آمریکا

اعزام دانشجو به آمریکا

تحصیل و اعزام دانشجو به آمریکا، یکی از بیشترین درخواست ها را در زمینه مهاجرت به این کشور داراست. آمریکا یکی از پرجمعیت ترین کشورهای جهان است که مردم با ملیت و فرهنگ های مختلف در این کشور در کنار هم زندگی میکنند، پایتخت این کشور، شهر واشینگتن می باشد. هرساله بیش از 87 هزار دانشجو در سراسر جهان به دلیل اقتصاد برتر جهانی، تکنولوژی بالای این کشور، شرایط زندگی بسیار خوب، تحصیل در دانشگاه های برتر جهان با رتبه های عالی خواستار تحصیل و اقامت در آمریکا هستند. در این مقاله موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تلاش بر این دارد در مورد شرایط اخذ ویزای تحصیلی برای دانشجویان بین المللی، معرفی برترین دانشگاه های آمریکا، میزان هزینه های زندگی و تحصیل در آمریکا، مدارک مورد نیاز برای تحصیل در آمریکا و شرایط اقامت و کار پس از تحصیل در این کشور اطلاعات مفیدی در اختیار شما عزیزان قرار دهد. سوالات متداول دراین خصوص:

• مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی آمریکا چیست؟

• دانشگاه های آمریکا دارای چه رتبه ای در جهان هستند؟

• آیا امکان تحصیل رایگان در کشور آمریکا وجود دارد؟

شرایط اعزام دانشجو به آمریکا در سال 2020
طول دوره تحصیل در آمریکا در مقطع لیسانس 4 سال، فوق لیسانس 2 سال و دکتری حدود 3 تا 6 سال می باشد. با توجه به آن که زبان رسمی این کشور، انگلیسی است لذا در تمامی مدارس و مقاطع دانشگاهی دروس به زبان انگلیسی تدریس میشود، لازمه تحصیل دانشجویان ایرانی در این کشور ارائه مدرک زبان حداقل IELTS 6 برای مقطع لیسانس، IELTS 6.5 برای کارشناسی ارشد و IELTS 7 برای مقطع دکتری است. در آمریکا معدل شخص در مقطع قبلی برای دریافت پذیرش از سوی دانشگاه این کشور از اهمیت بسیاری برخوردار است، بطوری که شخصی که قصد دارد در مقطع لیسانس این کشور تحصیل کند حداقل معدلی که باید کسب کرده باشد معدل 14 و در فوق لیسانس معدل 15 و برای تحصیل در مقطع دکتری در این کشور معدل 17 به بالا و داشتن توصیه نامه از سوی اساتید آن دانشگاه نیاز می باشد.

افراد برای ورود به بهترین دانشگاه های آمریکا در مقطع لیسانس اول باید در آزمون SAT شرکت کنند و اگر نمره قبولی در این آزمون کسب کردند می توانند مشغول به تحصیل شوند. همچنین در این دوره دانشجو باید حتما نامه انگیزه خود را برای تحصیل در این کشور ارائه دهد تا نیت شخص برای مهاجرت به این کشور و تحصیل در آن محرض شود. شخصی که قصد ادامه تحصیل در مقطع فوق لیسانس آمریکا را دارد باید دارای مدرک 4 ساله لیسانس مورد تایید وزارت علوم این کشور باشد. به دلیل محدودیت دانشگاه های آمریکا برای پذیرش دانشجویان مقطع دکتری و دریافت توصیه نامه از اساتید آن دانشگاه کمی سخت است و شخص باید بتواند رضایت اساتید را برای پذیرش جذب کند.

هزینه های اعزام دانشجو به آمریکا
تحصیل در کشور آمریکا جزو دسته کشور های گران در جهان طبقه بندی می شود. دانشگاه های این کشور به دو دسته کلی تقسیم می شود، دانشگاه های خصوصی که هزینه های بسیار بالایی دارند و دانشگاه های عمومی که نسبت به دانشگاه های خصوصی هزینه کمتری دارد. دانشجویان در این کشور تنها از طریقه کسب مقام و رتبه بالا در زمینه های تحصیلی، ورزشی و تحقیقاتی در دانشگاه می توانند از بورسیه تحصیلی استفاده کنند تا مقداری از هزینه های تحصیل در آمریکا را برای خود پوشش دهند. بهتر است بدانید دانشگاه های این کشور که رتبه جهانی بالایی دارند هزینه های تحصیلی بالایی را از دانشجو برای تحصیل اخذ می کنند. بیشترین میزان هزینه دانشجویی به دلیل بالا بودن هزینه خوابگاه و خانه به این امر اختصاص میابد؛ البته با توجه به این که شخص در این کشور اجازه کار دانشجویی دارد میتواند میزان کمی از این مخارج را ساپورت کنند.

دانشجویان مقطع کارشناسی اجازه 10ساعت کار دانشجویی، کارشناسی ارشد 20ساعت و دکتری 30 ساعت کار در هفته دارند که میزان دستمزد به ازای هر ساعت کار 8$ تا 10$(دلار آمریکا) است. هزینه های تحصیل در کشور آمریکا در سال 2020، در مقطع کارشناسی 12000$ تا 35000$ (دلار آمریکا)، در مقطع کارشناسی ارشد 20000$ تا 45000$ (دلار آمریکا) که در رشته هایی چون پزشکی، دندان پزشکی و دارو سازی هزینه بیشتر است. هزینه های زندگی دانشجویی در کشور آمریکا حدود 700$ تا 1500$(دلار آمریکا) می باشد که این هزینه ها در شهرهای مختلف متفاوت است و بسته به شهر محل اقامت و سبک زندگی هرکس متغیر است؛ هزینه زندگی دانشجویی شامل هزینه حمل و نقل، خوراک، مسکن، تفریحات می شود.

مدارک مورد نیاز برای اعزام دانشجو به آمریکا
در سال های اخیر به دلیل هزینه های بالای دانشگاه ها و سختی ویزا درخواست تقاضای تحصیل در آمریکا کم شده است. شخص برای تحصیل در آمریکا و دریافت ویزای تحصیلی و پذیرش از دانشگاه های آمریکا لازم است مدارک زیر را آماده کنند. مدارکی که شخص برای دریافت ویزای آمریکا لازم دارد ارائه نامه پذیرش از دانشگاه مورد نظر، عکس پاسپورتی، ارائه مدارک دال بر تمکن مالی شخص، ارائه مدرک زبان، ارائه مدارک دال بر برگشت به کشور مبدا و نماندن در این کشور می باشند. همچنین مدارکی که برای دریافت پذیرش از دانشگاه های آمریکا لازم است میتوان به مواردی مانند دیپلم 12 سال تحصیلی و ریز نمرات، مدرک مورد نیاز زبان انگلیسی، پرداخت هزینه ثبت نام و همچنین برای مقطع دکترا توصیه نامه اساتید اشاره کرد. برای آشنایی بیشتر با دانشگاه های آمریکا به 10 تا از بهترین دانشگاه های این کشور اشاره میکنیم:

رتبه/ دانشگاه/ رتبه جهانی:::
1 Massachusetts Institute of Technology (MIT) 1
2 Stanford University 2
3 Harvard University 3
4 University of California, Berkeley (UCB) 5
5 University of Chicago 10
6 Princeton University 13
7 Cornell University 14
8 University of Pennsylvania 15
9 Yale University 17
10 Columbia University 18

آیا امکان اقامت پس از تحصیل در آمریکا وجود دارد؟
سوالی که اطلاع از آن ممکن است جزء یکی از انگیزه های اصلی متقاضیان برای تحصیل در کشور آمریکا باشد. دانشجویان دارنده ویزای تحصیلی ایالات متحده (ویزای نوع F1) می توانند برای اخذ اقامت آمریکا پس از اتمام تحصیلات خود از طریق ثبت نام در برنامه کارآموزی اختیاری یا OPT اقدام نمایند. در این طرح، دانشجو می تواند به محض اتمام تحصیلات خود هم آموزش حرفه ای دیده و هم اینکه توسط کارفرما یا امپلویر آمریکایی اسپانسری شود. دوره اقامت فارغ التحصیلان در قالب برنامه OPT آمریکا بسته به برنامه تحصیلی آنها از 12 تا 29 ماه متفاوت است. پس دانشجویان در این کشور از طریق یافتن جاب آفر و عقد قرارداد کاری می توانند ویزای تحصیلی (F1) آمریکا را به ویزای کاری (H1B) تبدیل کرده و مقیم آمریکا باشند. اما سطح درآمدی افراد با توجه به میزان مهارت و تخصص شخص، سوابق کاری و غیره متفاوت بوده و از همین منظر افراد می توانند سالانه درآمدی بین 24000$ تا 423000$ (دلار) کسب کنند.

برای راهنمایی های بیشتر در زمینه مهاجرت به آمریکا و اعزام دانشجو به این کشور با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *