باشد یا حدود 250 کلمه باشد. به علاوه اثبات توانایی تامین بودجه و ارائه برنامه های هزینه برای برخی از بورس ها نیاز خواهد بود. از جمله شرایط دیگر دریافت بورس اینست که این بورس ها هیچکدام هزینه هایی همچون هزینه بررسی مدارک، ترانسفر فرودگاهی، پول توجیبی را برای هیچ دانشجویی از جمله دانشجویان نروژی پوشش نخواهند داد. نمودار زیر رتبه بهترین دانشگاه های نروژ را در بین کشورهای شمال اروپا از نظر تعداد بورس های دانشجویی نشان می دهد:

رتبه نروژ از نظر بورسیه تحصیلی

شرایط دریافت بورسیه تحصیلی در نروژ به تفکیک دانشگاه
سطح زندگی در نروژ بالاست و به همین دلیل کشور گرانی برای زندگی می باشد. برخی از دانشگاه های نروژ شهریه نمی گیرند زیرا دولتی هستند، در حالی که برخی دیگر، بورس های تحصیلی سخاوتمندانه ای را به دانش آموزان بین المللی و داخلی ارائه می دهند؛ اکثر بورسیه های کامل در سطح دکترا هستند. در زیر بورس های تحصیل به تفکیک دانشگاه آمده است.

✓ دانشکده تجارت دانشگاه استاوانگر بورسیه های دکترا در زمینه بازاریابی ارائه می دهد. دانشجوی دکترا مستلزم به چهار سال تحقیق کامل در زمینه بازاریابی است. در این سطح داوطلبان آزاد خواهند بود که با تمرکز بر بسترهای نرم افزاری در تحقیقات خود نوآورانه تحقیق کنند. دانشگاه استاوانگر در حال حاضر 11000 دانشجو با حدود 1600 کارمند دارد. این بورس تحصیلی سالانه حدود 45،500€ (یورو) می باشد؛ رقابت برای این بورس تحصیلی دشوار است و انتظار می رود متقاضیان حداکثر 15 مقاله داشته باشند.

✓ دانشگاه NTNU برنامه های تحصیلات تکمیلی و کارشناسی ارشد خود را بصورت رایگان ارائه می دهد و از دانشجویان خود هیچ شهریه ای دریافت نمی کند؛ برنامه ها به زبان انگلیسی نیز در آن تدریس می شوند. معافیت از پرداخت شهریه برای کلیه دوره های ارائه شده توسط دانشگاه اعمال می شود اما دانشجویان باید به اندازه کافی برای پرداخت هزینه های زندگی خود پول داشته باشند. در صورت نداشتن بودجه کافی برای تامین هزینه زندگی در نروژ، ویزای دانشجویی آنها تعلیق می گردد. متقاضی باید دارای مدرک لیسانس در پرونده مربوطه باشد و ممکن است لازم باشد مهارت زبان خود را از طریق IELTS / TOEFL اثبات کنند.

✓ دانشگاه اسلو در مدرسه تابستانی بین المللی (ISS) به دانشجویان برخی از کشورها بورسیه می دهد. این بورس های تحصیلی در مقاطع لیسانس و فوق لیسانس به دانشجویان ارائه خواهد شد و دانشجویان باید سابقه علمی قوی مرتبط با رشته انتخابی خود داشته باشند.

جدیدترین شرایط بورسیه تحصیلی در نروژ
موسساتی همچون موسسه آموزش تجارت نروژ (Norwegian Business School) برای جذب دانشجویان بین المللی و داخلی برای دوره دیپلم خود در رشته مدیریت بازرگانی با شرایط جدید در سال 2021 اعلام نیاز کرده اند. این برنامه شامل یک بورس تحصیلی است که 100٪ شهریه فرد را پوشش می دهد و ارزش آن 26000$ (دلار) می باشد. BI دومین مدرسه بزرگ تجارت در اروپا و بزرگترین در نروژ است؛ چهار پردیس به اضافه پردیس اصلی واقع در اسلو پایتخت نروژ دارد. آن دسته از دانشجویان بین المللی که زبان اصلی آنها انگلیسی نیست، لازم است مهارت زبان خود را از طریق ارائه نمرات رضایت بخش اثبات کنند. به منظور حفظ بورسیه برای سال دوم و سوم، دانشجویان باید کیفیت درسی مشخصی را نشان دهند، در غیر این صورت بودجه آنها خاتمه می یابد. از آنجا که بورس تحصیلی فقط به یک دانش آموز در سال تعلق می گیرد، بسیار رقابتی است.

دانشگاه علوم زندگی نروژ (NMBU) خواستار درخواست برای دوره دکترای خود در سال 2021 است؛ متقاضیان بین المللی نیز می توانند برای تحصیل درخواست دهند. متقاضیان باید دارای سوابق علمی چشمگیری در زمینه های مرتبط مانند رباتیک، سایبرنتیک، مهندسی یا علوم کامپیوتر باشند؛ آنها همچنین باید دارای دانش و تجربه کافی در کار با نرم افزارهای پایتون، C ++ ، ROS، سیستم های رباتیک، HMI ، الگوریتم های مدل سازی ریاضی، روش های آماری و غیره داشته باشند. با توجه به سطح آنها در کار با نرم افزارهای فوق به آنها حقوق رقابتی داده می شود و قادر به کار در شبکه های تحقیقاتی بسیار کارآمدی خواهند بود. بورسیه های فوق دکترای دانشگاه نورد نیز که در زمینه اکولوژی مولکولی ارائه میشود فقط به متقاضیان گروه علوم زیستی و آبزی پروری اعطا می شود.

برای اطلاعات بیشتر در خصوص شرایط تحصیل در نروژ می توانید با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *