نروژ

اخذ پذیرش از دانشگاه های نروژ

اگر بخواهید در کشور نروژ تحصیل کنید باید حتما باید آن شخصی باشید که از زندگی کردن در کشوری که در بیشتر اوقات سال در سرما به سر می برد مشکلی نداشته باشید. در خصوص گرفتن پذیرش تحصیلی از دانشگاه های نروژ باید بدانید که دانشجوهای زیادی سالانه خواستار پذیرش در این کشور می باشند حتی با وجود نزدیکی این کشور به قطب شمال و حاکمیت سرما بر اقلیم جغرافیایی این کشور. به دلیل بالا بودن سطح آموزش دانشگاهی در این کشور متقاضیان زیادی برای تحصیل در این کشور اقدام به مهاجرت تحصیلی به نروژ می کنند. بر طبق آمار، گفته می شود که سرزمین های اروپای شمالی، یعنی کشورهای حوزه اسکاندیناوی از جمله نروژ، سوئد، دانمارک و فنلاند سالانه پذیرای 25000 دانش آموز متقاضی از کشور های دیگر نقاط جهان می باشند.

 

مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش تحصیلی در کشور نروژ
مراجعه و اخذ پذیرش در دانشگاه های نروژ کاملاً ساده است؛ برای پذیرش در هر دوره از تحصیلات خود، باید که گواهینامه پذیرش عمومی دانشگاه را کسب کرده باشید، که با اتمام دوره متوسطه می توانید به آن برسید. دانشجویان بین المللی می توانند با استفاده از لیست GSU، بفهمند که آیا مدارک خارجی آنها شناخته شده است یا خیر. در ادامه شما می توانید از طریق قانون 23/5 برای دانشگاه های نروژ اقدام کنید، که این قانون می گوید اگر شما باید بالای 23 سال داشته باشید و 5 سال تحصیلات ترکیبی و سابقه کار داشته باشید و امتحانات خود را در چندین موضوع اصلی (از جمله زبان نروژی، ریاضیات، علوم طبیعی) گذرانده باشید، می توانید برای پذیرش در دانشگاه مورد نظر خود اقدام نمایید. البته گفتنی است بسته به دانشگاه و رشته مورد نظر شما می بایست دروس پایه در آن رشته را با نمرات خوبی گذرانده باشید.

برای تحصیل به زبان انگلیسی در هنگام درخواست، باید برای برنامه هایی که به زبان انگلیسی تدریس می شوند، مستقیماً و به صورت جداگانه در هر موسسه ای که به آن علاقه دارید اقدام کنید. شما معمولاً باید یک فرم درخواست را پر کنید، که به طور معمول در وب سایت موسسه یا در صورت درخواست در دسترس است. دوره های کارشناسی که به زبان نروژی تدریس می شوند می توانند با استفاده از خدمات پذیرش دانشگاه ها و کالج های نروژ اعمال شوند.

رشته های پیشنهادی برای تحصیل در دانشگاه های کشور نروژ
رشته های زیادی برای تحصیل در کشور نروژ به دانشجوهای داخلی و خارجی ارائه می شود ولی همانند تمامی دانشگاه های کشورهای دیگر، دانشگاه های کشور نروژ نیز از رشته های خاص کشور خود حمایت می کنند و در آن زمینه دانشجو می پذیرند. برای مـثال در نروژ رشته های محبوبی از قبیل مطالعات وایکینگ شناسی و قرون وسطا وجود دارد که قابل پذیرش است و مختص به خود مردم این سرزمین و افرادی که علاقه به کسب اطلاعات در این زمینه دارند می باشد.

به هر حال بر اساس دریافتی های ما و داده های اطلاعاتی از دانشگاه های کشور نروژ به این امر پی بردیم که رشته هایی از قبیل مهندسی صنایع، شیمی، مطالعات زبان، مدیریت بازرگانی، ریاضیات، مدیریت و رهبری از جمله رشته های پیشنهادی از دانشگاه های کشور نروژ می باشند که در صورت بالا بودن سطح نمرات دروس پایه و دیگر مدارک تحصیلی، فرد متقاضی می تواند برای اخذ بورسیه نیز اقدام نماید.

پذیرش تحصیلی از برترین دانشگاه های کشور نروژ
در کشور نروژ دانشگاه های زیادی برای اخذ پذیرش تحصیلی وجود دارند، اما ما برای معرفی این دانشگاه ها توجهی به رشته های پیشنهادی برای تحصیل در کشور نروژ نکرده ایم و این امر فقط مختص بالا بودن سطح مراکز تحصیلی می باشد. کشور نروژ دارای دانشگاه های دولتی، موسسات و کالج دانشگاهی و هنری و چندین موسسه آموزش عالی خصوصی معتبر می باشد. برای کمک به شما لیست کوچکی از این دانشگاه ها را ارائه کرده ایم:

دانشگاه/ شهر/ رنکینگ جهانی
دانشگاه آگر کریستینسن 1496
دانشگاه آرکتیک ترومسو 2046
دانشگاه برگن برگن 1469
دانشگاه اقتصاد نروژ NHH برگن 1947
کالج جنوب شرقی نوتودن 1923
دانشگاه لایف ساینس شهر آس 1688
دانشگاه استاوانگر استاوانگر 254
دانشگاه اسلو اسلو 129
دانشگاه علم و فناوری تروندهایم 210

هزینه اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های برتر نروژ
طبق سیاست های کلی در آموزش و پرورش کشور نروژ هیچ هزینه ای برای تحصیل در هیچ مقطعی چه پایه و چه دانشگاهی از هیچ محصلی گرفته نمی شود؛ چه دانش آموز و دانشجوی داخلی چه متقاضیان مهاجرت به نروژ از طریق تحصیل. با این حال، برخی از رشته ها یا دوره ها ممکن است هزینه هایی را در پی داشته باشند، مانند مواردی که مربوط به بازرگانی و مدیریت است، اما فقط در چند مدرسه و دانشگاه. همچنین به یاد داشته باشید که هزینه های زندگی در نروژ بسیار زیاد است؛ هزینه تحصیلی دانشجویی بین 30€ تا 60€ (یورو) در هر ترم است. در عوض، به دانشجویان کارت دانشجویی داده می شود که به آنها حق شرکت در امتحانات را می دهد؛ همچنین چندین مزیت برای آنها فراهم می کند؛ مزیت هایی مانند تخفیف برای حمل و نقل عمومی، تخفیف در موزه ها و رویدادهای فرهنگی و دسترسی به مراکز درمانی و ورزشی. در نمودار زیر هزینه های تحصیل و زندگی در نروژ با دیگر کشورها بر حسب دلار مقایسه شده است:

مقایسه هزینه تحصیل در نروژ و سایر کشورهای اروپا

بورسیه های تحصیلی در دانشگاه های کشور نروژ
بورسیه های تحصیلی مختلفی در کشور نروژ وجود دارد؛ یکی از این بورسیه ها، بورسیه های تحصیلی دانشگاه اسلو می باشد، اسلو یک موسسه بودجه عمومی است، بنابراین می توانید تقریباً شهریه رایگان داشته باشید. آنها سالانه هزینه های کمی می گیرند، اما در بیشتر موارد، کلاس های خود را به صورت رایگان ارائه می دهند؛ در حالی که، شما می توانید از آن شهریه طاقت فرسایی که مدارس دیگر طلب می کنند پس انداز داشته باشید، زیرا زندگی در اسلو بسیار گران است. امکان تحصیل رایگان در نروژ یک امتیاز مثبت است، اما شما همچنان باید با هزینه های بالای همراه با زندگی در شهرهای این کشور کنار بیایید. این بورسیه برای دانشجویان مقطع کارشناسی و همچنین کسانی که دوره های کارشناسی ارشد و دکترا را می گذرانند در دسترس هستند؛ در حالی که اکثر بورسیه های تحصیلی ارائه شده همه هزینه ها را پوشش نمی دهد.

در این مقاله سعی بر این شد تا شما را با پذیرش تحصیلی در دانشگاه های نروژ آشنا کنیم، در صورتی که اطلاعات این مقاله برای شما کافی نبود می توانید با تماس با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت و مشاوره با مسئولین مربوط به این دپارتمان از اطلاعات بیشتری بهره مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *