ترکیه

اقامت ترکیه از طریق کار

یکی از کشورهای جدیدا پر بازده در اقتصاد و تولید ناخالص داخلی در آسیا کشور ترکیه است. مهاجرت به ترکیه از طریق کار یکی از گزینه های جدید ایرانیان در سال های اخیر به خصوص در سال 2020 شده. این کشور به دلیل شرایط نسبتا خوب اقتصادی، جغرافیایی و سیاسی در آسیا تبدیل به یکی از قطب های گردشگری و مهاجرت نیز تبدیل شده است. بسیاری از ایرانیان به دلیل نزدیکی فاصله جغرافیایی و چه بسا فرهنگی به کشور ترکیه هرساله از روش های مختلفی از جمله تحصیل، سیاسی و کار به این کشور مهاجرت و سفر می کنند.

توصیف ترکیه و کار در این کشور
شور ترکیه با مساحت 783356 کیلومتر مربع و جمعیت تقریبی 82 میلیون نفر در سال 2020 جزء کشورهای وسیع و پر جمعیت غرب آسیا به شمار می آید. این کشور دارای مرز مشترک با 6 کشور مختلف می باشد: ارمنستان، ایران، گرجستان، بلغارستان، عراق و روسیه و هم در قاره آسیا و هم در قاره اروپا قرار دارد. وجود صنعت هایی نظیر نساجی و پوشاک، لوازم الکترونیکی، ماشین سازی، گردشگری، کشتی سازی باعث شده نرخ بیکاری در این کشور نسبتا پایین باشد. اخیرا در سال 2020 نرخ بیکاری ترکیه به 13.2 درصد رسیده که این موضوع کاهشی 1 درصدی نسبت به سال قبل را نشان می دهد. واحد پولی این کشور لیر می باشد که در سال های اخیر رشد به نسبت خوبی در میان ارز های بین المللی دیگر داشته است.

این موضوع که میزان بیکاری در کارهایی غیر از صنعت کشاورزی با 1.1 درصد کاهش روبرو شده نشان از رشد صنعت ترکیه در میان کشورهای مختلف می دهد. نرخ حقوق و خرج های زندگی در ترکیه با هم تناسب دارد و هر ماه فرد ساکن در شهرهای این کشور قادر به ذخیره کردن سرمایه خود نیز می باشد. برای مسافرت های توریستی به ترکیه نیازی به ویزا نیست ولیکن در صورتی که قصد مهاجرت به ترکیه از طریق کار را دارید باید ویزا دریافت نمایید. شما می توانید پس از پیدا کردن کارفرما با طی روند های اداری در سفارت ترکیه ویزای کاری این کشور را دریافت نمایید. در شهرهای مهم ترکیه می توانید با میانگین 45 ساعت کار در هفته درآمدی معادل 500 $ (دلار) آمریکا را داشته باشید. باید دقت داشت که این درآمد با توجه به تخصص شما می تواند بسیار بیشتر باشد، برای مثال یک مهندس برق یا کامپیوتر یا آی تی می تواند درآمدی معادل 1000$ (دلار) در ماه را نیزکسب نماید.

ویزای کاری ترکیه ومدارک مورد نیاز
ویزای کاری ترکیه به دو دسته تقسیم می شود:

ویزای کار موقت (Temporary work visa)

اعتبار این نوع ویزا 1 سال می باشد و در صورت توافق متقاضی و کارفرما این ویزا برای 3 سال قابل تمدید است و سپس این نوع ویزا دوباره بعد از گذشت 3 سال می تواند تا 6 سال تمدید شود. خانواده فرد نیز با شرایط بعد از 5 سال می توانند اجازه کار دریافت کنند.

ویزای کار نامحدود (unlimited work visa)

در صورتی که فرد 8 سال اقامت این کشور را داشته باشد یا اینکه 6 سال بدون خروج از کشور در ترکیه ساکن بوده باشد، ویزای کار نامحدود را دریافت میکند در حقیقت این فرد به نوعی دارای اقامت دائم ترکیه می باشد.

تتت

آن دسته از مجوزها که اجازه اقامت آنها در ترکیه 6 ماه می باشد، پس از یافتن کار می توانند برای دریافت ویزای کار مستقیما به اداره کار این کشور مراجعه فرمایند. ولیکن ایرانیان بدلیل اینکه مدت اجازه اقامت آنها در ترکیه در هر سال 90 روز می باشد باید برای دریافت این نوع ویزا ابتدا کار فرما پیدا کنند و سپس برای طی باقی مراحل اداری به سفارت ترکیه در ایران مراجعه کنند. پس از یافتن کارفرما و مراجعه به سفارت ترکیه در ایران به مدارک زیر جهت دریافت ویزای کاری ترکیه نیازمندید:

• ترجمه مدارک شناسایی

• پاسپورت و کپی آن

• بیمه نامه

• تمکن مالی جهت ثابت کردن توانایی زندگی در ترکیه به مدت یک سال

• نامه کار فرما

• گواهی عدم سوء پیشینه

موسسه های کاریابی و مقایسه شغل های مختلف در ترکیه
با توجه به مهارت، دانش، تخصص و مدرک تحصیلی شما و نوع شغلی که شما انتخاب می کنید حداکثر درآمد شما در ترکیه متفاوت می باشد. دسته ای از درآمد های سالیانه در ترکیه را می توانید در جدول زیر مشاهده و مقایسه فرمایید:

شغل/ درآمد به دلار
گارسون 15000$
برنامه نویس 23000$
مهندس کامپیوتر 24000$
مهندس عمران 21000$
مدیریت بازاریابی 42000$
مدیر پروژه 40000$
مهندس مکانیک 24000$

با توجه به شغل های مختلف و درآمد آنها می توان متوجه شد که مشاغل تخصصی از درآمد خوبی برخوردار هستند و جزء بهترین مشاغل ترکیه محسوب میشوند؛ می توان نتیجه گرفت که ترکیه برای مهاجرت کاری متخصصین نیز گزینه خوبی محسوب می شود.

موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با ارتباط گسترده ای که با شرکت های معتبر کاریابی در ترکیه دارد میتواند شما را در جست و جوی شغل مورد علاقه تان یاری کند. از جمله موسسه های معروف کاریابی در ترکیه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

• موسسه بالا جابز ترکیه

• موسسه Human Re Sourches man Agemen

• موسسه isyolu

• موسسه Nexus Careers

• موسسه peryon

مهمترین سایت های کاریابی در ترکیه جهت مهاجرت به ترکیه از طریق کار سایت هایی مانند: صاحبین دان، اِلمان و کارییِر میباشند.

مهاجرت به ترکیه از طریق کار و ویزای همراه
بهتر است قبل از اقدام به مهاجرت به ترکیه از طریق کار از تسلط خود به زبان ترکی مطمئن شوید زیرا که اکثر کارفرمایان این موضوع برایشان مهم می باشد؛ این مزیت باعث می شود شما بتوانید شغل بهتر با درآمدی بهتر را انتخاب بکنید. حداقل دستمزد در ترکیه 1100 لیر یا به عبارتی 320$ (دلار) می باشد و به صورت متوسط حقوق افراد حدود 1600 لیر یا 600$ (دلار) در ماه می باشد، این درآمد برای داشتن یک زندگی خوب و مرفه در ترکیه کفایت خواهد کرد. افراد متقاضی مهاجرت به ترکیه از طریق کار پس از پیدا کردن کارفرما و طی امور اداری جهت دریافت ویزای کاری می توانند پس از طی یک سال کار در ترکیه برای همسر و فرزند زیر 18 سال خود اقدام به دریافت ویزای همراه کنند.

جهت دریافت اطلاعات بیشتر درباره اخذ ویزای کاری ترکیه می توانید و مهاجرت به این کشور با مشاورین موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *