فرانسه

بورسیه تحصیلی در فرانسه

اگر قصد تحصیل در کشور فرانسه را دارید، بد نیست درباره شرایط بورسیه تحصیلی در فرانسه اطلاعات کسب کنید. سیستم آموزشی فرانسه یکی از بهترین سیستم ها در اروپا و جهان است؛ ده ها دانشگاه فرانسه مرتباً در رده بندی دانشگاه های بین المللی در رتبه های بالا قرار می گیرند. از جمله می توان به دانشگاه های پیر و ماری کوری و دانشگاه پاریس-سود اشاره کرد. فرانسه یکی از جذاب ترین کشورها می باشد، این کشور، چهارمین مقصد محبوب پس از ایالات متحده، انگلستان و استرالیا برای دانشجویان بین المللی و همچنین محبوب ترین کشور غیر انگلیسی زبان است. بیش از 325هزار نفر در سال 2020، تحصیل در فرانسه را برگزیدند و همواره این تعداد در حال افزایش است.

سیستم آموزش عالی فرانسه هلاوه بر قرارگیری در رتبه های برتر جهانی، یکی از در دسترس ترین موارد است، همچنین با وجود شهریه پایین، تحصیل در فرانسه گزینه مقرون به صرفه ای برای دانشجویان بین المللی می باشد. موسسات و دانشگاه های فرانسه هر ساله در بالاترین رتبه های جهانی قرار میگیرند و آموزشی را ارائه می دهند که به راحتی با سایر کشورها رقابت می کند. فرانسه مخصوصا گزینه خوبی برای کسانیست که مایل به مطالعه موضوعات تجاری هستند؛ زیرا این کشور قطب آموزش تجارت و مدیریت بین الملل و دارای مدارس بازرگانی زیادی در رتبه بندی جهانی است.

هزینه تحصیل در فرانسه
فرانسه از یورو به عنوان ارز خود استفاده می کند؛ نرخ شهریه در موسسات دولتی توسط دولت تعیین می شود و بسیار مقرون به صرفه است. در واقع، نرخ شهریه در موسسات آموزش عالی دولتی فرانسه برای دانشجویان داخلی و بین المللی یکسان می باشد. هزینه های تحصیل به صورت سالانه تعیین می شود؛ متوسط هزینه برای دوره کارشناسی ارشد در حدود €259 (یورو) و برای دوره های دکترا حدود 393€ (یورو) است. دانشجویان اغلب ملزم به پرداخت هزینه های مدیریتی خاصی هستند که هزینه های تحصیل را اندکی افزایش می دهد، با وجود این هزینه ها، تحصیل در فرانسه همچنان یکی از ارزان ترین گزینه ها برای دانشجویان بین المللی است که به دنبال تحصیلات عالی با کیفیت هستند.

این نرخ ها فقط برای موسسات دولتی اعمال می شود، اگر می خواهید در یک موسسه خصوصی تحصیل کنید، نرخ ها بسیار بالاتر است و سالانه به حدود €10000 (یورو) می رسد. همچنین بورسیه ها و برنامه های خاصی برای کسانی که مایل به تحصیل رایگان در فرانسه هستند در دسترس است. برخی از مشهورترین آن ها شامل کمک هزینه های وزارت تحصیلات عالی و تحقیقات فرانسه، بودجه مرکز ملی تحقیقات علمی (CNRS)، جوایز شورای محلی، برنامه های اراسموس موندوس می باشد. برخلاف هزینه شهریه دانشگاه ها، هزینه های زندگی در فرانسه بیشتر از کشورهای همسایه می باشد و دانشجویان اغلب در مواردی مانند رستوران ها و حمل و نقل واجد شرایط نرخ یارانه هستند. همچنین برای دانشجویان بین المللی مسکن تخصصی در نظر گرفته شده که در اختیار آنان قرار گرفته است. هزینه های زندگی در شهرهای کوچکتر کمتر است که باید هنگام تصمیم گیری در مورد محل تحصیل به خاطر بسپارید.

شرایط بورسیه تحصیلی دولت فرانسه
دولت فرانسه، از طریق آژانس آموزش فرانسه در خارج از کشور (AEFE) و وزارت امور خارجه و امور اروپا، با ارائه بورسیه های تحصیلی به دانشجویان با سابقه علمی عالی، از دانشجویان پشتیبانی می کند. این بورسیه ها به بهترین دانشجویان غیر فرانسوی دبیرستان های فرانسه خارج از کشور اجازه می دهد که تحصیلات عالیه را در فرانسه دنبال کنند. این بورسیه تحصیلی برای مدت زمان حداکثر 5 سال و تا سطح Master 2 یا معادل آن تعلق می گیرد. نامزد ها توسط مدیر موسسات از هر قاره انتخاب می شوند و توسط سرویس همکاری و اقدام فرهنگی پست دیپلماتیک در کشور تأیید می شود. برای تأمین بورسیه تحصیلی، دانشجویان منتخب باید لیسانس “بسیار خوب” یا “خوب” را دریافت کنند.

بورسیه تحصیلی دیگری به نام برنامه بورس تحصیلی برتری ایفل وجود دارد که توسط وزارت فرانسه و امور خارجه فرانسه ایجاد شد تا موسسات آموزش عالی فرانسه بتوانند دانشجویان خارجی برتر را برای ثبت نام در دوره های کارشناسی ارشد و دکترا جذب کنند. این فرصت را به تصمیم گیرندگان آینده بخش خصوصی و دولتی در زمینه های اولویت تحصیل می دهد و متقاضیان تا 30 سال از کشورهای در حال توسعه را در سطح کارشناسی ارشد و متقاضیان تا 35 سال را از کشورهای در حال توسعه و صنعتی در سطح دکترا تشویق می کند.

شرایط و انواع بورسیه تحصیلی در فرانسه
بورس تحصیلی Stephen M. Kellen که هر ساله توسط Science Po اعطا می شود؛ این بورس تحصیلی دو سال شهریه در Science Po را شامل می شود، کمک هزینه زندگی در فرانسه $6000 (دلار) در هر سال برای دو ترم در دانشگاه اروپایی فرانسه و آلمان و در هر سال 7000$ (دلار) در سال برای دو سال سپری شده می باشد. همچنین این دانشگاه بورسیه دیگری به نام بورس تحصیلی Emile Boutmy 2020، ارائه می دهد؛ بورسیه تحصیلی Emile Boutmy برای دانشجویان غیر اروپایی است که مایل به تحصیل در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد یا دکترا در فرانسه هستند.

نام بورسیه/ خدمات
بورس های تحصیلی بین المللی ENS/ هر ساله به ده دانشجوی رشته های علوم انسانی و ده دانشجوی علوم بورس تحصیلی برای ادامه کارشناسی ارشد و دیپلم و زیر 25 سال ارائه می شود
بورس تحصیلی Ampère Excellence/ اعطا به دانشجویان بین المللی کارشناسی ارشد به مبلغ 1000€ (یورو) سالانه به مدت 2 سال
بورس تحصیلی بین المللی استاد دانشگاه پاریس/ اعطا به 160 دانشجوی کارشناسی ارشد به مبلغ 10000€ (یورو) سالانه و 1000€ (یورو) هزینه سفر

همان طور که مشاهده می کنید، فرانسه برنامه های بورسیه تحصیلی متفاوتی را ارائه می دهد که برای دانشجویان بین المللی بسیار مفید می باشند. به علاوه، کشور فرانسه جز بهترین کشورها برای تحصیل می باشد. اگر مایل به تحصیل در کشور فرانسه هستید، می توانید با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس بگیرید و از مشاوران آنجا راهنمایی بخواهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *