چین

بهترین دانشگاه های چین

جمهوری خلق چین با داشتن هزاران دانشگاه، کالج ها و موسسات آموزشی، امروزه پذیرای هزاران دانشجو از کشورهای آسیایی، آفریقایی، اروپایی و دیگر کشورها می باشد. دولت چین با استفاده از برنامه ریزی های مدون خود و اختصاص بودجه عظیم برای بخش آموزش و پروش در سال های اخیر باعث پیشرفت نظام آموزشی و دانشگاهی این کشور در سطح جهانی شده است به طوری که رتبه این کشور از نظر آموزش در رده چهارم جهان قرار گرفته است. پیشرفت و توسعه اقتصادی این کشور در دهه های اخیر همراه با ارائه خدمات حرفه ای و پیشرفته این کشور را تبدیل به یک مرکز بین المللی جهت آموزش و تحصیل کرده است. بهترین دانشگاه های کشور چین همواره با ارائه برنامه های متنوع علمی و پژوهشی در رشته های مهندسی، پزشکی، تجارت، فناوری و بسیاری دیگر از رشته ها در مقاطع مختلف در بین بهترین دانشگاه های جهان قرار گرفته اند.

چین با داشتن قلمرو وسیعی که بر آسیای شرقی گسترده شده ، یکی از قدیمی ترین تمدن های جهان را در اختیار دارد. بسیاری از کشفیات و تحقیقات علمی از چین سرچشمه گرفته شده اند. هم اکنون، سیستم دانشگاهی با سرمایه گذاری دولت پیشرفت قابل توجهی کرده است. پس از سالها توسعه، برخی از دانشگاههای چین به دلیل قدرت فراگیر، شهرت زیادی در بین مردم چین و دانشجویان خارج از کشور کسب کرده اند. همه ساله این دانشگاه های معروف گزینه های مورد علاقه متقاضیان تحصیل هستند و مردم از سراسر جهان نیز مهاجرت تحصیلی به چین دارند. در این نگارش مشاورین موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت به معرفی برخی از بهترین دانشگاه های کشور چین پرداخته اند.

مزایای تحصیل در دانشگاه های برتر چین
مدارک صادر شده از دانشگاه های برتر چین دارای اعتبار جهانی می باشد و افراد فارغ التحصیل شده از این دانشگاه ها هیچ گونه مشکلی برای ورود به بازار کار نخواهند داشت. تحصیل در این دانشگاه ها هم به زبان انگلیسی و هم زبان چینی امکان پذیر است. امکان بورسیه تحصیلی نیز در برخی از این دانشگاه ها برای دانشجویان واجد شرایط امکان پذیر می باشد. این دانشگاه ها با توجه به سطح بالای کیفی و ارزش مدارک خود نسبت به دیگر دانشگاه های هم سطح بسیار از نظر هزینه مقرون به صرفه می باشد. هم چنین هزینه زندگی در چین نیز پایین است و کار را برای تحصیل دانشجویان خارجی آسوده تر کرده. این دانشگاه ها دارای رشته های متنوع و جدید در حوزه های تکنولوژی و علمی می باشد و امکان تحصیل و تحقیق در حوزه های متنوع را فراهم کرده اند. تمامی موارد گفته شده از جمله ویژگی های تحصیل در دانشگاه های برتر چین می باشد.

برترین دانشگاه های چین در رده بندی QS
طبق رتبه بندی منتشر شده QS در بین دانشگاه های کشور چین در سال 2020، تقریباً 100 دانشگاه از چین را از بین بهترین های دانشگاه چین اعلام کرده است. این رتبه بندی جدید دانشگاه های چینی را مبتنی بر میزان استخدام ملی، اعتبار دانشگاهی، تأثیرات تحقیقات انجام شده، میزان درصد دانشجویان بین المللی و موارد دیگر را ارزیابی کرده است. بر اساس این رتبه بندی نام 20 دانشگاه برتر چین در جدول زیر آورده شده:

رتبه QS در چین/ نام دانشگاه/ رتبه جهانی QS
1 Tsinghua University 16
2 Peking University 22
3 Fudan University 40
4 University of Science and Technology of China 89
5 Zhejiang University 54
6 Shanghai Jiao Tong University 60
7 Nanjing University 120
8 Sun Yat-sen University 287
9 Wuhan University 257
10 Harbin Institute of Technology 277
11 Xi’an Jiaotong University 307
12 Tongji University 265
13 Beijing Normal University 277
14 Renmin University of China 531
15 Nankai University 368
16 Shanghai University 412
17 Huazhong University of Science and Technology 400
18 Jilin University 484
19 Beijing Institute of Technology 436
20 Beihang University 462

برترین دانشگاه های چین در رده بندی TIMES
رتبه بندی دانشگاه های جهانی آموزش عالی تایمز 2020 شامل تقریبا 1400 دانشگاه در 92 کشور جهان است که به عنوان یکی از بزرگترین و متنوع ترین رتبه بندی دانشگاه ها تاکنون شناخته شده است. این رتبه بندی هر سال به روز رسانی می شود و مورد بازرسی قرار می گیرد و مورد اعتماد دانشجویان، اساتید، دولت ها و صاحب نظران نظام آموزشی در سراسر جهان قرار دارد، این جدول براساس 13 شاخص عملکردی با دقت تنظیم شده است که عملکرد دانشگاه ها را در زمینه آموزش، تحقیق، انتقال دانش و چشم انداز بین المللی ارزیابی می کند. این رده بندی منبع خوبی برای شناسایی برترین دانشگاه های جهان در تمامی کشورها می باشد. جدول زیر تعدادی از برترین دانشگاه های کشور چین در این رده بندی آورده شده است:

نام دانشگاه/ رتبه/ تعداد دانشجو/ درصد دانشجویان خارجی/ نسبت آقا: خانوم:::
Tsinghua University 23 38,783 11% 34:66
Peking University 24 39,575 15% 46:54
University of Science and Technology of China 80 16,245 4% نامشخص
Zhejiang University 107 33,427 22% 23:77
Fudan University 109 32,537 12% 53:47
Nanjing University 144 34,569 10% 44:56
Shanghai Jiao Tong University 157 38,853 13% 44:56
Sun Yat-sen University 251 35,603 9% 51:49
Beijing Normal University 301-350 23,524 11% نامشخص
Huazhong University of Science and Technology 301-350 56,379 5% 36:64
Southern University of Science and Technology (SUSTech) 301-350 3,198 0% 27:73
Nankai University 351-400 28,061 7% نامشخص
Wuhan University 351-400 52,502 7% نامشخص
Central South University 401-500 51,546 2% نامشخص
Harbin Institute of Technology 401-500 29,603 12% 32:68

دانشگاه Tsinghua چین
یکی از معتبرترین دانشگاههای چین، دانشگاه Tsinghua است که در رتبه بندی های جهانی رتبه شماره یک دانشگاه چین را کسب کرده. این دانشگاه به دلیل داشتن مهندسین و دانشمندان بزرگ شناخته شده و با داشتن تاریخ غنی از سال 1900، برای رشته های علمی، مدیریت اقتصادی، علوم انسانی و حقوق، زمینه های فراوانی ها را ایجاد کرده است. دانشگاه Tsinghua که در باغ شاهنشاهی سابق سلسله چینگ واقع شده ، طی چندین سال همراه با تاریخ غنی، علم و دانش را توسعه داده است. این دانشگاه علاوه بر فعالیت های گذشته هم اکنون نیز در حال آموزش دانشجویان خلاق می باشد و نه تنها برنامه های خود را به دانشجویان چینی ارائه می دهد، بلکه برنامه های مختلف خود را نیز به دانشجویان بین المللی ارائه می دهد. این دانشگاه یکی از اولین دانشگاه های چین است که درهای خود را به روی دانشجویان بین المللی باز کرد.

دانشگاه پکینگ چین Peking University
یکی از دانشگاه های دارای رتبه بالا در چین، دانشگاه پکینگ چین است که یک دانشگاه ملی میباشد و با باز کردن درب های خود به روی دانشجویان خارجی و ارائه برنامه های جدید برای دانشجویان خود تلاش می کند تا کیفیت آموزش خود را بیشتر کند. این دانشگاه با داشتن دانشکده های برجسته، به دلیل داشتن توانایی های بالا در تحقیقات و فناوری شناخته شده؛ همچنین با هدف کسب رتبه در بین دانشگاه های برتر جهان، دانشگاه پکینگ با انقلابی در مراکز آموزشی خود و اضافه کردن برنامه های بیشتر به لیست آنها، استانداردهای خود را بالا برده است. این دانشگاه تاریخچه ای غنی دارد زیرا این دانشگاه اولین دانشگاه ملی چین بوده که برای ارتقاء آموزش عالی تأسیس شد و هر ساله با آموزش نسل های جدید، نقش خود را ایفا می کند. دانشگاه پکینگ یکی از برترین دانشگاه های تحصیل دندانپزشکی در چین است که مورد تایید وزارت بهداشت ایران در سال جاری می باشد.

دانشگاه ژجیانگ چین Zhejiang University
یکی از دانشگاه های برتر چین دانشگاه ژجیانگ می باشد که در تلاش است با ارتقاء فرصت های عالی در زمینه آموزش و تحقیقات، زندگی و پیشرفت چین را دگرگون کند. این دانشگاه با داشتن شعار تحت عنوان “به دنبال حقیقت ، در جستجوی نوآوری” اهداف خود را با ارائه آموزش عالی با کیفیت و نوآوری برنامه های دانشگاهی خود در این فرآیند، دنبال می کند. دانشگاه ژجیانگ که دارای هفت پردیس مختلف است بیش از 150 برنامه کارشناسی و 300 برنامه کارشناسی ارشد را ارائه می دهد. این دانشگاه همچنین تعداد بسیار زیادی دانشجویان بین المللی را پذیراست و یکی از معتبرترین موسسات آموزشی کشور به حساب می آید. فارغ التحصیلان این دانشگاه به دلیل تأکید جدی بر تحقیق و مطالعه بیشتر و نوآوری های آینده دست به ابداعات جدید می زنند.

دانشگاه علم و فناوری چین
دانشگاه علم و فناوری چین (University of Science and Technology of China) در بین صد رتبه برتر دانشگاههای جهان QS قرار گرفته ، دانشگاهی است که در شهر هیفی، شرق چین واقع شده است. این دانشگاه در سال 1958 در پکن توسط آکادمی علوم چین (CAS) و در یک اقدام استراتژیک توسط دولت چین برای تأمین نیازهای علمی و فناوری این کشور تأسیس شد. این دانشگاه در سال 1970 به مکان فعلی خود منتقل شد و امروز حدود 15،500 دانشجو دارد که تقریبا نیمی از آنها دانشجوی کارشناسی هستند. این دانشگاه کماکان یکی از مراکز نخبگان در کشور چین به شمار می آید. این دانشگاه یکی از دانشگاه های محبوب کشور چین می باشد و در مقاطع کارشناسی و بالاتر برنامه های متنوعی را برای دانشجویان خود ارائه می دهد.

دانشگاه شانگهای جیائوتونگ چین Shanghai Jiao Tong University
دانشگاه شانگهای جیائوتونگ چین به عنوان یکی از دانشگاه های مشهور جهانی در چین شناخته شده و دارای سابقه ای طولانی است که امروزه یکی از دانشگاه های مهم چین به شمار می آید. این دانشگاه با داشتن دانشکده های باکیفیت و مراکز مختلف، آموزش در سطح عالی را در بین دانشگاه های چین ارائه می دهد و همچنین به دلیل توانایی های عالی در زمینه تدریس و تحقیق در جایگاه خوبی قرار می گیرد. این دانشگاه همچنین دارای زیرساختهای حیاتی برای دولت چین است و همچنان دارای بهترین کتابخانه تحقیقاتی در بین دانشگاههای چین است. همچنین این دانشگاه بیش از 3،000 دانشجوی بین المللی را پذیرش کرده و جالب اینکه این دانشگاه دارای یک کتابخانه عظیم برای استفاده دانشجویان خود در شاخه های مختلف علوم است و این کتابخانه یکی از بزرگترین کتابخانه های کشور نیز به حساب می آید.

توجه داشته باشید که هزینه تحصیل در چین با توجه به سطح دانشگاه، رشته انتخابی و مقطع تحصیلی متفاوت می باشد و عواملی مانند خوابگاه، بورسیه و … می تواند هزینه های تحصیل را کاهش دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد بهترین دانشگاه های اروپایی و آمریکایی می توانید با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل نموده و از اطلاعات کارشناسان این موسسه استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *