ترکیه

بورسیه تحصیلی در ترکیه

کشور ترکیه هم همانند بسیاری از کشورها از نظر تحصیل مورد توجه متقاضیان تحصیل در خارج از کشور قرار گرفته است. اگر بخواهیم کشور ترکیه را از نظر مزایای مختلف در نظر بگیریم که توجه بسیاری را به خود جلب کرده مواردی از قبیل، پایین بودن هزینه تحصیل و زندگی در ترکیه، عدم نیاز به ویزا، اعتبار مدارک تحصیلی اعطا شده و نزدیکی به کشور ایران را میتوان مهمترین مزایا در نظر گرفت. در این مقاله که توسط کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت برای شما عزیزان نگارش شده میخواهیم در مورد موضوع شرایط بورسیه تحصیلی در ترکیه بپردازیم. با توجه به این موضوع که کشور ترکیه سالیانه در مقاطع مختلف لیسانس، فوق لیسانس و دکترا دانشجو می پذیرد، بورسیه تحصیلی در ترکیه مزیت هایی دارد مانند تحصیل رایگان، بیمه های درمانی، حقوق و غیره.

شرایط بورسیه تحصیلی در ترکیه
به طور کلی شرایط بورسیه در ترکیه از دو راه معمول انجام می شود؛ در مرحله اول ثبت نام در سایت پذیرش و پاسخ به تمامی خواسته های مورد نظر در سایت، در مرحله دوم بعد از گرفتن تایید از طریق ایمیل انتظار برای ثبت تاریخ ملاقات و مصاحبه حضوری. برای گرفتن بورسیه تحصیلی در ترکیه شرایط سنی از اهمیت ویژه ایی برخوردار می باشد؛ برای مقطع کارشناسی سن متقاضی نباید از 21 سال بیشتر، برای مقطع کارشناسی ارشد نباید از 30 سال بیشتر و برای مقطع دکترا نیز سن متقاضی نباید از 35 سال بیشتر باشد؛ پس باید به سن توجه زیادی داشته باشید تا با درخواست بورسیه شما موافقت شود. برای دریافت بورسیه تحصیلی در ترکیه شرط معدل نیز دارای اهمیت ویژه ایی می باشد؛ برای مقطع کارشناسی حداقل معدل 14، برای دوره ی کارشناسی ارشد حداقل معدل 15 و برای مقطع دکترا حداقل معدل 14 از جمله موارد حائز اهمیت می باشد. همان طور که در مطالب فوق ذکر کردیم بورسیه تحصیلی شامل مزایایی نیز می شود از جمله خوابگاه و بیمه و همچنین مزایای کمک هزینه دولت ترکیه که برای مقاطع مختلف متفاوت می باشد که از حدود 800 (لیر) شروع می شود. لیست مدارکی که برای ثبت نام بورسیه برای تحصیل در ترکیه مورد نیاز است عبارتند از:

• شماره تماس و ایمیل صحیح

• اسکن پاسپورت

• یک قطعه عکس پرسنلی

• اسکن مدارک تحصیلی متقاضی

• توصیه نامه معتبر برای متقاضیان کارشناسی ارشد و دکترا

• انگیزه نامه به زبان انگلیسی یا ترکی

• پروپوزال برای مقطع کارشناسی ارشد و دکترا حتما به زبان انگلیسی

انواع بورسیه تحصیلی در ترکیه
همان طور که می دانید هزینه تحصیل در کشورهای مختلف متفاوت است؛ مبحث هزینه باعث می شود دانشجویان به دنبال کشورهایی باشند که هزینه تحصیل در آنها پایین تر از سایر کشورها باشد. شرایط بورسیه تحصیلی در ترکیه این امکان را برای دانشجویان فراهم کرده، در نتیجه کشور ترکیه گزینه مناسبی به شمار می رود. کشور ترکیه برای دانشجویان در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا شرایطی را فراهم کرده تا بتوانند با هزینه کمتر تحصیل کنند، به همین دلیل کشور ترکیه انواع بورسیه ها را در نظر گرفته، در این قسمت به معرفی انواع بورسیه تحصیلی در ترکیه می پردازیم:

بورسیه فول فاند ترکیه: برای ثبت نام در این بورسیه زمان خاصی در نظر گرفته می شود که دانشجویان باید در این بازه زمانی ثبت نام خود را انجام دهند. این نوع بورسیه بهترین نوع بورسیه تحصیلی کشور ترکیه می باشد و هزینه هایی از قبیل حمل و نقل و پزشکی را در بر می‌گیرد.

بورسیه درصدی ترکیه: این نوع از بورسیه به کسانی تعلق می گیرد که در آزمونی به نام آزمون یوس شرکت کرده باشند. مواردی که باید در این نوع بورسیه مورد توجه قرار بگیرد داشتن رزومه مناسب، معدل بالا، تقدیر نامه، انگیزه نامه و غیره میباشد؛ سپس دانشگاه پس از بررسی موارد مورد نظر بورسیه مشخص شده را به دانشجو اعطا می کند.

مزایای بورسیه تحصیلی ترکیه
بورسیه های تحصیلی در کشور ترکیه از مزایایی فراوانی برخوردار هستند که عبارتند از:

1- اقامت رایگان

یکی از مزایایی که دانشجویان را به سمت دریافت بورسیه تحصیلی در ترکیه سوق می دهد، اقامت رایگان می باشد؛ کشور ترکیه به دانشجویان بین المللی خوابگاه رایگان می دهد، همچنین دانشجویان می توانند از تمامی خدمات خوابگاه خود به صورت رایگان استفاده کنند بدون هیچ هزینه ایی. در صورت تمایل دانشجویان می توانند با هزینه شخصی خودشان آپارتمانی خارج از محوطه دانشگاه اجاره کنند، اما استفاده از خوابگاه به مراتب برای دانشجویان بهتر است.

2- عدم لزوم در پرداخت شهریه

دانشجویان در مورد پرداخت شهریه نیازی به نگرانی و تشویش ندارند و با دریافت بورسیه می توانند بدون شهریه به تحصیل ادامه دهند؛ درواقع می توانند کمک هزینه تحصیلی خود را به عنوان شهریه در نظر بگیرند.

3- هزینه درمانی

هزینه درمان یکی از دغدغه هاییست که ذهن دانشجویان را ضمن تحصیل در ترکیه به خود مشغول می کند، اما داشتن بورسیه تحصیلی می تواند خدمات درمانی را پوشش دهد.

4- هزینه مسافرت دانشجویان

هزینه سفر دانشجویان توسط بورسیه تحصیلی در ترکیه به این معناست که دولت کشور ترکیه دو بلیط رفت و برگشت متقاضی را ضمن تحصیل پوشش می دهد؛ یک بلیط برای زمانی که دانشجو میخواد از کشور خود به ترکیه بیاید و یک بلیط هم برای بازگشت متقاضی به کشورش، این دو بلیط به صورت رایگان و بدون هیچ هزینه ایی می باشد. اگر دانشجو بلیط سفر خود را خودش با هزینه شخصی تهیه کند، هزینه بلیط از طرف کشور ترکیه به حساب دانشجو واریز می شود.

5- آموزش زبان ترکی

متقاضیان دریافت بورسیه تحصیلی ملزم هستند در دوره یک ساله زبان ترکی به صورت رایگان شرکت کنند.

6- پرداخت حقوق ماهیانه

دانشجویان دوره بورسیه تحصیلی علاوه بر اینکه در دروه تحصیلی به صورت رایگان شرکت می کنند، حقوق ماهیانه هم دریافت می کنند که از حدود 700 (لیر) برای مقاطع مختلف، متغیر می باشد.

شرایط بورسیه تحصیلی ترکیه مقطع کارشناسی
در این مقطع دانشجویان باید در دوره یک ساله زبان ترکی شرکت کنند، اگر در این مرحله از آزمون نمره مناسبی کسب کنند وارد مرحله پذیرش از دانشگاه می شوند. در این مرحله دانشجویان فیلتر معدل می شوند، فقط دانشجویانی که معدل بالای 15 داشته باشند، در اولویت قرار می گیرند و شامل بورسیه و کمک هزینه های تحصیلی می شوند. نکته بعدی که باید مورد توجه قرار بگیرد ریز نمرات دانشجویان هم می باشد، دانشجو نباید ریز نمرات معدل زیر 12 داشته باشد.

شرایط بورسیه تحصیلی در ترکیه مقطع کارشناسی ارشد
پس از پشت سر گذاشتن دوره کارشناسی، دانشجویان دوره کارشناسی ارشد هم باید مراحلی را طی کنند، مانند معدل دیپلم 12 ساله که نباید زیر 15 باشد، فاصله تحصیلی وجود نداشته باشد، شرایط سنی پایین تر از حد مشخص شده داشته باشند، به خصوص اگر دانشجویی به زبان رسمی ترکیه تسلط داشته باشد از اولیت ویژه ایی برخوردار می‌شود.

شرایط بورسیه تحصیلی ترکیه در مقطع دکترا
مقطع دکترا هم مانند دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد می باشد، اما در مقطع دکترا هم بورسیه تحصیلی تعلق می گیرد و هم کمک هزینه های دانشجویی. البته باید این نکته را در نظر داشت که در مقطع دکترا محدودیت بسیاری در پذیرش وجود دارد؛ در این مرحله دانشجو می بایست با یک استاد راهنما در زمینه تحصیل مشاوره و مکاتبه داشته باشد و پس از تایید استاد راهنما دانشجو وارد مرحله بعد یعنی پذیرش می شود. در این مرحله حتما باید معدل دانشجو بالای18باشد، مقالات علمی ارائه دهد و دوره زبان ترکی را هم بگذراند.

تعداد دانشجویانی که هر ساله برای تحصیل در مقاطع مختلف به کشور ترکیه مهاجرت می کنند رو به افزایش است، این امر نشان می دهد کشور ترکیه از نظر نظام آموزشی میان دانشجویان بین المللی جایگاه ویژه ایی دارد.

برای اطلاعات بیشتر در مورد شرایط بورسیه تحصیلی و دریافت اقامت ترکیه از طریق تحصیل می توانید با کارشناسان مجرب ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل نمایید و از طریق مشاوره تلفنی رایگان پاسخ سوالات خود را دریافت نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *