دانستنی های مهاجرت

اخذ پذیرش از دانشگاه های سوئیس

تحصیل در سوئیس به اندازه چشم انداز زیبای این کشور متنوع و مهیج است؛ اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های سوئیس می تواند فرصت بسیار خوبی برای دانشجویان بین المللی باشد زیرا دانشگاه های سوئیس با داشتن استادان عالی، انگیزه مداوم برای کیفیت، انعطاف پذیری برای پاسخگویی به تقاضاهای مختلف و آینده نگری برای پاسخگویی به چالش ها، مرتبا در بین بهترین های جهان قرار می گیرند. سیستم آموزشی سوئیس با همکاری کنفدراسیون (دولت فدرال)، کمون ها (شهرداری ها) و کانتون ها (ایالت ها) ساخته شده است. آموزش عالی در این کشور توسط 2 انستیتوی فنآوری فدرال – ETHZ در زوریخ و EPFL در لوزان – که دائما در بین 30 دانشگاه برتر جهان در رتبه بندی تایمز (THE) قرار می گیرند، ابلاغ می شود.

دانشگاه های برتر، کیفیت بالای زندگی و رونق بازار کار، برخی از دلایل دانشجویان بین المللی مشتاق به تحصیل در سوئیس می باشد. دوره های بسیار متنوعی در این کشور تدریس می شود و هر ساله تعداد فارغ التحصیلان دانشگاهی در آن در حال افزایش است. دانشگاه های سوئیس بیش از 50000 دانشجوی بین المللی را در خود جای داده و از اعتبار تحقیقاتی و منابع خارق العاده ای برخوردار هستند؛ سوئیس یکی از بالاترین نرخ های سرانه جوایز نوبل را در جهان دارد

علل درخواست پذیرش تحصیلی از دانشگاه های سوئیس
سوئیس در قلب اروپا این فرصت را برای دانشجویان فراهم می کند تا نه تنها به 3 زبان رسمی آن (فرانسه، آلمانی و ایتالیایی) تحصیل کنند، بلکه همچنین دانشگاه های بیشتری امکان تحصیل به زبان انگلیسی را برای دانشجویان خارجی ارائه می دهند. سه درجه علمی و عنوان در سوئیس اعطا می شود: لیسانس، فوق لیسانس و دکترا؛ دانشگاه های سوئیس نیز از سیستم بولونیا پیروی می کنند. سال تحصیلی در این کشور معمولاً در ماه سپتامبر آغاز می شود، اما متقاضیان باید خیلی زودتر با دانشگاه منتخب خود تماس بگیرند. اقدام به تحصیل در دانشگاه های سوئیس به طور کلی کار دشواری نیست. در زیر به برخی دیگر از علل درخواست پذیرش تحصیلی در دانشگاه های سوئیس اشاره می کنیم:

• سوئیس دارای برخی از معتبرترین دانشگاه های جهان است. جدول زیر 10 دانشگاه برتر سوئیس در سال 2021 براساس رتبه بندی های جهانی را نشان می دهد:

دانشگاه/ THE 2021 /QS 2021:::
ETHZ 14 6
EPFL 43 14
دانشگاه زوریخ =73 =69
دانشگاه بازل -92 149
دانشگاه برن 109 =114
دانشگاه ژنو =149 =106
دانشگاه لوزان =191 =169
Università della Svizzera Italiana 251-300 =273
دانشگاه فریبورگ 351-400 601-650
دانشگاه نوشاتل 401-500 –
• شهریه پایین. شهریه تحصیل در سوئیس از ارزان ترین هزینه ها در کل اروپاست. بسیاری از دانشگاه های دولتی حدود 1000EUR (یورو) در هر سال تحصیلی دریافت می کنند.

• امکان کار در سوئیس با ویزای تحصیلی

• کیفیت زندگی بسیار بالا. سوئیس در حال حاضر رتبه 2 جهان را از نظر کیفیت زندگی دارد. نمودار زیر مقایسه شاخص کیفیت زندگی در سوئیس و برخی کشورهای مطرح جهان در میانه سال 2020 را نشان می دهد:

مقایسه شاخص کیفیت زندگی

• استقبال کارفرمایان از مدارک تحصیلی سوئیس

• فرصت های شغلی بسیار معتبر و پتانسیل درآمد بالا برای فارغ التحصیلان

چگونگی درخواست پذیرش تحصیلی از دانشگاه های سوئیس
فرآیند درخواست پذیرش تحصیلی از دانشگاه های سوئیس به شرح زیر است:

یافتن یک برنامه تحصیلی متناسب با نیازهای خود: اولین قدم در این فرآیند این است که فرد تصمیم بگیرد در چه رشته ای و کدام دانشگاه می خواهد ادامه تحصیل دهد.

تحقیق در مورد بورسیه های تحصیلی: بورسیه های تحصیلی در سوئیس متفاوتند و بستگی زیادی به برنامه ها و دانشگاه ها دارند؛ به همین دلیل لازم است فرد قبل از تصمیم گیری، درخصوص امکان تحصیل رایگان در سوئیس تحقیق کند.

بررسی احراز شرایط لازم ورود به دوره: فرد باید گواهی صادر شده توسط سوئیس یا گواهی خارجی دیگری داشته باشد که از نظر دانشگاه معادل آن شناخته شود. کپی نتایج آزمون، بیوگرافی و هرگونه مدرک و گواهی دیگری که ممکن است تأثیر مثبتی در پذیرش داشته باشد نیز باید ضمیمه شود. یکی از پیش شرط ها، دانش کافی از زبانی است که فرد به آن زبان در کلاس ها شرکت خواهد کرد (آلمانی، فرانسوی، ایتالیایی، انگلیسی).

دنبال کردن دستورالعمل های برنامه: برای هر دانشگاهی در سوئیس باید مستقیما از طریق وب سایت آن دانشگاه اقدام کرد.

دریافت پیام پذیرش: در صورت پذیرش درخواست متقاضی که به صورت نامه پذیرش دریافت خواهد کرد، فرد باید هزینه ثبت نام را پرداخت و مدارک مورد نیاز دانشگاه را ارائه دهد.

اقدام برای ویزای دانشجویی: متقاضی باید با سفارت سوئیس در کشور خود تماس گرفته و در مورد تشریفات ورود به سوئیس پرس و جو کند. همچنین، لازم است اثبات کند که در حین تحصیل منابع مالی کافی برای تأمین هزینه زندگی خود دارد.

ورود به سوئیس: یکی از اولین کارها به محض مهاجرت به سوئیس، ثبت نام به منظور دریافت اجازه اقامت می باشد. همچنین، بیمه دانشجویی برای کلیه دانشجویان اجباری است و فرد باید 3 ماه پس از ورود به سوئیس، بیمه درمانی خریداری کند.

شرایط پذیرش تحصیلی از دانشگاه های سوئیس در مقاطع مختلف
شرایط پذیرش در دوره های مختلف تحصیل در سوئیس به صورت زیر است:

پذیرش در دوره کارشناسی:

تصمیم در مورد پذیرش در یک دوره از تحصیل با خود موسسه است. شرط اصلی پذیرش در دوره کارشناسی، گواهی پایان تحصیلات متوسطه سوئیس یا گواهی پایان تحصیلات متوسطه خارجی معادل آن می باشد. دانشجویانی که گواهینامه های کاملاً معتبری برای ورود به دانشگاه ندارند، ممکن است ملزم به شرکت در آزمون ورودی دانشگاه شوند.

پذیرش در دوره کارشناسی ارشد:

پیش نیاز دسترسی به برنامه کارشناسی ارشد، یک دوره کارشناسی با موفقیت به پایان رسیده است؛ هر دانشگاهی در مورد اینکه آیا یک مدرک لیسانس خارجی می تواند به دارنده اجازه دسترسی به برنامه های کارشناسی ارشد را بدهد و شرایط، در صورت وجود (امتحانات ورودی، سایر شرایط)، چه هستند تصمیم خود را اتخاذ می کند.

پذیرش در دوره دکترا:

برای واجد شرایط بودن در دوره دکترا در دانشگاه های سوئیس، متقاضیان باید مدرک کارشناسی ارشد یا معادل آن را از دانشگاهی معتبر داشته باشند. از آنجا که شرایط در بین دانشگاه ها متفاوت است، دانشجویان علاقه مند باید شرایط پذیرش دانشگاه آینده خود را بررسی کنند.

متقاضیان باید توجه داشته باشند که برخی از مدارک از نظر اکثر دانشگاه های سوئیس معتبر شناخته نمی شوند، مانند:

• گواهینامه های آموزش از راه دور، گواهینامه های مدارس شبانه و گواهینامه هایی که در کلاس مدرسه کسب نشده اند.

• گواهینامه های دبیرستان ها و مدارس حرفه ای (هنرستان های فنی حرفه ای) یا نیمه وقت که آموزش حرفه ای و همچنین آموزش عمومی ارائه می دهند.

الزامات زبان در پذیرش تحصیلی از دانشگاه های سوئیس
سوئیس دارای سه زبان رسمی، آلمانی، فرانسوی و ایتالیایی است و زبان آموزشی به دانشگاه بستگی دارد. همه دانشگاه های سوئیس به دانش کافی در مورد زبان تدریس نیاز دارند؛ به علاوه، اکثر دانشگاه ها طیف گسترده ای از برنامه هایی را نیز ارائه می دهند که به زبان انگلیسی تدریس می شوند. دانشگاه های فریبورگ، نوشاتل، ژنو و لوزان و همچنین انستیتوی فناوری فدرال در لوزان، در قسمت فرانسه زبان سوئیس هستند. فریبورگ به طور رسمی یک دانشگاه دوزبانه است و در آن دوره هایی به دو زبان فرانسه و آلمانی ارائه می شود، در حالی که ایتالیایی زبان تدریس در Universite della Svizzera italiana واقع در بخش ایتالیایی زبان سوئیس است.

دانشگاه های بازل، برن، لوسرن، سنت گالن، زوریخ و موسسه فناوری فدرال در زوریخ در قسمت آلمانی زبان این کشور قرار دارند. به علاوه، در سوئیس، تعداد فزاینده ای از برنامه های تحصیلی در سطح کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی ارائه می شود، بنابراین دانش کامل زبان انگلیسی برای همه دانشجویان احتمالی توصیه می شود. اکثریت قریب به اتفاق دانشجویان بین المللی برای مدرک انگلیسی، فرانسوی یا آلمانی درخواست می کنند. مدارک قابل قبول مهارت برای هر زبان در سوئیس عبارتند از:

• آلمانی: DSH ،TestDaF ، OSD، telc و غیره

• فرانسوی: DELF یا DALF

• انگلیسی: IELTS، TOEFL

مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های سوئیس
مدارک اصلی مورد نیاز برای درخواست پذیرش از دانشگاه های تحصیل عبارتند از:

✓ پرینت امضا شده فرم درخواست متقاضی

✓ 2 قطعه عکس گذرنامه

✓ کپی سند هویتی

✓ کارنامه / ریزنمرات رسمی دانشگاهی از هر دانشگاهی که متقاضی قبلاً در آن حضور داشته است (در صورت وجود)

✓ دیپلم دبیرستان یا مدرک لیسانس

✓ گواهینامه های مهارت زبان (آلمانی / فرانسوی / انگلیسی)

✓ رزومه (CV)

✓ مدارک پرداخت هزینه درخواست (100-150CHF (فرانک سوئیس) یا 400CHF (فرانک سوئیس) برای درخواست های دیرهنگام)

✓ انشاء شخصی / انگیزه نامه

علاقه مندان مهاجرت تحصیلی به سوئیس برای کسب اطلاعات بیشتر می توانند با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس گرفته و از راهنمایی های کارشناسان خبره این موسسه بهره مند گردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *