آمریکا

بورسیه تحصیلی در آمریکا

تحصیل در کشور فوق پیشرفته آمریکا آرزوی هر دانشجو می باشد، که به دلیل هزینه های بالا میسر نیست؛ اما متخصصان ما شرایط بورسیه تحصیلی در آمریکا را برای شما مورد بررسی قرار می هند. آمریکا کشوری پهناور با مساحت 9.833.517 کیلومتر مربع و جمعیت تقریبا 330 می باشد که پایتخت آن واشنگتن است. هزینه های تحصیل در آمریکا به شدت بالا می باشد؛ در ادامه به هزینه های یکساله هر مقطع تحصیلی و مدت زمان تحصیل در این کشور می پردازیم:

مقطع کارشناسی: 14000$ تا 30000$ (دلار) – 4 سال

مقطع کارشناسی ارشد: 15000$ تا 35000$ (دلار) – 2 سال

مقطع دکتری: 15000$ تا 25000$ (دلار) – 4 تا 6 سال

رشته های پزشکی و دندان پزشکی: 35000$ تا 50000$ (دلار) – 8 سال

چرا تحصیل در آمریکا 2020؟
شاید پاسخ به این سوال بسیار آسان باشد چراکه نظام آموزش عالی ایالات متحده امسال نیز مثل سال قبل بهترین رتبه آموزشی یعنی رتبه یک جهانی را به خود اختصاص داد. همین رتبه گویای برتری محسوس آموزش عالی و دانشگاه های مختلف آمریکا نسبت به دانشگاه های دیگر جهان می باشد. علاوه بر کیفیت بی چون و چرای تحصیل در آمریکا، همچنین آمریکا را به خاطر مدارک تحصیلی فوق العاده معتبر، دانشگاه های برتر جهانی، بورسیه تحصیلی مختلف، امکان کار دانشجوئی، اقامت پس از تحصیل و … می توان بهترین مقصد مهاجرتی برای دانشجویان خارجی به حساب آورد. شما در جدول زیر می توانید با برترین دانشگاه های آمریکا و رتبه جهانی آنها از نظر نظام رتبه بندی QS آشنا شوید:

دانشگاه یا موسسه آموزش عالی/ رتبه در رنکینگ بین المللی
موسسه فناوری ماساچوست 1
دانشگاه استنفورد 2
دانشگاه هاروارد 3
دانشگاه کالیفرنیا (برکلی) 4
دانشگاه آکسفورد 5
دانشگاه شیکاگو 9

انواع ویزای تحصیلی آمریکا
در آمریکا سه نوع ویزای تحصیلی با نام های F1، M1 و J1 وجود دارد که بیشتر با آنها آشنا خواهیم شد. نکته مهم برای دریافت هر سه ویزا این است که افراد باید دارای تمکن مالی باشند.

ویزای تحصیلی F1:

ویزای F1 شناخته شده ترین ویزای تحصیلی در کشور آمریکاست و دانشجویانی که قصد تحصیل در کالج ها و دانشگاه های این کشور را دارند باید از این ویزا استفاده کنند. همینطور افراد متاهل می توانند برای همسر و فرزند خود نیز از ویزای همراه این ویزا که تحت عنوان ویزای F2 می باشد استفاده کنند.

ویزای تحصیلی M1:

این ویزا نیز تفاوت چندانی با ویزای مورد اول ندارد و تنها تفاوت در اینست که با این ویزا فقط میتوان در رشته های محدودی از فنی و حرفه ای به تحصیل در آمریکا پرداخت؛ همینطور این ویزا ویزای همراه تحت عنوان ویزای M2 دارد.

ویزای تحصیلی J1:

این ویزا بیشتر برای کارهای مطالعاتی-تحقیقاتی و یا تدریس در دانشگاه ها و کالج ها می باشد صادر می شود و دو سال اعتبار دارد. ویزای J1 نیز دارای ویزای همراه است که با نام J2 شناخته می شود.

 

مدارک لازم برای بورسیه تحصیلی آمریکا 2020
تحصیل در کشورهای پیشرفته جهان می تواند آینده ای روشن را برای دانشجویان بین المللی در بر داشته باشد. از آنجایی که کشور آمریکا کشوری پر هزینه و گران است، می شود گفت بورس هایی که باعث کمک در هزینه های تحصیل و حتی زندگی می شود شما را در رساندن به آینده ای روشن یاری می کنند. بورسیه تحصیلی در آمریکا توسط دانشگاه های دولتی، دانشگاه های خصوصی و حتی مراکز تحقیقاتی برای مقاطع مختلف بر اساس پارامترهایی در نظر گرفته می شود. در مجموع جهت بورسیه شدن در آمریکا به مدارک زیر نیازمند هستید:

✓ معدل بالا

✓ داشتن مدرک تحصیلی از دانشگاه و یا مراکز علمی معتبر( برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری)

✓ نمرات عالی در امتحانات GRE، SAT، ACT و یا GMAT (باتوجه به دانشگاه)

✓ رزومه قوی، داشتن اختراعات، مقالات معتبر علمی در ژورنال های مطرح بین المللی

✓ ارائه اسناد مبنی بر داشتن مهارت و یا استعداد ویژه

✓ داشتن مدرک زبان

 

اخذ بورسیه در مقطع کارشناسی در کشور آمریکا
مقطع لیسانس در آمریکا 4 سال به طول می انجامد و از شرایط اخذ بورسیه تحصیلی در بهترین دانشگاه های آمریکا ، مدرک دیپلم با معدل بالای 18 و همچنین نمره زبان انگلیسی بالا یعنی داشتن آیلتس 6.5 و یا تافل 100، قبولی در برخی آزمون های مطرح دانشگاهی نظیر SAT و داشتن رزومه قوی می باشد که باید به آنها توجه ویژه نمایید. مقدار بورسیه تحصیلی در آمریکا برای مقطع کارشناسی متفاوت بوده و بستگی به دانشگاه مورد نظر دارد، همچنین بهتر است که فاصله ای بین دیپلم و تحصیل کارشناسی وجود نداشته باشد. در ادامه به بعضی از بورسیه های دانشگاهی کارشناسی می پردازیم:

بورسیه تحصیلی ICSP : در دانشگاه اورگان از 9000$ الی 270000$ (دلار)

بورسیه تحصیلی EGL دانشگاه آمریکایی : این بورسیه تحصیلی برای دانش آموزان کشورهایی می باشد که برای بهبود جامعه با درآمد پایین خود جهت تحصیل در مقطع کارشناسی وارد آمریکا می شوند. اخذ این بورسیه کلیه هزینه های تحصیل و زندگی فرد را پوشش می دهد)

 

اخذ بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد
مقطع کارشناسی ارشد در آمریکا معمولا 1 تا 2 سال طول میکشد و معمولا دریافت بورسیه تحصیلی برای دوره کارشناسی ارشد سخت و همینطور زمانبر می باشد. برای اخذ بورسیه تحصیلی در آمریکا در این مقطع متقاضی باید شرایط زیر را داشته باشد:

• مدرک لیسانس معتبر با معدل بالای 16

• داشتن توصیه نامه از اساتید معتبر

• ارائه آیلتس 6.5 به بالا و یا تافل بیشتر از 79

• مدرک GRE و GMAT بسته به رشته و دانشگاه

• مقالات معتبر در مجلات بین المللی نظیر ISI

همچنین می توانید برای دریافت بورسیه در حین تحصیل در آمریکا در دوره کارشناسی ارشد خود، بعد از گذراندن ترم اول تحصیلی و بهره مندی از رزومه قوی علمی از تخفیفات در شهریه تحصیلی بهره مند شوید. تعدادی از بورسیه های تحصیلی این مقطع عبارتند از:

بورسیه تحصیلی بین المللی دانشگاه ایالتی میشیگان : این بورسیه که برای دانشگاه میشیگان تعبیه شده است هر ساله فقط تعداد محدودی از دانشجویان دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد را جذب می کند.

دانشگاه ایالتی تنسی شرقی : دانشگاه ایالتی تنسی شرقی (ETSU) به دانشجویان بین المللی که متقاضی تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد هستند این بورس که فقط برای این داشگاه تعبیه شده را اعطا میکند و 50% از هزینه های تحصیل و زندگی را پوشش می دهد.

 

اخذ بورسیه در مقطع دکتری در آمریکا
برای تحصیل در مقطع دکتری در آمریکا شما باید ابتدا با یک استاد راهنما در ارتباط باشید تا این استاد به شما پذیرش بدهد؛ استاد راهنما همچنین برای بورس شدن و تحصیل رایگان در این مقطع تصمیم می گیرد. داشتن رزومه قوی همچون معدل بالای 15، تحقیقات علمی معتبر در سطح جهانی، اراِئه انگیزنامه و همینطور داشتن سطح زبان آیلتس 7 یا 7.5 بسیار می تواند کمک کننده باشد. مقطع دکتری در آمریکا 4 الی 6 سال طول می کشد، همینطور امکان کار در آمریکا با ویزای تحصیلی به عنوان دستیار استاد را در این چند سال دارید تا بتوانید قسمتی از هزینه های زندگی خود را تامیین کنید.

هزینه زندگی دانشجویان در آمریکا 2020
اگر حتی تحصیل شما رایگان باشد شما در هر حال ملزم به تامین هزینه های زندگی خود در آمریکا هستید. هزینه ی سالیانه زندگی 24000$ الی 26000$ (دلار) است؛ که رقمی بین 2000$ الی 2200$ (دلار) در ماه می باشد. برای تامین هزینه های زندگی راه های مختلفی وجود دارد که در بندهای بعدی به آن می پردازیم:

1- کمک هزینه تحصیلی یا همان بورسیه

2- کاره پاره وقت

3- وام های دانشجویی (پرداخت اقساط بعد از پایان تحصیل)

هزینه های زندگی در آمریکا به صورت ماهانه در سال 2020 به شرح زیر می باشد:

اجاره خانه 800$
حمل ونقل 300$
خوراک 250$
آب و برق و گاز 300$
پوشاک 200$
لوازم التحریر 350$
سایر 60$

در این مقاله سعی کردیم تا شما را با شکل کلی بورسیه شدن در آمریکا آشنا کنیم؛ مشاوران موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تا مرحله پایانی مهاجرت به آمریکا از طریق تحصیل در کنار شماست تا شما را به هدفتان برساند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *