کانادا

اخذ اقامت کانادا پس از تحصیل

اخذ اقامت کانادا بعد از تحصیل خبر خوشیست که می تواند عزم متقاضیان برای اخذ پذیرش و تحصیل در دانشگاه های این کشور را دو چندان کند. در واقع، بعد از فارغ التحصیلی در کانادا شما می توانید با توجه به شرایطی برای دریافت اقامت دائم خود اقدام نمایید. دانشجویان بین المللی که تحصیلات عالیه را در دانشگاه های کانادا به اتمام رسانده‌اند، می توانند درخواست ویزای کار بعد از تحصیل دهند و با دریافت ویزای کار کانادا، در این کشور اقامت داشته باشند؛ ضمنا تجربه کار کانادایی را کسب کنند و از این طریق برای دریافت اقامت دائم کانادا تلاش کنند. در سال 2020 مدت زمان لازم برای کاریابی در کانادا بعد از فارغ التحصیلی از 3 ماه به 6 ماه افزایش یافت، اگر دانشجو در این مدت موفق به پیدا کردن کار در کانادا نشود فرد باید بعد از اتمام زمان تعیین شده کشور کانادا را ترک کند، مگر اینکه برای اقامت به روش دیگری درخواست داده باشد. در این مقاله کارشناسان مجرب موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در پی توضیحات به روز و کاملی درباب امتیاز دریافت مجوز اقامت پس از تحصیل یا PGWP می باشند.

اخذ مجوز PGWP و اقامت کانادا بعد از تحصیل
برای مشغول شدن به کار بعد از فارغ‌التحصیلی در کانادا شما نیازمند دریافت مجوز کار هستید. سابقه کاری که از طریق کار تمام وقت به دست می آورید شما را برای دریافت اقامت دائم کانادا ذی صلاح می کند. یکی از مجوزهای کاری ویژه فارغ التحصیلان ویزای اقامت پست گرجویت یا PGWP است؛ در حقیقت این ویزا مجوز اجازه کار بعد از فارغ التحصیلیست که توسط بعضی از مؤسسات و دانشگاه های مورد تائید اداره مهاجرت کانادا صادر می شود. این مجوز به شما امکان کار به مدت 3 سال به طور تمام وقت را می دهد که این سابقه کاری شانس شما را برای دریافت اقامت دائم کانادا بالا می برد. برای دریافت اجازه کار بعد از تحصیل:

• سن شما باید بالای 18 سال باشد

• حداقل 8 ماه مشغول به تحصیل به صورت مداوم و بدون وقفه باشید

• مدرک خود را از مؤسسات آموزش عالی مورد تائید (DLI) دریافت کرده باشید.

مدت زمان اجازه کار در مجوز PGWP در جدول زیر آمده است:

مدت زمان تحصیل/ امکان دریافت PGWP
کمتر از 8 ماه/ امکان دریافت PGWP را ندارد
بیشتر از 8 ماه و کمتر از 2 سال/ دریافت PGWP بستگی به مدت زمان تحصیل دارد
بیشتر از 2 سال/ امکان دریافت PGWP به مدت 3 سال

ویزای کاری برای فارغ التحصیلان از کانادا
اگر شما مشمول دریافت مجوز PGWP نبودید می توانید برای سایر مجوزهای کاری تلاش کنید؛ دو نوع مجوز کار در کانادا وجود دارد که شامل مجوز کار آزاد (Open Work Permit) و مجوز کار کارفرمای خاص (employer-specific work permit) است. در مجوز کار آزاد شما می توانید برای اجازه اشتغال در کانادا اقدام کنید که این ویزا برای یک سری از مشاغل خاص که در لیست کارفرمایان مجاز کانادایی قرار گرفته است صادر می شود. برای دریافت ویزای کار آزاد کانادا شما باید حداقل یکی از شرایط زیر را داشته باشید:

• شرکت در دوره های مخصوص مورد تائید اداره مهاجرت کانادا

• داشتن همسر مشغول به کار و یا تحصیل در کانادا

• پناهندگی و قرارگیری در شرایط خاص

ویزای کاری کارفرمای خاص به شما اجازه می دهد تا بر طبق مقررات خاص مجوز کار، مشغول به کار شوید. این مقررات و شرایط شامل موارد زیر است:

• نام کارفرما

• مدت زمان اشتغال

• مکان اشتغال

سیستم اکسپرس اینتری برای اخذ اقامت کانادا بعد از تحصیل
اکسپرس اینتری یک سیستم مهاجرتی می باشد که امکان مهاجرت به کانادا و اخذ ویزا را از طریق 5 برنامه امکان پذیر می کند، در این برنامه افراد بر اساس معیارهای مختلف امتیازبندی می شوند و افرادی که بالاترین امتیاز را کسب کنند برای دریافت اقامت دائم کانادا کاندید می شوند. در ادامه درباره هر یک از این برنامه ها توضیحاتی ارائه می شود. در ابتدا لازم است که با دو مخفف CLB و NOC آشنا شوید.

CLB: یکی از سازمان‌های ارزیابی سطح زبان برای متقاضیان مهاجرت و حق شهروندی در کانادا سازمان Canadian Language Benchmark (CLB) است.

طبقه بندی مشاغل کانادا NOC:

این طبقه بندی فهرستی از تمام مشاغل در بازار کاناداست که هر کار را بر اساس نوع و سطح مهارت طبقه بندی می کند. این طبقه بندی به شرح زیر است:

نوع مهارت/ شغل
مهارت نوع 0 کارهای مدیریتی
مهارت سطح A مشاغل حرفه ای که نیازمند مدارک دانشگاهی است
مهارت سطح B کارهای فنی مهارتی که نیازمند مدرک کالج و یا گذراندن دوره های مرتبط است
مهارت سطح C مشاغل نیازمند به مهارت متوسط که لازمه آن داشتن مدرک دبیرستان و یا گذراندن دوره های مرتبط است
مهارت سطح D مشاغل نیازمند به مهارت ضعیف همراه با گذراندن دوره مرتبط

برنامه های مهاجرتی فارغ التحصیلان در اکسپرس اینتری
برنامه های مهاجرتی و معیارهای واجد شرایط بودن در برنامه های مربوط به اقدام برای اخذ اقامت دائم کانادا (PR) شامل برنامه های زیر می باشد که به توضیح کامل آن پرداخته می شود:

برنامه Canadian Experience Class(CEC) و اقامت کانادا بعد از تحصیل
این برنامه زیرمجموعه سیستم اکسپرس اینتری کانادا می باشد و برای افرادی که دارای سابقه کاری (حداقل 1 سال به صورت تمام وقت و یا پاره وقت) هستند بسیار مناسب است و این سابقه کاری باید در طبقه بندی مشاغل NOB 0، NOB 1، NOB B قرار داشته باشد؛ افراد دارای سابقه کاری برای شرکت در این طرح ظرف 3 سال درخواست دهند. در صورتی که شما برای NOC A یا NOC 0 درخواست داده باشید حداقل امتیاز CLB شما 7 و اگر برای NOC B درخواست داده باشید حداقل امتیاز CLB شما 5 است. داشتن پیشنهاد کاری در این برنامه ضروری نیست اما در صورت داشتن پیشنهاد از یک شرکت معتبر کانادایی امتیاز شما ارتقا می یابد؛ همچنین در این برنامه وجود مدرک تحصیلی ضروری نیست.

برنامه Federal Skilled worker و اقامت کانادا بعد از تحصیل
این برنامه به افرادی که دارای سابقه کاری و مهارت بالا در زمینه تخصصی خود هستند توصیه می شود. برای شرکت در این برنامه نمره CLB شما باید حداقل 7 باشد و سابقه کاری شما باید در طبقه بندی مشاغل NOC 0، NOC A، NOC B قرار گیرد. حداقل سابقه کاری شما باید 1 سال به صورت تمام وقت یا پاره وقت باشد؛ این برنامه نیز همانند برنامه CEC به پیشنهاد کاری احتیاج ندارد و داشتن آن امتیاز محسوب می شود. حداقل مدرک تحصیلی مورد نیاز تحصیلات متوسطه و یا بالاتر می باشد.

برنامه Federal Skilled Trades و اقامت کانادا بعد از تحصیل
برای ورود به این برنامه متقاضیان دریافت اقامت کانادا نیازمند کسب نمره CLB 5 در مهارت‌های Listening و Speaking و همچنین دریافت نمره CLB 4 در مهارت Writing می باشند. سابقه کاری شما باید در طبقه شغلی NOC B قرار گیرد و مدت زمان آن باید حداقل 2 سال باشد. در این برنامه داشتن پیشنهاد شغلی حداقل به مدت 1 سال و یا گواهی تائید مهارت تخصصی معتبر الزامی است. وجود مدرک تحصیلی ضروری نیست اما در صورت وجود امتیاز محسوب می شود.

برنامه Provide Nominee Program (PNP) و اقامت کانادا بعد تحصیل
برای شرکت در این برنامه تسلط به زبان رسمی کانادا، انگلیسی یا فرانسه ضروری است که با توجه به استان‌های مختلف نمره CBL متفاوت می باشد. سابقه کاری بسته به استان مورد نظر می تواند در طبقه بندی های شغلی NOC 0، NOC A، NOC B، NOC D و NOC C قرار گیرد. مؤلفه های مختلف نظیر میزان سابقه کاری، پیشنهاد شغلی و مدرک تحصیلی مورد نیاز از استانی به استان دیگر متفاوت است.

برنامه پایلوت مهاجرت به آتلانتیک
این برنامه مخصوص مهاجرانیست که می خواهند اقامت دائم خود را در شهرهای نیوبرانزویک، نیوفاندلند و لابرادور، نوا اسکوشیا و جزیره پرنس ادوارد بگیرند. نمره CBL در این برنامه 4 می باشد، مزیت این برنامه در این است که برخلاف برنامه های دیگر نیازمند سابقه کاری نمی باشد. وجود پیشنهاد کاری در یکی از رده های مختلف طبقه بندی شغلی از طرف کارفرما در آتلانتیک الزامی می باشد. همچنین تحصیل در دانشگاه های دولتی آتلانتیک کانادا یکی از شروط این دوره می باشد که طول مدت تحصیل حداقل 1 سال می باشد. اما 3 گروه واجد شرایط برای اخذ ویزای اقامت دائم کانادا در قالب پروژه آتلانتیک عبارتند از:

• فارغ التحصیلان خارجی از دانشگاه های آتلانتیک (AHSP)

• کارگران نیمه ماهر خارجی (AISP)

• کارگران ماهر خارجی (AIGP)

برای مطلع شدن از شرایط کاریابی در کانادا 2020 با متخصصان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت که در امور مهاجرتی بسیار باتجربه می باشند، حتما در تماس باشید. همچنین پیشنهاد می ‌شود جهت اخذ اطلاعات تکمیلی نسبت به مطالعه مقاله اقامت بعد از تحصیل در کانادا اقدام نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *