چین

اعزام دانشجو به چین

چین با داشتن دانشگاه های با کیفیت در رده های بالا سبب تقاضای زیاد اعزام دانشجو به این کشور شده است. متقاضان تحصیل در کشور چین می توانند به دو زبان چینی یا انگلیسی به تحصیل مشغول شوند. امروزه چین یکی از ابر قدرت های جهان در زمینه تجارت ، صنعت و اقتصاد از نظر علمی نیز جایگاه مناسبی برای خود دست و پا کرده است. دولت چین با برقراری شرایط مناسب جهت اعزام دانشجو به چین و در اختیار داشتن بیش از 38 میلیون دانشجو در دانشگاه های متعدد خود، یکی از بزرگترین نظام آموزشی جهان را در اختیار دارد. همچنین دولت چین با دادن بورسیه به متقاضیان مهاجرت تحصیلی در رشته هایی نظیر مهندسی، حقوق، اقتصاد، حقوق مدنی و دیگر رشته ها شرایط اعزام دانشجو به چین را آسان تر کرده است.

مانند بسیاری دیگر از کشورها جهت تحصیل و اعزام دانشجو به چین، دانشجویان نیازمند اخذ ویزای تحصیلی می باشند. دانشگاه های چین با در اختیار داشتن امکاناتی مناسب مانند خوابگاه های استاندارد، امکانات ورزشی، سالن های مطالعه و در اختیار قرار دادن منابع بی شمار به دانشجویان خود همواره به دنبال افزایش کیفیت سطح تدریس و افزایش میزان تحصیلات در این کشور است. جهت کسب اطلاعات لازم درباره اعزام دانشجو به چین با مشاورین و کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت همراه شوید و ادامه این مقاله را مطالعه بفرمایید.

شرایط اعزام دانشجو به چین
لازم است بدانید برای تحصیل در دانشگاه های چینی به جز رشته پزشکی آن هم در 2 سال آخر نیازی به یادگیری این زبان سخت نخواهید داشت و می توانید به زبان انگلیسی به تحصیل خود در چین ادامه بدهید. چنانچه علاقه مند به یادگیری زبان چینی هستید می توانید با شرکت در دوره های آموزش زبان چینی، این زبان را فرا بگیرید و با شرکت در آزمون HSK نمره لازمه را کسب کنید و مدرک زبان چینی خود را به دانشگاه ها ارائه بدهید. در نظر داشته باشید تحصیل به زبان چینی نسبت به تحصیل به زبان های دیگر از نظر هزینه ارزان تر است. توجه داشته باشید جهت تحصیل در چین به زبان انگلیسی نیازمنده ارائه مدرک معتبر زبان انگلیسی خواهید بود.

مزایای اعزام دانشجو به چین
همانطور که ذکر شد چین دارای بورسیه تحصیلی است و در بسیاری از رشته ها دانشجویان برتر را بورسیه می کند. اما بصورت کلی با توجه به سطح کیفی و رتبه های بالای دانشگاه های چینی تحصیل به صورت غیر بورسیه هم با کنترل هزینه ها قابل انجام است. هزینه های اعزام دانشجو به چین نسبت به هزینه های اعزام دانشجو به دیگر کشورهای هم سطح از نظر آموزشی بسیار پایین تر می باشد. در نظر داشته باشید دانشگاه های چینی علاوه بر رشته های فنی و مهندسی در رشته های پزشکی و داروسازی نیز دارای دانشگاه های با اعتبار جهانی بوده و سالانه میزبان بیش از 100,000 دانشجو می باشد. در زیر مزایای اعزام دانشجو به چین آورده شده است.

• دانشگاه های رتبه بالای چین با سطح کیفی بسیار بالا

• امکان تحصیل به زبان انگلیسی

• امکان تحصیل در رشته های متنوع از جمله رشته های پزشکی

• تحصیل در رشته پزشکی بدون آزمون ورود

• هزینه های پایین نسبت به دیگر دانشگاه های معتبر

• امکان بورسیه تحصیلی و تحصیل رایگان

مقاطع تحصیلی در چین
امکان تحصیل برا متقاضیان ورود به دانشگاه های چینی در مقطع های مختلف در چین فراهم شده است. دانشگاه های چینی در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری دوره های آموزشی خود را برگذار می کند. برای تحصیل در هر کدام از این دوره ها شرایطی از جمله میزان سن و میزان معدل را باید داشته باشید که این شرایط در جدول زیر ارائه شده است. مدت دوره کارشناسی در چین حدود 3 الی 4 سال به طول می انجامد و این مدت برای مقطع کارشناسی ارشد 1 تا 2 سال است. همچنین مدت تحصیل در مقطع دکتری حدود 3 سال به طول می انجامد؛ دوره های پزشکی نیز حدود 7 سال زمان می برد. هزینه شهریه دوره کارشناسی حدود 3000-4000$ (دلار) در سال خواهد بود و این هزینه برای مقطع کارشناسی ارشد و دکتری به ترتیب 4000-5000$ و 5000$ (دلار) در سال می باشد.

مقطع/ حداکثر سن/ حداقل میزان معدل
کارشناسی 25 سال 14
کارشناسی ارشد 35 سال 14
دکتری 40 سال 15
دوره پزشکی 30 سال 14

دانشگاه های برتر چین
با افزایش تعداد بسیار زیاد دانشگاه ها در چین، انتخاب دانشگاه برای پذیرش می تواند برای متقاضیان مهاجرت به چین از طریق تحصیل کمی گیج کننده باشد. در این مطلب سعی می کنیم دانشگاه های برتر چین را بر اساس رتبه بندی های Times و QS که از بهترین منابع رتبه بندی داشگاه های جهان می باشند بیان کنیم. البته توجه داشته باشید که فاکتور شهریه و هزینه های هر دانشگاه با دانشگاه دیگر فرق می کند لذا با توجه به امکان مالی و براورد هزینه برای پذیرش خود اقدام کنید. همچنین در نظر داشته باشید که شهر محل تحصیل هم می تواند در هزینه های شما نقش داشته باشد بطوری که هزینه زندگی در برخی کلان شهر های چین از دیگر شهر ها بیشتر است.

رتبه/ دانشگاه های برتر چین بر اساس رنکینگ جهانی Times 2019 /دانشگاه های برتر چین بر اساس رنکینگ جهانی Qs 2019
1 Tsinghua University Tsinghua University
2 Peking University Peking University
3 University of Science and Technology of china Fudan University
4 Zhejiang University Zhejiang University
5 Fudan University Shanghay Jiao Tong University
6 Nanjing University University of Science and Technology of china
7 Shanghay Jiao Tong University Nanjing University
8 Sun Yat-sen University Wuhan University
9 Beijing Normal University Tongji University
10 Huazhong University of Science and Technology Beijing Normal University

مدارک ویزای تحصیلی چین
از انواع ویزای چین که با هدف تحصیل در این کشور صادر می شود به صورت کلی به دو صورت می باشند؛ این دو ویزا که به نام های X1 و X2 نامگذاری شده اند تفاوتشان در میزان مدت ویزاست. میزان مدت ویزای ایکس وان کم تر از سه ماه است و میزان مدت ویزای ایکس تو بیش از سه ماه یعنی 180 روز است. برای کسب این ویزاها پس از دریافت دعوت نامه آن را همراه با دیگر مدارک مورد نیاز به سفارت ببرید. مدارک مورد نیاز ویزای تحصیلی چین عبارتند از:

• ارائه دعوت نامه ارسالی از دانشگاه چینی

• گذرنامه به همراه کپی (حداقل 6 ماه اعتبار داشته باشد)

• 3 قطعه عکس مناسب پاسپورت

• ارائه فرم پر شده درخواست ویزا

• ارائه مدارک تحصیلی ترجمه شده

• ارائه گواهی پزشکی

• ارائه گواهی عدم سوء پیشینه

• ارائه مدرک زبان و سوابق کاری

برای دریافت اطلاعات در خصوص تحصیل و مهاجرت به کشور چین می توانید با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس بگیرید و از مشاوره کارشناسان باتجربه این موسسه بهره ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *