ترکیه

افتتاح حساب در ترکیه

یکی از موضوعات بسیار مهم و کاربردی برای مهاجرت به ترکیه ، افتتاح حساب بانکی در ترکیه می باشد. در واقع، یکی از اولین مواردی که هر مهاجر خارجی بایستی به محض ورود به ترکیه انجام دهد، افتتاح حساب بانکی در این کشور می باشد. خبر خوش به متقاضیان این است که افتتاح حساب بانکی در کشور ترکیه یک کار نسبتا آسان و ساده می باشد، اما به شرطی که کلیه شرایط و مدارک لازم برای این کار را در اختیار داشته باشند. در رابطه با افتتاح حساب در کشور ترکیه ممکن است موارد زیر جزو سوالات متقاضیان مسافرت به ترکیه نبز باشد:

• بهترین بانک های ترکیه برای افتتاح حساب بانکی کدامند؟

• برای افتتاح حساب بانکی در ترکیه چه مدارکی لازم است؟

• آیا امکان باز کردن حساب بانکی برای افراد غیر مقیم در ترکیه وجود دارد؟

• چگونه می توان از پرداخت هزینه های تبدیل ارز به هنگام انتقال ارز بین المللی در ترکیه خودداری کرد؟

اینها نمونه سوالات کلیدی و مهمی است که ما در این مقاله مفصلا به ارائه توضیحات مفصل در این خصوص می پردازیم. پس توصیه می شود که علاقه مندان و متقاضیان مسافرت به ترکیه جهت تکمیل اطلاعات خود مقاله حاضر که توسط مشاورین موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت نگارش شده است را تا پایان مطالعه نمایند.

چرا مهاجرت به ترکیه ؟
همه ساله ترکیه به دلیل جاذبه های گردشگری، فرهنگی و اقتصادی خود شاهد ورود میلیونها شهروند خارجی است؛ بخش زیادی از این مسافران خارجی به ترکیه را نیز هموطنان ایرانی تشکیل می دهند. معمولا ایرانی ها عمدتا با اهداف توریستی، کاری و یا تحصیلی به ترکیه مسافرت می کنند اما در این میان عده ای نیز به دنبال اخذ اقامت این کشور از طریق گزینه سرمایه گذاری در ترکیه هستند. دلایل زیادی برای مهاجرت و اخذ اقامت (Ikamet Izini) این کشور وجود دارد، اما از دلایل و امتیازات مهم برای مهاجرت به ترکیه در سال 2019 می توان به موارد زیر اشاره کرد:

✓ حق زندگی و کار در ترکیه به مدت حداقل 2 سال

✓ امکان به همراه آوردن اعضای خانواده

✓ اجتناب از ریپورت به خاطر ویزای با اعتبار تمام شده

✓ امکان تحصیل، کار و سرمایه گذاری در ترکیه

✓ امکان اخذ اقامت دائم ترکیه پس از اقامت 8 ساله

✓ امکان اخذ اقامت ترکیه از طریق ازدواج

✓ امکان دریافت پاسپورت ترکیه پس از اقامت 5 ساله

✓ مسافرت بدون ویزا به بیش از 70 کشور جهان

✓ نزدیکی به ایران و فرآیند سریع و آسان مهاجرتی

✓ تابعیت دوگانه (دریافت پاسپورت ترکیه همزمان با حفظ پاسپورت ایرانی)

بهترین بانک های ترکیه برای افتتاح حساب
بانک هایی که در زیر معرفی می شود در کل کشور ترکیه دارای شعبه هستند. بنابراین کار بانکی مهاجران خارجی را آسانتر می کنند :

1- Yapi Kredi Bankasi-Koçbank : این بانک یکی از اولین بانک ها در ترکیه، که تجارت خارجی انجام داده است. بانک مذکور گزینه های خدماتی مختلفی را برای شهروندان خارجی ارائه می کند؛ از جمله این خدمات می توان به افتتاح حساب بانکی در ترکیه، پرداخت قبوض، پرداخت های اجاره بها، نقل و انتقال پول و از همه مهمتر بانکداری الکترونیک می باشد.

2- Tϋrkiye iş Bankasi (Isbank) : ایش بانک بزرگترین بانک و اولین بانک افتتاحی ترکیه محسوب می شود. از جمله امتیازات ایش بانک در ترکیه داشتن شعبه های مختلف انگلیسی زبان برای خدمات دهی به خارجی ها می باشد. خدمات بانکداری آنلاین، کارمندان مسلط به زبان انگلیسی، نقل و انتقال پول، ردیابی پرداخت ها و … از جمله خدمات ایش بانک به خارجی هاست.

3- HSBC : شعبه های بانک HSBC در سراسر کشور ترکیه موجود هستند. این بانک گزینه راحتی برای شهروندان ایرانی دارای یک حساب بانکی در ایران می باشد. کارکنان انگلیسی زبان همیشه در بانک وجود دارد، همچنین از دیگر خدمات این بانک نیز می توان به شروع آنلاین فرآیند درخواست افتتاح حساب بانکی، حساب های HSBC Advance, Premier و نیز Credit Card، بانکدارای تجاری و بانکدارای آنلاین 7/24 اشاره کرد.

شرایط افتتاح حساب بانکی در ترکیه
افتتاح حساب بانکی در ترکیه برای دانشجویان، کارگران، سرمایه گذاران و کارآفرینان جزو اولویت های اول به هنگام ورود به این کشور محسوب می شود. از ساده ترین امور روزمره همانند خرید میوه و غذا، اخذ قرارداد موبایل و دسترسی به اینترنت گرفته تا پیچیده ترین امور شامل ثبت شرکت و انجام بیزینس نیازمند افتتاح حساب بانکی در کشور ترکیه است. لازم است بدانید که شرط داشتن ویزای اقامت برای گشودن حساب بانکی در کشور ترکیه صرفا برای ارز ترکیه می باشد، بنابراین شرط زندگی در ترکیه برای باز کردن حساب ارز خارجی کاملا منتفی است. پس گزینه باز کردن حساب بانکی از خارج برای متقاضیان وجود دارد، اما این امر به نوع حساب بانکی بستگی دارد.

اما ابهام دیگر درباره باز کردن حساب بانکی برای افراد غیر مقیم می باشد؛ این کار به واقع کار مشکل اما امکانپذیری در ترکیه است. در صورت پس انداز وجوه نقدی بسیار بالا، مطمئنا بانک ترکیه به متقاضیان کمک می کند، اما نکته ای که نباید از آن غافل شد این است که به هنگام باز کردن حسابی نزد بانک های ترکیه حتما مفاد و شرایط عقد قرارداد با بانک را مطالعه نمایید. شرایط اصلی افتتاح حساب بانکی در ترکیه 2019 از قرار ذیل می باشد :

شرط اصلی افتتاح حساب بانکی/ داشتن شماره شناسه مالیاتی ترکیه
مدت زمان رسیدگی/ بستگی به بانک دارد، ولی دریافت کارت بانکی معمولا بیش از چند هفته نمی باشد
گزینه درخواست آنلاین/ وجود دارد
انواع حساب بانکی/ حساب جاری، حساب شراکتی، حساب طلایی جاری و …
نرخ سود بانکی/ 19.75%

مدارک لازم برای افتتاح حساب بانکی در ترکیه
در ابتدا باید خدمت هموطنان عزیز متذکر شد که شرایط هر بانک ترکیه برای افتتاح حساب بانکی در این کشور متفاوت از دیگری است، اما در مجموع و با توجه به روال کاری بانک ها در ترکیه، انتظار می رود بانک های ترکیه مدارک زیر را از کلیه متقاضیان درخواست نمایند:

• تکمیل حداقل یک فرم شناسائی به همراه امضاء (شامل مشخصات کارت شناسائی، پاسپورت و شناسنامه)

• شماره مالیاتی ترکیه (TTN) (نکته مهم: شماره شناسه مالیاتی از اداره دارایی و مالیات ترکیه اخذ خواهد شد)

• مدرک اثبات کننده سکونت در ترکیه شامل اجاره نامه یا قبوض خدمات شهری

• ویزای اقامتی که از موارد اختیاری است (ارائه این مدرک به بانک مورد نظر بستگی دارد)

هزینه های افتتاح حساب بانکی در ترکیه
بحث هزینه ها و شارژهای اخذ شده توسط بانک های ترکیه نیز مبحث مهمی است که بایستی به آن توجه کرد. معمولا بانک های ترکیه در قبال ارائه خدمات مالی و بانکداری از مشتریان خود وجوهی را به عنوان حق الزحمه دریافت می کنند که در بین بانک های مختلف متفاوت است. مسئله دیگر در این باب هزینه دریافتی بابت هر بار دریافت وجوه نقدی از ATM ها در ترکیه است؛ برای اجتناب از این مسئله توصیه می شود که بانکی را با شبکه ATM مناسب و مقرون به صرفه انتخاب کنید.

مورد آخر در خصوص اخذ هزینه تبدیل ارزی بابت انتقال پول بین بانکی است. برای اجتناب از این امر در انتقالات پول بین المللی حتما از سامانه Transferwise استفاده نمایید. این سامانه انتقال پول بین بانکی را با نرخ مبادله ای واقعی انجام می دهد.

در این مقاله تلاش شد که تمامی جزئیات مربوط به باز کردن حساب بانکی در کشور ترکیه به عرض هموطنان عزیز رسانده شود. عزیزان متقاضی مهاجرت به کشور ترکیه می توانند با انجام مشاوره های حرفه ای با کارشناسان حقوقی و مهاجرتی موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت یک مهاجرت آسان و سریعی را تجربه کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *