ترکیه

اقامت ترکیه از طریق ثبت شرکت

یکی از راههای مهاجرت آسان به ترکیه و اخذ سریع اقامت این کشور، ” اقامت ترکیه از طریق ثبت شرکت ” می باشد. اقامت ترکیه از طریق ثبت شرکت با عنوان روادید اقامت تجاری از نوع اقامت کوتاه مدت و 1 ساله می باشد. اگر شما سرمایه گذار یا کارآفرین ایرانی می باشید و به دنبال ثبت شرکت در کشور ترکیه هستید به شرط تامین کلیه شرایط لازم، به شما روادید اقامت تجاری ترکیه اعطا می گردد. برای اخذ این نوع روادید، شما بایستی قبل از اتمام اعتبار ویزای تان نسبت به تهیه مدارک و تعیین تاریخ مصاحبه خود اقدام نمائید.

اصولا، متقاضیان خارجی که قصد مهاجرت به ترکیه و زندگی در این کشور را دارند، نیازمند دریافت روادید اقامت ترکیه Ikamet می باشند که بر حسب مدت زمان اقامت متقاضی به روادید اقامت کوتاه مدت و بلند مدت تقسیم می شود. روادید اقامت ترکیه از طریق ثبت شرکت که موضوع محوری این مقاله می باشد، از نوع روادید اقامت تجاری Business Residence Permit بوده و از نظر مدت زمان اقامت در ترکیه جزو اقامت های کوتاه مدت محسوب می شود.

اخذ اقامت ترکیه از طریق ثبت شرکت فرآیندی ساده دارد. ابتداء، شما به عنوان سرمایه گذار یا کارآفرین ایرانی بایستی از مقررات مربوط به ثبت شرکت، انواع ساختار شرکتها و مراحل و مدارک مورد نیاز جهت ثبت شرکت در ترکیه مطلع باشید. همچنین، شما بایستی مفهوم اقامت ترکیه و نحوه اخذ آنرا نیز بدانید. اما با وجود این فرآیند آسان اخذ اقامت ترکیه از طریق ثبت شرکت، انجام موفق این فرآیند مستلزم مشاوره با کارشناسان ارشد مهاجرتی موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت می باشد که با سالها تجربه موفق در زمینه اخذ اقامت ترکیه، قادرند هموطنان عزیز را به بهترین نحو ممکن راهنمائی کنند.

انواع ساختار شرکت در ترکیه
پروسه ثبت شرکت در ترکیه یک فرآیند کاملا ساده ای می باشد که شامل سیر مراحل قانونی مختلف می باشد. اولین مرحله از این پروسه، آشنایی با قوانین ساختار شرکتها در ترکیه می باشد. کارآفرینان ایرانی که مایل به سرمایه گذاری در ترکیه می باشند بایستی بدانند که اخیرا قوانین ثبت شرکت در ترکیه با تصویب قانون تجاری جدید ترکیه که از 1 جولای سال 2012 لازم الاجرا شده است، تغییر کرده است. قانون تجاری جدید اشکال شرکتهای حقوقی ترکی زیر را به رسمیت می شناسد:

• شرکت های با تعهد محدود،

• شرکت های سهامی مشترک،

• شرکت های سهامی مختلط،

• شرکت های گروهی،

• شرکت های تعاونی.

1.شرکت با تعهد محدود در ترکیه
این نوع شرکت، با علامت اختصاری LS در ترکیه، مستلزم حداقل یک عضوی می باشد که بایستی حداقل سرمایه سهام 10000 TRY (حدود 3300 EURO) داشته باشد. حداکثر تعداد کل سهامداران شرکت 50 نفر می باشد. از لحاظ مدیریتی، LS حداقل بایستی یک مدیر مستقل داشته باشد. با این همه، وجود شورای مدیران هم مجاز می باشد. قانون تجاری جدید ترکیه همچنین به شرکت های با مسئولیت محدود اجازه می دهد تا وب سایت های خودشان را داشته باشند.

2.شرکت سهامی مشترک در ترکیه
A.S (شرکت سهامی مشترک) مستلزم وجود حداقل یک سهامدار می باشد. شرکت سهامی مشترک ممکن است به دو صورت بسته یا باز باشد. شرکت سهامی مشترک بسته بایستی حداقل سرمایه سهام 50.000 TRY و شرکت سهامی مشترک باز حداقل 50.000 TRY و سرمایه ثبت شدهTRY 100000را تهیه نمایند. شرکت سهامی مشترک باز دارای حق معامله در بازار سهام را از طریق سهام اش دارد، در حالی که شرکت دوم مجاز به این کار نیست.

3.شرکت سهامی مختلط در ترکیه
این نوع شرکت با عنوان Comandite company همانند نوع شرکت محدود در کشورهای دیگر عمل می کند و می بایستی که توسط سهامداران یا شرکای با تعهد محدود که تعهدشان محدود به اصل سرمایه اولیه می باشد، ثبت گردد. تعریف حداقل سرمایه سهام برای این نوع شرکت تجاری، ضرورتی ندارد و تعهد نسبت به بدهی شرکت برای کلیه سهامداران شرکت به یک اندازه نمی باشد. بر طبق اساسنامه شرکت، برخی از سهامداران ممکن است که تعهد محدود و برخی ها نیز ممکن است کاملا متعهد باشند.

4.شرکت گروهی ترکیه
این نوع شرکت یک شکلی از شرکت تشکیل شده با حداقل سرمایه سهام می باشد، که به همراه فعالیت های تجاری به عنوان یک شرکت تشکیل و ثبت می گردد. تعهد اعضا در قبال شرکت محدود به به سهم شان در سرمایه شرکت می باشد. کلیه سهامداران شرکت گروهی بایستی جزو اشخاص حقیقی باشند.

مراحل ثبت شرکت در ترکیه
به منظور ثبت شرکت در ترکیه، 4 مرحله اصلی وجود دارد که شما به عنوان کارآفرین خارجی بایستی آن مراحل را طی نمائید:

1. در مرحله اول از فرآیند ثبت شرکت و پس از تدوین و امضاء اساسنامه شرکت، مدارک همراه با توشیح مدیران و دفاتر تجاری شرکت می بایستی رسما ثبت شود. لازم به یادآوری است که اساسنامه شرکت باید به لحاظ قانونی تایید و از بند 279 قانون تجاری ترکیه پیروی نماید.

2. 0.04% از سرمایه بایستی در اداره رقابت پس انداز شود و حداقل سرمایه سهام بایستی در بانک پس انداز شود، در این صورت بانک گواهی سپرده سرمایه را صادر می نماید.

3.پس از آن، متقاضی می بایستی از مقررات و شرایط اداره ثبت تجاری تبعیت کرده و فرم تفاهنامه شرکت، نامه تعهدی، و گزارش ثبت اداره را به صورت پرونده ارائه دهد.

4.در مرحله آخر، شرکت بایستی برای پرداخت مالیات ثبت نام نماید و شماره VAT خود را از ادارات مالیاتی ترکیه اخذ نموده و در اداره تامین اجتماعی نیز ثبت نام نماید- لازم به ذکر است که کلیه مراحل فقط یکبار انجام می شود. بنابرین، تهیه مدارک و اسناد صحیح در هر مرحله جزو ضروریات ثبت شرکت در ترکیه محسوب می شود.

مدارک لازم جهت ثبت شرکت در ترکیه
بسیاری از هموطنان ایرانی به منظور انجام کسب و کار، تحصیل، تجارت و … عازم کشور ترکیه می شوند. یکی از راههای مهاجرت آسان به ترکیه و اخذ اقامت این کشور از طریق اقامت ترکیه از طریق ثبت شرکت می باشد. اما برای ثبت شرکت در ترکیه، چه مدارکی لازم می باشد؟ شما برای انجام ثبت شرکت در ترکیه می بایستی مدارک زیر را به اداره ثبت شرکت ترکیه تحویل دهید:

• 4 کپی و اصل اساسنامه شرکت با امضای موسسان قبل از ثبت در اداره ثبت شرکت یا دفترخانه اسناد رسمی،

• به ازای هر سهامدار حقیقی، 2 کپی از پاسپورتشان،

• به ازای هر سهامدار حقوقی، گواهی فعالیت شرکت حقوقی،

• 4 قطعه عکس رنگی4×3،

• تنظیم و تدوین برنامه تجاری یا Business Plan،

• 1 کپی از مدارک هویتی محضری مدیران شرکت،

• 2 کپی از اظهارنامه امضاء محضری،

• تعیین تیم مدیریت و آدرس دفتر شرکت در ترکیه،

• اخذ شماره مالیاتی VAT.

روش اقامت ترکیه از طریق ثبت شرکت
یکی از راههای سریع اخذ اقامت ترکیه ، اقامت ترکیه از طریق ثبت شرکت می باشد.کلیه شهروندان غیر- ترک که علاقه مند مهاجرت به ترکیه و اخذ اقامت این کشور به مدت بیش از 90 روز ( یعنی طولانی تر از مدت اعتبار ویزای توریستی) می باشند، می توانند اقامت کوتاه مدت ترکیه را اخذ نمایند.

بر اساس بندهای 28 و 29 قانون مربوط به شهروندان خارجی و حفاظت بین المللی، کارآفرینان خارجی می توانند برای ثبت شرکت در ترکیه از روادید اقامت 1 تا 2 ساله بهره مند شوند. اخذ اقامت ترکیه از طریق ثبت شرکت مستلزم دریافت دعوت نامه یا مدارک مشابه می باشد. شما با اخذ اقامت ترکیه از طریق ثبت شرکت از امتیازاتی همانند مسافرت خارجی بدون ویزا، امکان تبدیل اقامت موقتی تان به پاسپورت ترکیه ای پس از 5 سال، بهره مندی خود و اعضای خانواده از خدمات دولتی رایگان و … برخوردار می شوید.

در پایان، اگر شما هم نیازمند اطلاعات بیشتر راجع به مشاوره های اقامتی ترکیه می باشید، شما می توانید با وکلای باتجربه ما در تماس باشید. وکلا و کارشناسان ارشد موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت می توانند بسته های مشاوره تخصصی را در اختیار متقاضیان مهاجرت به ترکیه و ثبت شرکت در این کشور قرار دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *