ترکیه

اقامت ترکیه از طریق پناهندگی

این روزها مهاجرت به کشور اوراسیایی ترکیه از راه های مختلف امکان پذیر می باشد که یکی از آنها مهاجرت به ترکیه از طریق پناهندگی بوده که توصیه نمی شود.

ترکیه از دو بخش تشکیل شده که یک بخش آن معروف به آناتولی یا آسیای کوچک در شمال غرب آسیا و خاورمیانه واقع شده و بخش کوچکی نیز به تراکیه معروف است که در منطقه بالکان در جنوب شرق اروپا قرار دارد. می توان دلیل انتخاب مهاجرت به کشور ترکیه از سوی بسیاری از افراد را هزینه های کم ارز رایج این کشور (لیر) نسبت به دلار و یورو دانست که بسیاری این کشور را برای تحصیل و کار و یا سرمایه گذاری برای اخذ اقامت و پاسپورت انتخاب می کنند. اما متاسفانه این روزها افراد به علت نا آگاهی و مشورت با افرادی که علم مهاجرتی ندارند و اصطلاحا قاچاقچی هستند مسیرهایی مانند مهاجرت به ترکیه از طریق پناهندگی را می شوند؛ که بعضا افراد در این راه جان و مال خود را از دست می دهند. در این میان پیشنهاد موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت این است که افراد حتی الامکان راه های قانونی مهاجرت به کشور ترکیه را انتخاب نمایند که امن ترین راه های مهاجرت هستند و جان و مال افراد با خانواده آنها به خطر نمی افتد.

بررسی میزان مهاجرت به ترکیه از طریق پناهندگی
ترکیه همچنان میزبان بیشترین تعداد پناهجویان در سراسر جهان است، زیرا تعداد آوارگان به اجبار در سراسر جهان به دلیل درگیری، خشونت و آزار و اذیت به رکورد رسیده است. در حال حاضر ترکیه میزبان بیش از 3.6 میلیون پناهنده سوری ثبت نام شده به همراه بیش از 365،000 نفر از سایر ملیت ها می باشد. جمهوری ترکیه یکی از طرفین کنوانسیون پناهندگان 1951 و پروتکل 1967 است و محدودیت جغرافیایی کنوانسیون 1951 را حفظ می کند، بنابراین اسکان مجدد به یک کشور سومی را به عنوان مطلوب ترین راه حل برای پناهندگان که به دلیل حوادثی که در خارج از اروپا رخ داده ، حفظ کرده است.

ترکیه برای ایجاد یک سیستم مؤثر پناهندگی ملی مطابق با استانداردهای بین المللی اصلاحات قانونی و نهادی را انجام داده است. در آوریل 2013، اولین قانون پناهندگی همیشه در ترکیه، قانون خارجی ها و حمایت های بین المللی، توسط پارلمان تصویب شد و در 11 آوریل 2014 به اجرا در آمد. این قانون ستون های اصلی سیستم ملی پناهندگی ترکیه را تشکیل می دهد و اداره کل مدیریت مهاجرت (DGMM) را به عنوان اصلی ترین نهاد مسئول سیاست گذاری و دادرسی برای همه بیگانگان ترکیه تأسیس نمود. ترکیه همچنین مقررات حمایت موقت را در 22 اکتبر 2014 تصویب کرد، که حقوق و تعهدات را به همراه مراحل مربوط به افرادی که در ترکیه حمایت موقت می شوند تعیین می کند.

اسناد حقوقی مربوط به پناهندگان ترکیه
مهم ترین کنواسیون و پروتکل های مربوط به پناهندگی در ترکیهعبارت اند از:

· کنوانسیون 1951 مربوط به وضعیت پناهندگان و پروتکل 1967 آن

· کنوانسیون اروپایی حقوق بشر 1950

· کنوانسیون 1954 در رابطه با وضعیت افراد بدون تابعیت

· کنوانسیون 1961 در مورد کاهش بی تابعیتی

· میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی ، 1966

· کنوانسیون علیه شکنجه و سایر رفتارها و مجازاتهای ظالمانه، غیرانسانی یا تحقیرآمیز ، 1984

· کنوانسیون حقوق کودک

· پروتکل علیه قاچاق مهاجران از طریق زمین ، دریا و هوا ، مکمل سازمان ملل

· کنوانسیون علیه جرایم سازمان یافته فراملی در مورد حقوق افراد معلول

· قانون حمایت های بین المللی از خارجی ها

پناهندگان در ترکیه معمولا از چه کشوری هستند؟
ورود 4 میلیون پناهنده سوری این اواخر جامعه ترکیه را تغییر داده است و پیش بینی می شود سوری ها حداقل برای یک نسل این کار را ادامه خواهند داد. روند سازگاری متقابل ترکیه و سوریه تنها آخرین فصل تحول در جامعه ای است که طی دهه های گذشته دستخوش مهاجرت های داخلی و خارجی قابل توجهی شده است. در سال 1980، اکثریت مشخصی از ترک ها در مناطق روستایی زندگی می کردند، اما امروز جمعیت ترکیه سه چهارم شهری است، پناهندگان سوری نیز این روند را تقویت می کنند، که حدود 96 درصد از آنها در مناطق شهری یا نیمه شهری ساکن هستند.

در حالی که اکثر ترکها امیدوارند که تمام مردم سوریه سرانجام به سوریه بازگردند، این چشم انداز غیر واقعی به نظر می رسد؛ تعداد قابل توجهی از مردم سوریه به احتمال زیاد همچنان برای زندگی در ترکیه باقی خواهند ماند که این موضوع بیشتر جنبه های سیاسی دولت ترکیه را تحت شعاع قرار داده است؛ در واقع، با تکیه بر احساسات عمومی، رهبران ترکیه غالباً اعلام می کنند که در نهایت سوری ها به سوریه باز خواهند گشت.

روند درخواست مهاجرت به ترکیه از طریق پناهندگی
اگرچه بیشتر پناهجویانی که درخواست پناهندگی در ترکیه می کنند از کشورهای غیر اروپایی هستند، اما ابزار الحاق ترکیه به کنوانسیون 1951 برای وضعیت پناهندگان دامنه درخواست این کنوانسیون را برای پناهجویان اروپایی محدود کرده است. در حالی که قانون ترکیه در مورد اتباع بیگانه و حمایت های بین المللی تحولات اساسی را در سیستم پناهندگی این کشور ایجاد کرده ، بیشتر پناهجویان کنونی به جای اینکه به عنوان پناهنده برای حل و فصل مشکلات کشور مبدا خود در ترکیه پذیرفته شوند، تحت “حمایت موقت” برای اسکان در کشور دیگری قرار می گیرند و در مورد هجوم مهاجران از سوریه، مقامات ترکیه همچنین با گذشت سالها حقوق و حمایت های خود را گسترش داده است.

مراحل درخواست عبارت اند از:

· درخواست های مربوط به وضعیت پناهندگی باید به صورت حضوری در دفاتر استانی اداره کل مدیریت مهاجرت ثبت شود.

· برای فرد پناهنده وقت مصاحبه ثبت گردد.

· مقامات پس از اتمام مصاحبه برای متقاضی و سایر اعضای خانواده او یک سند هویتی مربوط به متقاضی و اعضای خانواده او برای حفاظت بین المللی به مدت 6 ماه صادر می کنند.

در برخی شرایط، مانند دادن اطلاعات گمراه کننده به مقامات، منجر به ردی سریع پرونده می شود. طبق شرایط حمایت موقت، مقامات نیازهای اساسی پناهندگان را تأمین می کنند و همچنین خدمات اجتماعی، خدمات ترجمه مدارک هویتی مانند شناسنامه، اسناد مسافرتی، دسترسی به آموزش های ابتدایی و متوسطه و مجوزهای کار را برای افراد تأمین می کنند. متقاضیان حفاظت ممکن است توسط مقامات موظف باشند در مراکز پذیرش معین شده یا در یک مکان خاص زندگی کنند و به روشی خاص یا در فواصل معین به مقامات روند زندگی را گزارش دهند.

راه های قانونی و امن مهاجرت به ترکیه به جای پناهندگی
در گذشته نه چندان دور ، ترکیه در درجه اول به عنوان “یک کشور مهاجر پذیر (یا یک کشور مهاجر فرست) و یک کشور مبدا پناهجویان” در میان مردم شناخته شده. با ظهور قرن جدید، ترکیه شاهد تغییر روند انتخاب مسیرهای مهاجرتی از سوی افراد اعم از مهاجرت تحصیلی ، کاری و سرمایه گذاری با راه اندازی کسب وکار و یا خرید ملک می باشد.

مهاجرت تحصیلی به ترکیه
این روزها ترکیه مقصدی ایده آل برای دانشجویانی که از وضعیت مالی خوبی برخوردار نیستند شده ، مخصوصا تحصیل در رشته های پزشکی و مهندسی این کشور که با برگزاری آزمون هایی مانند yos یا sat برای مقطع کارشناسی و Ales برای کارشناسی ارشد امکان پذیر است.

مهاجرت کاری به ترکیه
برای مهاجرت کاری به ترکیه افراد باید یک مجوز کار از سوی یک کارفرمای ترک داشته باشند که از آن ها دعوت به همکاری کرده باشد. قطعا این روند به صورت نوشتاری آسان خواهد بود اما در عمل دارای شرایط دشوار هم برای کارفرما در ترکیه و هم برای فرد خارجی هست، پیشنهاد موسسه ما این است که افراد با یادگیری زبان ترکی برای کالج زبان ترکی در ترکیه اقدام کنند و حتی الامکان به زبان انگلیسی نیز مسلط باشند زیرا شرکت ها در کشور ترکیه افراد دو یا سه زبانه را راحت استخدام می کند.

برای اطلاعات بیشتر نسبت به راه های قانونی مهاجرت به کشور ترکیه و دانش از مدارک مورد نیاز با کارشناسان ارشد ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *