ترکیه

بهترین مشاغل ترکیه

ترکیه در چند سال اخیر مهاجران جویای کار زیادی را در خود جای داده است؛ به همین علت دراین مقاله به بررسی بهترین مشاغل ترکیه می پردازیم. کشور ترکیه یکی از کشورهاییست که بهترین موقعیت را از نظر جغرافیایی دارد و دارای دو قسمت آسیایی و اروپایی می باشد. جلگه های حاصل خیز، آب و هوای خوب و مردم خونگرم آن این کشور را به یکی از بهترین مناطق توریستی تبدیل کرده است. بخش بزرگی از این کشور اوراسیایی در جنوب غربی آسیا و بخش خاورمیانه قرار دارد؛ ترکیه به علت داشتن مرز مشترک با کشور ما برای ترانزیت کالا از ایران استفاده می کند. بالغ بر 75% جمعیت این کشور از ترک ها تشکیل شده و حدود 75% الی 85% این جمعیت مردم سنی هستند. زبان رسمی مردم این کشور ترکی (استانبولی) و خط نوشتاری آن ها خط لاتین است.

یکی از شهرهای مهاجرپذیر و پرطرفدار ترکیه استانبول است که خیلی از جویندگان کار را در سال 2020 از کشورهای همسایه به سمت خود کشانده. پایتخت ترکیه آنکاراست که از جاذبه های دیدنی آن می توان به مقبره آتاتورک اشاره کرد، اما استانبول بزرگترین و پر جمعیت ترین و مرکز فرهنگی و اقتصادی کشور ترکیه است، پس وجود متقاضیان کار در بزرگ ترین کلان شهر اروپا موضوع عجیبی نیست. طبق آمار بدست آمده کشور ترکیه در سال 2010 از لحاظ تعداد گردشگران خارجی به عنوان سومین شهر توریستی جهان انتخاب شد؛ امروزه چشم انداز ویژه اقتصادی آن به واسطه صنعت توریسم و جهانگردان مثبت ترسیم می شود. از زمانی که صنعت گردشگری و جهانگردی در ترکیه رواج پیدا کرده به واسطه آن هزاران هتل و همچنین صنعت های دیگر مرتبط با جهانگردی و توریسم رونق ویژه ایی گرفته است. رستوران ها و کافه ها در مناطق توریستی به واسطه جهانگردانی که در طی اقامت در ترکیه هوس خوردن غذاهای محلی یا بین المللی می کنند به سود بالایی دست یافته اند.

اقتصاد و وضعیت کار در ترکیه
بزرگترین و به نام ترین شهر اقتصادی در ترکیه استانبول می باشد؛ استانبول به علت اینکه پلی بین المللی مابین مرز زمینی و دریایی است اقتصاد پویایی داشته است. به صورت تقریبی 20% از کارهای صنعتی در کل ترکیه و 38% از فضای کاری صنعتی ترکیه در استانبول قرار دارد. در اواخر دهه 1990 اقتصاد ترکیه دارای شوک مهم و اساسی اقتصادی شد که اولین آن بحران اقتصادی آسیا در اوایل شروع سال 1998 بود و اثرات اقتصادی منفی در تمام قسمت های اقتصادی نمود داشت به خصوص در مبحث صادرات. بعد از این بحران در حدود اواسط سال 1999 یک شکل گیری جدید اقتصادی اتفاق افتاد، در حالی که اقتصاد ترکیه در حال نفس کشیدن بود ناگهان زلزله ایی با قدرت 7/6 ریشتر ترکیه را درنوردید و حدود 14 تا 17 هزار کشته به جا گذاشت. این زلزله موجب از بین رفتن بخشی از نیروی انسانی و سرمایه شد؛ با این حال در سال های اخیر رکود اقتصادی این کشور کاهش چشمگیری یافته است. استانبول و شهرهای اطراف آن این محصولات را تولید می کنند:

• کتان

• میوه

• روغن زیتون

• ابریشم

• تنباکو

در سال 2016 یک کودتای نافرجام در ترکیه رخ داد که تا حدودی اقتصاد کشور را دچار بحران کرد اما بعد از آن در دو سه سال اخیر، شرایط صنعت گردشگری به طور افزاینده شروع به رشد کرد و شغل هایی همچون هتلداری، صنایع آبی تفریحی، بلیت فروشی در اماکن تفریحی، سواحل آبی، رستوران ها و کافه ها درآمد قابل توجهی را برای دولت ایجاد کرده است.

انواع مشاغل در ترکیه
ترکیه را اغلب در کشورهای توسعه یافته رده بندی می کنند؛ در سال 2020 این کشور رتبه 19 اقتصاد جهانی را از بین 20 کشور پیشرفته صنعتی در دنیا کسب کرده است، اما این آمار بین کشور های قدرتمند اروپایی بدین صورت است که ترکیه در جایگاه ششم قرار دارد. کشاورزی جایگاه ویژه ایی در این کشور دارد، به طوریکه ترکیه از نظر محصولات کشاورزی در رده هفتم جهان قرار دارد و در تولید فندق، انجیر، زردآلو و گیلاس رتبه اول را در جهان داراست. مشاغل صنعتی همچون نساجی، پالایش نفت، صنایع غذایی، صنایع شیمیایی، صنایع فولاد، خودروسازی وماشین سازی بیشترین سهم را در صنعت ترکیه دارند؛ به طور مثال صنایع الکتریکی وستل ترکیه بزرگترین تولید کننده تلویزیون در اروپا بود.

خدمات بانکی و مالی از دیگر مشاغلیست که در صنعت اقتصادی ترکیه موثر بوده؛ سابقه فعالیت بورس در این کشور به سال 1886 بر میگردد و امروزه بانک مرکزی ترکیه شعبات متعددی در کشورهای بزرگ و مطرح دنیا دارد. همانطور که پیشترهم گفته شد جاذبه های گردشگری ترکیه باعث رشد سریع صنعت توریسم این کشورشده و هتل ها و سواحل ترکیه که از نظر جذب توریست مشابه سواحل معروف ایتالیا و اسپانیا هستند، کمک شایانی به اشتغالزایی در این کشور کردند.

بهترین مشاغل ترکیه برای مهاجران
هنگامی که مهاجری برای کار ترک وطن می کند باید از فرصت های شغلی کشور مقصد به صورت کامل آگاهی داشته باشد. در جدولی که برای لیست مشاغل مورد نیاز در سال 2020 در ترکیه منتشر شد از جمله شغل های پرطرفدار می توان به مشاغل زیر اشاره کرد:

• تورلیدر

• مهندسی فناوری اطلاعات

• حسابدار

• جوشکار

• نقاش ساختمانی

• متخصص فروش

• آرایشگر

• آشپزی و کار در آشپزخانه

• مهماندار

• مهندس الکترونیک

• مشاور امور مالی

• هتلداری و رزرو آپارتمان

• مهندسی محیط زیست

بهترین مشاغل ترکیه برای دانشجویان
درصورتی که قصد دریافت اقامت ترکیه از طریق تحصیل را دارید هم می توانید به صورت پاره وقت به یکی از مشاغل زیر مشغول شوید.

کار ترجمه در ترکیه: یکی از مشاغلی که دانشجویان مهاجر می توانند با تسلط به زبان ترکی آن را انجام بدهند ترجمه و ویرایش است، که دستمزد آن در هر ترجمه متفاوت میباشد.

فروشندگی در شهرهای توریست پذیر: شما می توانید در شهرهایی که معمولا توریست های زیادی به آن مراجعه می کنند در فروشگاه های کوچک و بزرگ مشغول شوید و دستمزدی متناسب با ساعت کاری خود دریافت کنید.

گارسون: کاری دانشجویی که می توانید به عنوان درآمدی کوتاه مدت تا بدست آوردن شغلی بهتر به آن نگاه کنید.

مدرس زبان ترکی: مادامی که شما به زبان ترکی مسلط باشید تدریس زبان به ایرانیان مقیم ترکیه که در پی یادگیری زبان هستند فرصت مناسبی برای درآمدزایی است.

پذیرش هتل: در شهرهای توریستی که ایرانی های زیادی برای تفریح به آن ها مراجعه می کنند در پذیرش مهمان هایی که ترکی بلد نیستند شما می توانید نقش بسزایی ایفا کنید.

چنانچه قصد مهاجرت به ترکیه و دریافت ویزای کار این کشور را دارید می توانید با کارشناسان ما درموسسه حقوقی سفیران سروش سعادت مشورت کنید و بهترین گزینه را برای مهاجرت انتخاب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *