ترکیه

آزمون YOS

داشتن اطلاعات و آگاهی کافی درباره آزمون یوس به دانشجویان و متقاضیان بین المللی کمک می کند تا از مسیر ورود به دانشگاه های معتبر دولتی کشور ترکیه به صورت کامل مطلع باشند. کشور ترکیه در همسایگی کشور ایران قرار گرفته است و درصد بالایی از دانشجویان ایرانی که موفق به ورود به دانشگاه های معتبر کشور ایران نمی شوند، اقدام به ورود به اکثر دانشگاه های معتبر دولتی کشور ترکیه می کنند. دانشجویان و متقاضیان خارجی جهت ورود به دانشگاه های معتبر دولتی کشور ترکیه حتما باید در آزمون یوس شرکت کنند و نمره قبولی در این آزمون کسب کنند.

با کسب نمره قبولی در آزمون یوس، دانشجویان می توانند در دوره های پزشکی و دندانپزشکی و دوره های تحصیلی در دانشگاه های دولتی ترکیه اقدام کنند. با متخصصان موسسه حقوقی و مهاجرتی سفیران سروش سعادت تا انتهای این نوشتار همراه باشید تا درباره آزمون YÖS اطلاعات کافی و کاربردی کسب کنید.

درباره آزمون یوس
آزمون یوس مهم ترین آزمون ورود به دانشگاه های دولتی و پزشکی و همچنین دانشگاه های دندانپزشکی کشور ترکیه می باشد که تنها یک بار در سال برگزار می شود. این آزمون برای متقاضیان و دانشجویانی طراحی شده است که تحصیلات دوره متوسطه خود را در دبیرستان های خارج از کشور ترکیه به پایان رسانده اند. لازم به ذکر می باشد که شرکت در ازمون YÖS با داشتن مدرک دیپلم و یا فوق دیپلم امکان پذیر می باشد. دانشجویان و متقاضیان کشور های خارجی برای کسب مجوز جهت شرکت در آزمون YÖS حتما باید مدرک دوره متوسطه خود را ارائه دهند و یا در آخرین سال تحصیل در این دوره اقدام به شرکت در این آزمون کنند.

با کسب قبولی در آزمون YÖS، دانشجویان و متقاضیان می توانند جهت ورود به دانشگاه هایی چون دانشگاه استانبول، دانشگاه چوکوروا شهر آدانا، دانشگاه کارادنیز تکنیک شهر ترابزون، دانشگاه مارمارا استانبول، دانشگاه 19 ماییس سامسون، دانشگاه مرسین، دانشگاه آنکارا، دانشگاه آتاتورک (ارزروم)، دانشگاه آک دنیز آنتالیا، دانشگاه بالیک اسیر، دانشگاه سلیمان دمیرل (اسپارتا)، دانشگاه دوملوپینار (کوتاهیا) و دانشگاه پاموک کاله دنیزلی اقدام کنند. به یاد داشته باشید که تایم ثبت نام و تایم شرکت در آزمون YÖS برای ورود به دانشگاه مورد نظر متفاوت می باشد و دانشجویان حتما باید از تاریخ آزمون و تاریخ ثبت نام دانشگاه مربوطه و همچنین تاریخ اعلام نتایج آگاه و مطلع باشند. شما عزیزان اگر به فکر فارغ التحصیل شدن از معتبر ترین دانشگاه های کشور ترکیه هستید، حتما باید اقدام به کسب قبولی در آزمون YÖS کنید.

سوالات آزمون یوس
همانطور که گفته شد، آزمون یوس آزمون اصلی جهت ورود به دانشگاه های دولتی ترکیه و تحصیل در برجسته ترین رشته ها از جمله پزشکی، حقوق، روانشناسی، داروسازی، مهندسی مکانیک، معماری و موارد دیگر می باشد. در اکثر موارد، این آزمون از هشتاد سوال تشکیل می شود و تقریبا 55% سوالات این آزمون سوالاتی برای ارزیابی ضریب هوشی (سوالات مربوط به توانایی های عمومی، سوالات هوش) می باشند. سایر سوالات باقی مانده مرتبط با زمینه ریاضیات می باشند و لازم به ذکر است که دانشجویان و متقاضیانی که قصد شرکت در آزمون YÖS را دارند حتما باید در دوره متوسطه درس ریاضی را به صورت کامل و دقیق یاد بگیرند تا بتوانند به سوالات ریاضی آزمون YÖS پاسخ صحیح بدهند. سوالات این آزمون به صورت تستی (پنج گزینه ای) می باشند و شایان ذکر می باشد که در برخی از دانشگاه ها دادن پاسخ غلط به هر سوال، امتیاز منفی (نسبت نمره منفی به مثبت 4:1 می باشد) به همراه خواهد داشت.

طراحی آزمون یوس
هر ساله بیش از پنج هزار دانشجو بین المللی جهت ورود به دانشگاه های دولتی ترکیه در آزمون YÖS شرکت می کنند. تا سال 2011 میلادی، آزمون YÖS هر ساله در ماه ژوئن توسط سازمان ÖSYM برگزار می شد؛ اما پس از سال 2011، بر اساس مصوبه هیئت مدیره سازمان ÖSYM، مسئولیت برگزاری آزمون YÖS به دانشگاه های کشور ترکیه منتقل شد. به همین دلیل، امروزه تاریخ برگزای آزمون YÖS و سولات آزمون YÖS در دانشگاه های مختلف کشور ترکیه متفاوت می باشد. یکی از مهم ترین توضیحاتی که توسط سازمان ÖSYM ارائه شد و همواره در حال اجرا است، متن زیر می باشد:
“تمامی دانشجویان خارجی که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه های کشور ترکیه در دوره های تحصیلی کارشناسی و کارشناسی ارشد هستند می بایست حتما از مدارس متوسطه فارغ التحصیل بشوند و برای ورود به دانشگاه های کشور ترکیه در آزمون آماده سازی یوس که توسط دانشگاه های این کشور طراحی و توسط سازمان YÖK تایید می شود، شرکت کنند و بعد از کسب نمرات کافی در این آزمون، جهت شرکت در برنامه های تحصیلی دانشگاه مورد نظر Apply کنند.”

زبان شرکت در آزمون YÖS زبان انگلیسی و زبان ترکی می باشد؛ اما در چند سال اخیر برخی از دانشگاه های کشور ترکیه این امکان را برای دانشجویان ایرانی فراهم کرده اند تا بتوانند به زبان فارسی به سوالات آزمون یوس پاسخ دهند. هموطنان ایرانی که در دوره متوسطه درس ریاضی را به صورت کامل یاد گرفته باشند، می توانند به راحتی به تمام سوالات ریاضی آزمون YÖS پاسخ دهند.

ثبت نام برای شرکت در آزمون یوس
جهت حضور در آزمون YÖS، متقاضیان باید از شرایط ثبت نام به صورت کامل آگاه باشند. مراحل ثبت نام جهت شرکت در آزمون YÖS به صورت زیر می باشند:

مرحله اول ثبت نام: پیش ثبت نام
در این مرحله، متقاضیان می بایست به وب سایت دانشگاه های مربوطه مراجعه کند. دانشجویان در اکثر دانشگاه ها می توانند به صورت آنلاین با داشتن یک آدرس ایمیل ثبت نام کنند. در سایت دانشگاه مربوطه، دانشجویان باید شهری که در آن می خواهند امتحان دهند را انتخاب کنند و همچنین پاسپورت خود را در سایت اسکن و آپلود کنند. بعد از تکمیل و ارسال فرم مربوطه، دانشجویان ایمیل تاییدیه دریافت خواهند کرد و بعد از دریافت این ایمیل، به دانشجویان شماره درخواست داده می شود و حساب آن ها در دانشگاه تنظیم می شود. در مرحله آخر از پیش ثبت نام، متقاضیان باید پس از فعال شدن حساب کاربری خود، یک نام کاربری و رمز عبور تنظیم کنند. پس از انجام این کار، پروسه اصلی ثبت نام شروع خواهد شد.

مرحله دوم ثبت نام: ثبت نام اصلی
بعد از اتمام مرحله اول، متقاضیان یک ایمیل دریافت خواهند کرد. در این ایمیل لینکی وجود دارد تا دانشجوین بتوانند در سامانه مدرسه مربوطه Aday Sistemi ثبت نام کنند. در مرحله بعدی، شهری که متقاضی جهت آزمون انتخاب کرده است و همچنین پاسپورت وی بررسی می شوند. به یاد داشته باشید که جا های خالی فرم حتما باید به درست ترین شکل ممکن کامل شوند. در مرحله بعدی، متقاضیان وارد مرحله پرداخت خواهند شد. پرداخت هزینه های حضور در آزمون YÖS به صورت آنلاین و توسط کارت اعتباری امکان پذیر می باشد. بعد از انجام عملیات بانکی آنلاین، متقاضیان می بایست منتظر تایید شدن روند پرداخت شوند. بعد از تایید شدن پرداخت هزینه های شرکت در آزمون، ثبت نام دانشجویان با موفقیت انجام می شود.

مرحله سوم ثبت نام: بررسی ثبت نام
متقاضیان می توانند با نام کاربری و رمز عبور خود به وارد سیستم شوند و ثبت نام و تاریخ امتحان را بررسی کنند. در این مرحله متقاضیان کارت ورود به آزمون خود را به صورت یک ایمیل دریافت خواهند کرد.

هموطنان عزیز و گرامی برای مطلع شدن از شرایط مهاجرت تحصیلی به کشور ترکیه و ورود به بهترین دانشگاه های اروپا می توانید با هماهنگی های قبلی به دفتر موسسه مهاجرتی و حقوقی سفیران سروش سعادت مراجعه کنید و در جلسات مشاوره با مشاوران مجرب ما حضور داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *