مهاجرت سرمایه گذاری در ترکیه

اقامت ترکیه از طریق ثبت شرکت

اقامت ترکیه از طریق ثبت شرکت

یکی از راه های مهاجرت آسان به ترکیه و اخذ سریع اقامت این کشور برای متقاضیان خارجی، اقامت ترکیه از طریق ثبت شرکت می باشد. اقامت ترکیه از طریق ثبت شرکت با عنوان روادید اقامت تجاری از نوع اقامت کوتاه مدت و یک ساله می باشد. اگر شما سرمایه گذار یا کارآفرین ایرانی می باشید و به دنبال ثبت شرکت در کشور ترکیه هستید، به شرط تامین کلیه شرایط لازم، به شما روادید اقامت تجاری ترکیه اعطاء می گردد. برای اخذ این نوع روادید، شما بایستی قبل از اتمام اعتبار ویزای خود نسبت به تهیه مدارک و تعیین تاریخ مصاحبه خود اقدام نمائید.

اصولا، متقاضیان خارجی که قصد مهاجرت به ترکیه و زندگی در این کشور را دارند، نیازمند دریافت روادید اقامت ترکیه Ikamet می باشند. بدین ترتیب بر حسب مدت زمان اقامت متقاضی به روادید اقامت کوتاه مدت و بلند مدت تقسیم می شود. روادید اقامت ترکیه از طریق ثبت شرکت که موضوع محوری این مقاله می باشد. با وجود این فرآیند آسان اخذ اقامت ترکیه از طریق ثبت شرکت، انجام موفق این فرآیند مستلزم مشاوره با کارشناسان ارشد مهاجرتی موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت می باشد.

انواع ساختار شرکت در ترکیه

پروسه ثبت شرکت در ترکیه یک فرآیند کاملا ساده ای می باشد که شامل سیر مراحل قانونی مختلف می باشد. اولین مرحله از این پروسه، آشنایی با قوانین ساختار شرکت ها در ترکیه می باشد. کارآفرینان ایرانی که مایل به سرمایه گذاری در ترکیه می باشند بایستی بدانند که اخیرا قوانین ثبت شرکت در ترکیه با تصویب قانون تجاری جدید ترکیه که از یک جولای سال 2012 لازم الاجرا شده است، تغییر کرده است.

قانون تجاری جدید اشکال شرکت های حقوقی ترکی زیر را به رسمیت می شناسد:

 • شرکت های با تعهد محدود
 • شرکت های سهامی مشترک
 • شرکت های سهامی مختلط
 • شرکت های گروهی
 • شرکت های تعاونی

در بخش های بعدی به بررسی هر یک از شرکت های مذکور می پردازیم.

اقامت از طریق ثبت شرکت با تعهد محدود در ترکیه

این نوع شرکت، با علامت اختصاری LS در ترکیه، مستلزم حداقل یک عضوی می باشد. از این رو بایستی حداقل سرمایه سهام که حدود 10000TRY (لیر) معادل 3300€ (یورو) است را داشته باشند. حداکثر تعداد کل سهامداران شرکت حدود 50 نفر می باشد. از لحاظ مدیریتی، LS حداقل بایستی یک مدیر مستقل داشته باشد. با این همه، وجود شورای مدیران هم مجاز می باشد. قانون تجاری جدید ترکیه همچنین به شرکت های با مسئولیت محدود اجازه می دهد تا وب سایت های خود را داشته باشند. قوانین مربوط به سرمایه گذاری در ترکیه به طور کامل در مقاله مذکور شرح داده است.

اقامت از طریق ثبت شرکت سهامی مشترک در ترکیه

A.S (شرکت سهامی مشترک) مستلزم وجود حداقل یک سهامدار می باشد. شرکت سهامی مشترک ممکن است به 2 صورت بسته یا باز باشد. شرکت سهامی مشترک بسته بایستی حداقل سرمایه سهام 50000TRY (لیر) و شرکت سهامی مشترک باز حداقل 50000TRY (لیر) و سرمایه ثبت شده TRY100000 (لیر) را تهیه نمایند. شرکت سهامی مشترک باز دارای حق معامله در بازار سهام را از طریق سهام خود دارد، در حالی که شرکت دوم مجاز به این کار نیست.

اقامت از طریق ثبت شرکت سهامی مشترک در ترکیه

شرکت سهامی مختلط و گروهی در ترکیه

این نوع شرکت با عنوان Comandite company همانند نوع شرکت محدود در کشورهای دیگر عمل می کند. همچنین بایستی توسط سهامداران یا شرکای با تعهد محدود که تعهد آنها محدود به اصل سرمایه اولیه می باشد، ثبت گردد. تعریف حداقل سرمایه سهام برای این نوع شرکت تجاری، ضرورتی ندارد. از این رو تعهد نسبت به بدهی شرکت برای کلیه سهامداران شرکت به یک اندازه نمی باشد. بر طبق اساسنامه شرکت، برخی از سهامداران ممکن است که تعهد محدود و برخی ها نیز ممکن است کاملا متعهد باشند.

شرکت گروهی با حداقل سرمایه سهام می باشد که به همراه فعالیت های تجاری به عنوان یک شرکت تشکیل و ثبت می گردد. تعهد اعضا در قبال شرکت محدود به سهم در سرمایه شرکت می باشد. کلیه سهامداران شرکت گروهی بایستی جزء اشخاص حقیقی باشند. اطلاع از شرایط مهاجرت به ترکیه نیز می توانید در خصوص شروع ثبت شرکت و اخذ اقامت این کشور موثر باشد.

مراحل اقامت ترکیه از طریق ثبت شرکت

به منظور ثبت شرکت در ترکیه، 4 مرحله اصلی وجود دارد که شما به عنوان کارآفرین خارجی بایستی آن مراحل را طی نمائید:

در مرحله اول از فرآیند ثبت شرکت و پس از تدوین و امضاء اساسنامه شرکت، مدارک همراه با توشیح مدیران و دفاتر تجاری شرکت بایستی رسما ثبت شود. لازم به یادآوری است که اساسنامه شرکت باید به لحاظ قانونی تایید و از بند 279 قانون تجاری ترکیه پیروی نماید. حدود 0.04% از سرمایه بایستی در اداره رقابت پس انداز شود. همچنین حداقل سرمایه سهام بایستی در بانک پس انداز شود، در این صورت بانک گواهی سپرده سرمایه را صادر می نماید.

پس از آن، متقاضی بایستی از مقررات و شرایط اداره ثبت تجاری تبعیت کند. همچنین فرم تفاهنامه شرکت، نامه تعهدی و گزارش ثبت اداره را به صورت پرونده ارائه دهد. در مرحله آخر، شرکت بایستی برای پرداخت مالیات ثبت نام نماید و شماره VAT خود را از ادارات مالیاتی ترکیه اخذ کند. لازم به ذکر است که کلیه مراحل فقط یک بار انجام می شود. بنابرین، تهیه مدارک و اسناد صحیح در هر مرحله جزء ضروریات ثبت شرکت در ترکیه محسوب می شود.

مدارک لازم جهت ثبت شرکت در ترکیه

بسیاری از هموطنان ایرانی به منظور انجام کسب و کار، تحصیل، تجارت و سایر موارد عازم کشور ترکیه می شوند. یکی از راه های مهاجرت آسان و اخذ اقامت ترکیه از طریق ثبت شرکت می باشد. اما برای ثبت شرکت در ترکیه، چه مدارکی لازم می باشد؟

شما برای انجام ثبت شرکت در ترکیه بایستی مدارک زیر را به اداره ثبت شرکت ترکیه تحویل دهید:

 • 4 کپی و اصل اساسنامه شرکت با امضاء موسسان قبل از ثبت در اداره ثبت شرکت یا دفترخانه اسناد رسمی
 • به ازای هر سهامدار حقیقی، 2 کپی از پاسپورت
 • به ازای هر سهامدار حقوقی، گواهی فعالیت شرکت حقوقی،
 • 4 قطعه عکس رنگی4×3
 • تنظیم و تدوین برنامه تجاری یا Business Plan
 • یک کپی از مدارک هویتی محضری مدیران شرکت
 • 2 کپی از اظهارنامه امضاء محضری
 • تعیین تیم مدیریت و آدرس دفتر شرکت در ترکیه
 • اخذ شماره مالیاتی VAT

روش اقامت ترکیه از طریق ثبت شرکت

کلیه شهروندان غیر ترک که علاقه مند مهاجرت به ترکیه و اخذ اقامت این کشور به مدت بیش از 90 روز ( یعنی طولانی تر از مدت اعتبار ویزای توریستی) می باشند، می توانند اقامت کوتاه مدت ترکیه را اخذ نمایند. بر اساس بندهای 28 و 29 قانون مربوط به شهروندان خارجی و حفاظت بین المللی، کارآفرینان خارجی می توانند برای ثبت شرکت در ترکیه از روادید اقامت یک تا 2 ساله بهره مند شوند. اخذ اقامت ترکیه از طریق ثبت شرکت مستلزم دریافت دعوت نامه یا مدارک مشابه می باشد.

شما با اخذ اقامت ترکیه از طریق ثبت شرکت از امتیازاتی همانند مسافرت خارجی بدون ویزا، امکان تبدیل اقامت موقتی به پاسپورت ترکیه ای پس از 5 سال، بهره مندی خود و اعضای خانواده از خدمات دولتی رایگان و سایر موارد برخوردار خواهید شد. اگر شما هم نیازمند اطلاعات بیشتر راجع به مشاوره های اقامتی ترکیه می باشید، می توانید با وکلای باتجربه ما در تماس باشید. وکلا و کارشناسان ارشد موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت می توانند بسته های مشاوره تخصصی را در اختیار متقاضیان مهاجرت به ترکیه و ثبت شرکت در این کشور قرار دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :