کانادا

اخذ پذیرش از دانشگاه های کانادا

فرآیند اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های کانادا یک پروسه چند مرحله ای و تدریجی می باشد. متقاضیان اخذ پذیرش از دانشگاه های کانادا باید مدارک لازم را جمع آوری کرده و فرم های مربوطه را تکمیل نمایند. با وجود اینکه اخذ پذیرش کار ساده و آسانی می باشد، اما کوچکترین اشتباه در هر مرحله از روند ارسال درخواست یا تکمیل مدارک منجر به رد درخواست متقاضیان می گردد.

اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های کانادا نیازمند ارائه مدرک دیپلم متوسطه یا پیش دانشگاهی می باشد. از آنجایی که دانشگاه های کانادایی برنامه های آموزشی خود را به زبان های انگلیسی یا فرانسوی ارائه می کنند، ارائه مدرک زبان انگلیسی به منظور اخذ پذیرش تحصیلی از جمله ضروریات تحصیل در کانادا محسوب می شود. برای انجام مشاوره های رایگان درباره فرآیند دریافت پذیرش از دانشگاه های کانادا، با کارشناسان ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در تماس باشید.

سیستم آموزشی در کانادا
معمولا کودکان کانادایی به مدت یک یا دو سال در سن چهار یا پنج سالگی به صورت داوطلبانه به کودکستان (آموزش پیش دبستانی) وارد می شوند. کلیه کودکان، پایه اول ابتدائی را در کانادا در حدود 6 سالگی شروع می کنند. سال دوم معمولا از سپتامبر تا ماه ژوئن بعدی ادامه می یابد اما در برخی موارد، تاریخ های جذب ژانویه نیز فراهم می باشد. مدارس متوسطه در کانادا بسته به استان، تا پایه های 11 یا 12 می باشد. از این پایه به بعد، دانش آموزان کانادایی ممکن است از دانشگاه، کالج یا تحصیلات Cégep قبول شوند.

آموزش در کانادا توسط دولت های استانی و محلی اداره می شود. برای مثال، Cégep نام مستعار فرانسوی برای کالج آموزش عمومی و حرفه ای در کانادا می باشد، و شامل 2 سال آموزش عمومی یا 3 سال آموزش فنی بین دبیرستان و دانشگاه می باشد. استان کبک کانادا سیستم Cégep را دارا می باشد. تحصیل در کانادا تا مقطع متوسطه رایگان و اجباری می باشد. با وجود کنترل استانی بر موسسات آموزشی، استانداردهای آموزشی در کشور کانادا توسط وزارت آموزش هر استان مدیریت می شود. انواع موسسات آموزش عالی در کانادا شامل دانشگاه ها، کالج های دانشگاهی، کالج های فنی و حرفه ای و مدارس زبان می باشد.

برنامه های دانشگاهی در کانادا
در کانادا، بیش از 11000 برنامه مقاطع لیسانس و فوق لیسانس وجود دارد که توسط دانشگاه های این کشور ارائه می شود. اکثر موسسات آموزش عالی در کانادا، دوره های آموزشی خود را به زبان های انگلیسی یا فرانسوی ارائه می دهند. در کشور کانادا، کالج ها و موسسات طیفی از برنامه های شغلی را در رشته های گوناگون فنی و حرفه ای شامل بازرگانی، بهداشت، هنرهای کاربردی، فناوری، و خدمات اجتماعی و … ارائه می دهند. برخی موسسات در کانادا در یک زمینه خاص، مثل کشاورزی یا هنر، آموزش تخصصی ارائه می دهند.

مقطع لیسانس در کانادا دوره ای 4 ساله می باشد و نیازمند مدرک دیپلم و مدرک مهارت زبان می باشد. تحصیل در مقطع فوق لیسانس در دانشگاه های کانادا مستلزم ارائه مدرک لیسانس و نیز GRE و 2-3 معرف می باشد. مدرک PhD در کانادا پس از اتمام 5 سال تحصیل و با دفاع از رساله پژوهشی به دانشجویان اعطا می شود. برای تحصیل درجه دکتری در کانادا متقاضیان نیازمند معدل تحصیلی خوب، GRE و مراجع در برخی موارد، کار تحقیقاتی قبلی و مقالات علمی و پژوهشی می باشند. میانگین هزینه تحصیل دکتری در کانادا CDN$ 10,000 و هزینه سالانه زندگی CDN$10,000می باشد.

شرایط اخذ پذیرش تحصیلی در کانادا 2019 – 2020
اگرچه پروسه پذیرش و شرایط آن بین موسسات آموزشی در کانادا متفاوت می باشد، اما در اینجا ما درباره شیوه ها و شرایط عمومی جهت اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های کانادا بحث خواهیم نمود. شرایط پذیرش تحصیلی در کانادا به نوع موسسه انتخابی بستگی دارد. پروسه پذیرش تحصیلی معمولا در قالب پیش نیازها و ارزیابی هایی می باشد که بسته به شرایط دانشجوی متقاضی تا حدودی متفاوت است.

جهت اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های کانادا، دانشجو بایستی 12 سال آموزش مدرسه ای را سپری کرده باشد و دارای مدرک دیپلم دبیرستان باشد. کلیه متقاضیان تحصیل در مقطع لیسانس کانادا بایست مدارک زیر را برای اخذ پذیرش تحصیلی از کانادا تحویل دهند:

• فرم درخواست تکمیل شده

• کپی برابر اصل ریزنمرات دبیرستان

• رزومه یا CV برای نمایش موفقیت های تحصیلی، سابقه کار، پیشرفت، مشارکت در کارهای عام المنفع، تجارب داوطلبانه، و سایر تجارب مرتبط

• انگیزه نامه (LOI) که به طور واضحی بیان می کند که چرا متقاضی مایل به پذیرش از دانشگاه های کانادا بوده و اهداف تحصیلی دانشجو را بیان می کند

• مدرک دیپلم متوسطه

• مدرک مهارت زبان انگلیسی

مدرک زبان جهت اخذ پذیرش تحصیلی کانادا
اهمیت مدرک زبان انگلیسی در کانادا تا بدان حد است که شما برای اخذ هر نوع ویزای کانادا نیازمند اثبات مهارت زبان انگلیسی برای اداره مهاجرت، پناهندگی و تابعیت کانادا (IRCC) می باشید. همچنین مهم است بدانید که زبان های رسمی کانادا و اصلی ترین زبان های مورد استفاده در شهرهای این کشور انگلیسی و فرانسه می باشد. اما اکثر دانشگاه ها در کانادا دوره ها را به زبان انگلیسی ارائه می دهند. پس شما باید مهارت زبان خودتان را توسط آزمون های زبان انگلیسی نشان دهید.

آزمون IELTS در کانادا وجاهت و اعتبار بیشتری در بین دانشگاه های کانادایی دارد و اکثر موسسات نتیجه این آزمون را قبول می کنند. اما برخی از موسسات آموزشی نیز آزمون TOEFL را هم می پذیرند. نمره IELTS مورد قبول دانشگاه های برتر کانادا مثل دانشگاه های Toronto ، British Columbia و McGill 6.5 نمره باند عمومی، با نمره حداقل 6 در هر بخش از آزمون می باشد. اما نمره قبولی دانشگاه های دیگر مثل دانشگاه Royal Roads و کالج فناوری و هنرهای کاربردی Canadore و St. Clair5.5 نمره باند عمومی، با نمره حداقل 5 در هر بخش از آزمون می باشد.

روند اخذ ویزای تحصیلی کانادا
مدنظر داشته باشید که به منظور تحصیل در کشور کانادا، اصلی ترین مدرکی که باید اخذ نمود همان ویزای تحصیلی یا ویزای دانشجویی کانادا می باشد. ویزای تحصیلی کانادا مجوزی برای ورود و اقامت قانونی دانشجوی خارجی در کشور کانادا می باشد. به لحاظ قانونی، اخذ ویزای تحصیلی برای دانشجویانی الزامی است که متقاضی تحصیل در دوره های تحصیلی بیش از 6 ماه در کانادا می باشند. پس اگر دوره تحصیلی دانشجویی در کانادا کمتر یا برابر 6 ماه باشد، او نیازی به اخذ ویزای تحصیلی کانادا ندارد.

دانشجویان پس از اخذ نامه پذیرش از موسسه آموزشی مربوطه (DLI) در کانادا باید نسبت به اخذ ویزای تحصیلی خود با تحویل مدارک زیر به نزدیکترین کنسولگری کانادا اقدام نمایند:

• فرم درخواست تکمیل شده (IMM 5476)

• کپی پشت و روی صفحات پاسپورت معتبر

• کپی نامه پذیرش از موسسه آموزشی مربوطه (DLI)

• مدرک اثبات تمکن مالی دانشجو جهت پشتیبانی مالی برای تحصیل و اقامت در کشور کانادا ( شهریه ها و هزینه های زندگی)

• کپی گواهی عدم سوء پیشینه

• کپی گواهی معاینه پزشکی (IMM1017)

• کپی مدرک گواهی سرمایه گذاری ضمانت دار (GIC) $ 10000

• گپی رسید پرداخت شهریه سال اول

• کپی مدرک آزمون زبان با حداقل نمره 6 برای آزمون IELTS و نمره 7 برای آزمون زبان فرانسوی Test d’évaluation de français

هزینه های دانشجویی دانشگاههای کانادا
تحصیل در کانادا رایگان نیست، اما در مقایسه با کشورهای غربی رقیب مقرون به صرفه است. میانگین هزینه یک دانشجوی خارجی برای یک سال تحصیلی (8 ماه) در برنامه هنر و علوم تقریبا C$7,100 (US$4,765) می باشد. شهریه ها در بین موسسات مختلف متفاوت می باشد. جزئیات هزینه زندگی در کانادا به شرح زیر می باشد:

• اجاره 1 ماهه منزل، آپارتمان تک خوابه : حدود $400

• کرایه اتوبوس، یک طرفه: حدود $2.25

• هزینه تلفن محلی: حدود $0.25

• غذای رستوران متوسط: هزینه ناهار حدود $7 و هزینه شام حدود $14

• بلیط سینما: حدود $11.50 – $13

• خدمات پست بین المللی: حدود $1.40

زمستان های کانادا خیلی سرد و برفی است، و داشتن بودجه کافی برای خرید لباس، جزو ضروریات می باشد. بودجه حول و حوش $250 – $350 برای گذران راحت زمستان لازم است. شما برای پوشش هزینه های 1 ساله تان تقریبا به مبلغی درحدود $12,000 US (($18,840 Cdn یا 13,000 Euro) نیاز خواهید داشت. اما به خاطر داشته باشید که این رقم تنها یک رقم میانگین است. هزینه های واقعی بسته به منطقه شما، شهریه پرداختی به دانشگاه و نیز رشته تخصصی شما متفاوت می باشد.

هزینه تحصیل در کشور کانادا
همه ساله، شهریه های دانشگاههای کانادا توسط خود دانشگاههای کانادایی و بر پایه سیاستهای تدوینی آنها مشخص می شود، بنابراین، شهریه ثابت و یکسانی در کل کانادا وجود ندارد. شهریه های تحصیلی از استانی به استان دیگر متفاوت است و این شهریه ها به دانشکده انتخابی شما بستگی دارد. جدول زیر دامنه شهریه های دانشگاههای کانادا را مشخص می کند. شهریه ها مربوط به برنامه های هنر و علوم می باشد.

کشور/ 2018 – 2019/ 2018 – 2019
کانادا/ شهریه مقطع لیسانس دانشجویان خارجی/ شهریه مقطع لیسانس دانشجویان خارجی
CAD$ 9000 – 17000 /CAD$ 12000 – 20000

اگر شما مایل به تشکیل پرونده مهاجرت تحصیلی به کانادا و ارزیابی شرایط مهاجرت خود می باشید، مسلما اخذ مشاوره های حرفه ای و دقیق از کارشناسان مهاجرتی موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت می تواند بهترین راهنمای شما باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *