آلمان

اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان

اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان اولین قدم مهاجرت تحصیلی به آلمان برای علاقمندان به تحصیل در دانشگاه های این کشور است.

زمانی که فردی قصد دارد تا به عنوان یک دانشجو بین المللی راهی کشور آلمان شود، ابتدا باید از طریق مکاتبه مستقیم با دانشگاه، پذیرش تحصیلی خود را بدست آورد. افراد در ابتدای امر باید مدارک تحصیلی خود را آماده کرده و در اختیار دانشگاه قرار دهند. مسئولین دانشگاه تمامی مدارک را مورد بررسی قرار خواهند داد و در صورتی که این مدارک نسبت به سایر مدارک دریافتی در اولویت قرار گیرند، یک نامه مبنی بر اجازه تحصیل در کشور آلمان برای متقاضی ارسال می گردد.

موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت اعلام می دارد افرادی که موفق به اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان نشوند، سفارت این کشور درخواست آنان برای دریافت ویزای تحصیلی را مورد بررسی قرار نخواهد داد و در نتیجه مهاجرت به کشور آلمان از طریق تحصیل غیر ممکن خواهد بود.

 

اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان
برای اینکه بتوان به عنوان یک دانشجو وارد کشور آلمان شد، اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان یا Hochschulzugangsberechtigung اولین قدم پیش رو خواهد بود. مدرک تحصیلی پایان دوره دبیرستان یا یک مدرک تحصیلی دانشگاهی مقدمه ورود به دانشگاه های آلمان است. در صورتی که نمرات دوره قبلی فرد دارای ضعف باشد، باید در دوره های تکمیلی یا Studienkolleg شرکت کند تا توانایی نام نویسی در یکی از دانشگاه های آلمان را بدست آورد.

برای حصول اطمینان از اعتبار مدرک تحصیلی، متقاضیان باید به موسسات معتبری که در این زمینه ایجاد شده است مراجعه کنند. در این موسسات یک سیستم مشخص طراحی شده است تا مخاطبین امکان ادامه تحصیل در آلمان را بررسی کنند. در این سایت افراد متوجه خواهند شد که مدرک تحصیلی آن ها دارای اعتبار است یا خیر؛ همچنین ممکن است اعلام شود که فرد باید برای مدتی مشخص در کشور خود در رشته مورد نظر به تحصیل بپردازد تا بتواند برای ورود به کشور آلمان آماده شود.

پس از انجام بررسی های اولیه فرد می تواند به سایت دانشگاه مورد نظر خود مراجعه کرده و شرایط ویژه دانشگاه را مورد بررسی قرار دهد. به طور معمول هر دانشگاه با توجه به جایگاه علمی خود مدارک مشخصی را از دانشجویان درخواست می کند. همه مدارک مورد نیاز دانشگاه باید به زبان آلمانی ترجمه شود ولی در صورتی که رشته تحصیلی به زبان انگلیسی باشد، امکان ترجمه مدارک به زبان انگلیسی نیز وجود دارد.

پس از بارگذاری مدارک در سامانه دانشجویان بین المللی دانشگاه، در بازه زمانی مشخص شده، باید منتظر ماند تا کلیه مدارک دریافتی توسط مسئولین دانشگاه مورد بررسی قرار گیرد. در صورتی که مدارک ارسالی مورد تایید دانشگاه باشد، اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان حاصل شده و زمان دریافت ویزای تحصیلی آلمان فرا رسیده است.

شرایط مالی تحصیل در آلمان
یکی از مواردی که برای تحصیل در آلمان و پیش از اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان باید مورد توجه قرار گیرد، شرایط مالی علاقمندان به تحصیل در این کشور است. برای دریافت ویزای تحصیلی کشور آلمان علاوه بر گواهی اخذ پذیرش از سوی یکی از دانشگاه های کشور آلمان، به گواهی تمکن مالی نیز نیاز خواهد بود که معادل 8700€ برای یک سال است.

برای اینکه بتوان چنین امکانی را به اثبات رساند راه های متفاوتی وجود دارد که از جمله مهم ترین این روش ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

• والدین فرد می توانند گواهی درآمد و سپرده خود را ارائه دهند.

• یک نفر ساکن کشور آلمان می تواند گواهی حمایت مالی از فرد دانشجو را در اداره مهاجرت آلمان به امضا رساند.

• می توان یک حساب بانکی در کشور آلمان افتتاح کرد و مقدار مشخصی را در این حساب بلوکه کرد که به صورت ماهیانه مبلغ مشخصی از آن قابل برداشت است.

• ارائه ضمانت نامه بانکی

• ارائه گواهی مربوط به دریافت «بورسیه تحصیلی کشور آلمان» از یکی از موسسات معتبر و شناخته شده

برای اطمینان از وضعیت مالی خود باید اطمینان حاصل کنید که کدام روش، مورد پذیرش سفارت کشور محل اقامت شما قرار خواهد گرفت اما می توان اشاره داشت که رایج ترین روش، بلوکه کردن سرمایه در یکی از بانک های کشور آلمان است.

توجه داشته باشید که محاسبه سرمایه افراد در بانک های ایران بر اساس قیمت ارز دولتی محاسبه می شود و قیمت ارز در بازار آزاد دارای اهمیت نیست و ملاک، نرخ ارز دولتی است.

مدارک مورد نیاز اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان
برای دریافت پذیرش از دانشگاه اشاره داشتیم که باید مراحل مشخصی طی شود اما مدارک اولیه مورد نیاز نیز دارای اهمیت بسیار فراوانی است. از جمله مهم ترین مدارکی که همه متقاضیان «تحصیل در آلمان» به آن نیاز خواهند داشت عبارتند از:

• گواهی امکان ادامه تحصیل در کشور آلمان

• گواهی پایان تحصیل آخرین مقطع تحصیلی و ریز نمرات بعلاوه بررسی اجمالی آن

• یک قطعه عکس

• اسکن صفحه نخست گذرنامه که دارای اطلاعات شخصی فرد است

• گواهی تسلط به زبان خارجه

چه زمانی برای ارائه درخواست پذیرش تحصیلی آلمان مناسب است؟
از جمله مهم ترین مسائلی که باید مورد توجه متقاضیان مهاجرت تحصیلی به آلمان قرار گیرد، تاریخ های مهم مربوط به دریافت پذیرش از دانشگاه های آلمان است. در صورتی که نتوان مدارک را در بازه زمانی مشخص شده ارائه کرد ممکن است فرد یک سال تحصیلی از برنامه های خود عقب بماند. مهم ترین تاریخ های دریافت پذیرش در کشور آلمان عبارتند از:

• آخرین مهلت ثبت درخواست: معمولا از هفته آخر ماه می تا 15 جولای

• نامه دریافت پذیرش: آگوست یا سپتامبر

• نامه رد درخواست: سپتامبر یا اکتبر

برای شروع تحصیل در ترم دوم هر سال تاریخ های مهم به شرح زیر است:

• آخرین مهلت ثبت درخواست: معمولا از هفته آخر ماه دسامبر تا 15 ژانویه

• نامه دریافت پذیرش: فوریه یا مارچ

• نامه رد درخواست: مارچ یا آپریل

مدرک زبان مورد نیاز تحصیل در آلمان
برای تحصیل در کشور آلمان، امکان تحصیل به زبان انگلیسی، آلمانی یا ترکیبی از آن ها وجود دارد. دانشجویانی که قصد دارند در رشته های انگلیسی زبان در کشور آلمان تحصیل کنند می توانند با مدرک معتبر آیلتس یا تافل، تسلط خود به زبان انگلیسی را به اثبات رسانند. حداقل نمره مورد پذیرش دانشگاه های کشور آلمان در آزمون آیتلس 6 و 80 در تافل است.

برای تحصیل در رشته های آلمانی زبان نیز دانشجویان باید حتما مدرک C1 زبان آلمانی را در اختیار داشته باشند. در بسیار از رشته های تحصیلی در کشور آلمان امروزه مدرک C2 مورد پذیرش قرار می گیرد. برخی از دانشگاه های کشور آلمان، دانشجویان با سطح آگاهی زبان آلمانی A1 را نیز مورد پذیرش قرار می دهند اما این دانشجویان باید ابتدا در دوره های زبان رسمی آلمان شرکت کرده و به سطح مورد نظر برسند تا مجوز حضور در دانشگاه را بدست آورند.

مشاورین موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت می توانند با توجه به شرایط فعلی شما مسیری را طراحی کنند که اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان در کوتاه ترین زمان ممکن برای شما امکان پذیر شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *