چین

افتتاح حساب در چین

بدون شک برای افرادی که قصد مهاجرت یا دریافت اقامت در کشور چین را دارند اولین و مهم ترین گام، افتتاح حساب بانکی در چین است. با توجه به تحریم های جهانی علیه کشورمان، برای ایرانیانی که قصد سفر به کشورهای خارجی و به خصوص چین را دارند، افتتاح حساب بانکی در این کشور یک امتیاز به شمار می رود. تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در این مقاله سعی داشته تا تمامی موارد مرتبط با افتتاح حساب بانکی در چین اعم از شرایط و نحوه افتتاح حساب بانکی و بانک های معتبر در چین را به صورت کامل تشریح کند.

شرایط افتتاح حساب بانکی در چین
به طور کلی افتتاح حساب بانکی در چین پیچیدگی خاصی ندارد ولی این فرایند زمانبر است. نکته اصلی یافتن شعبه بانکی در چین است که تجربه کار با خارجی ها را داشته و خواستار پذیرش ویزای خاص یا اجازه اقامت شما باشد. البته در این بین برای افرادی که قصد تاسیس شرکت در چین یا تجارت با این کشور را دارند انتخاب بانک مناسب تاثیر زیادی در روند کاری آنان دارد و با افتتاح حساب یک فرد خارجی عادی متفاوت است. همانند افتتاح حساب بانکی در هر جای دنیا، برای افتتاح حساب ابتدا از شما این سوال را می پرسند که هدف شما از افتتاح حساب بانکی در چین چیست؟ هدف از این سوال جلوگیری از پولشویی است که به دو طریق می‌ توان به آن پاسخ داد:

• اگر با ویزای کار چین، کار می کنید ارائه دلیل برای افتتاح حساب بانکی آسان است. حتی اگر حقوق شما از طریق بانک پرداخت نشود می توانید بگویید که می خواهید پس انداز خود را در بانک آنها نگه دارید.

• اگر ویزای توریستی یا تجاری دارید برای زمانی که درآمدی در چین ندارید باید دلیل قانع کننده جهت افتتاح حساب بانکی در چین داشته باشید.

همانطور که سفر به کشور چین بدون دانستن زبان رسمی چین امکان پذیر است، افتتاح حساب بانکی در چین نیز به همین روش میسر می باشد. دلیل افتتاح حساب باید متناسب با شرایط افراد باشد که در زیر به چند مورد اشاره کرده ایم:

• می خواهید از اپلیکیشن های WeChat و AliPay برای رزرو تاکسی، تحویل غذا، اجاره دوچرخه و غیره استفاده کنید.

• می خواهید برای پرداخت هزینه های زندگی یا سایر هزینه های خود از خارج از چین، هزینه مالی دریافت کنید.

• اتباع آمریکایی دارای ویزای توریستی یا تجاری ملزم هستند که دلیل بسیار قانع کننده ای برای افتتاح حساب بانکی در چین داشته باشند.

انواع حساب بانکی در چین
قوانین چین به بانک ها این اجازه را می دهد تا سوابق اتباع خارجی را برای افتتاح حساب بانکی در این کشور بررسی کنند. حتی اگر یک فرد خارجی بتواند حساب بانکی افتتاح کند، ممکن است حساب وی تمام ویژگی های حساب بانکی را نداشته باشند. در چین حساب های بانکی متفاوتی وجود دارد که در جدول زیر به معرفی آنها پرداخته ایم.

نوع حساب بانکی/ معرفی حساب
حساب RMB/ حساب استانداردی است که شهروندان چینی از آن استفاده می کنند. همه اتباع خارجی مجاز به افتتاح حساب RMB نیستند و به عوامل مختلفی از جمله ملیت فرد خارجی، محل اقامت و نوع بانک بستگی دارد.
حساب غیر مقیم/ اداره مبادلات ارزی چین از سال 2009 به بانک ها اجازه می دهد تا برای اتباع خارجی حساب ارزی افتتاح کنند که حساب غیر مقیم نام دارند.
حساب دریایی/ موسسات بانکی خارج از چین می توانند حساب های بانکی خارج از کشور را افتتاح کنند. بر اساس قوانین چین اینگونه حساب ها چهار مزیت اصلی دارند که عبارتند از:
محرمانه بودن اطلاعات صاحب حساب
استقلال بیشتر برای معاملات
معاف از مالیات بر سود
سهولت در انتقال وجوه
حساب بانکی هنگ کنگ/ اداره پولی هنگ کنگ مسئول نظارت بر این حساب ها است و برای این مسئولیت رویکرد سختگیرانه ای را در پیش گرفته است. آیین نامه های اعمال شده برای این حساب ها، همکاری مالیاتی OECD و لیست سیاه FATF است که برای محدود کردن پولشویی و فرار مالیاتی در سراسر جهان ایجاد شده اند.
حساب بانکی خارج از کشور/ صاحب اینگونه حساب ها ساکن کشوری دیگر است و بانک هایی که این نوع حساب ها را ارائه می دهند ممکن است در زمان افتتاح حساب، نیازی به حضور فیزیکی متقاضی نداشته باشند. این حساب ها معاملات بین المللی نامحدودی را در اختیار دارندگان حساب قرار می دهد.

بانک های چینی جهت افتتاح حساب
در چین بانک های بسیاری برای افتتاح حساب پیدا می شود و برای افرادی که قصد افتتاح حساب در این کشور را دارند ابتدا بهتر است با بهترین بانک های چین آشنا شوند. 10 بانک برتر چین که بر اساس ارزش دارایی های آن ها در سال 2020 رتبه بنده شده اند را در نمودار زیر آورده ایم.

بانک های برتر چین

مراحل و مدارک لازم برای افتتاح حساب بانکی در چین
مراحل افتتاح حساب بانکی در چین را می توان به طور خلاصه در 5 مرحله به شرح ذیل به شمار آورد:

✓ انتخاب بانک در چین

✓ آماده سازی مدارک لازم

✓ اطلاع از جزییات خدمات بانک مورد نظر

✓ اطلاع از قوانین مالیات در چین و کارمزد خدمات بانکی

✓ امضای قرارداد و استفاده از حساب بانکی

همانند افتتاح حساب در هر کشوری، برای افتتاح حساب بانکی در چین نیز مدارکی مورد نیاز است که بسته به نوع بانک ها این مدارک متفاوت می باشند ولی به طور معمول مدارک زیر برای این کار لازم می باشند.

✓ اثبات اینکه کسب و کار شما به درستی ثبت شده است. به عنوان مثال داشتن پروانه کسب معتبر، گواهینامه های ثبت مالیات و اساسنامه (برای حساب های تجاری)

✓ لیست اسامی مدیران و جزییات شرکت (برای حساب های تجاری)

✓ ارائه مدارک هویتی نمایندگان قانونی شرکت

✓ بسته به نوع حساب، باید هدف از افتتاح حساب را اعلام نمایید

در صورتی که قصد افتتاح حساب در چین را دارید و یا می خواهید سفر یا مهاجرت به چین داشته باشید، وکلای موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت می توانند شما را یاری کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *